Hrozivý debakl. Plzeň doma vyhořela proti Bukurešti a v boji o Ligu mistrů skončila

Aktualizováno 2. 8. 2017 23:47
Viktoria Plzeň se po čtyřech letech do hlavní fáze Ligy mistrů nevrátí, bojovat bude pouze o účast ve skupině Evropské ligy. Svěřenci trenéra Pavla Vrby nezvládli domácí odvetu proti rumunskému FCSB a utrpěli těžkou porážku 1:4. Západočeši inkasovali ve druhé půli tři slepené góly, v závěru byl navíc vyloučen Michael Krmenčík.
Daniel Kolář s kapitánskou páskou nedovedl Viktorii do čtvrtého předkola Ligy mistrů. | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Fotbalisté Plzně si ani letos nezahrají skupinu Ligy mistrů. Svěřenci Pavla Vrby v domácí odvetě 3. předkola doma podlehli FCSB 1:4 a nenavázali na remízu 2:2 z Bukurešti. Viktorii čeká play off o postup do Evropské ligy, soupeře jim los přidělí v pátek.

Ve Štruncových sadech otevřel skóre ve 27. minutě z přímého kopu Mihai Balasa. V 64. minutě vyrovnal Michael Krmenčík, ale mezi 71. a 79. minutou skórovali Filipe Teixeira, Florin Tanase a Denis Alibec z penalty.

"Nechápu, co se v těch osmi minutách stalo. Byl tam nedůraz, špatné postavení některých hráčů. Dostali jsme dvě branky, zápas byl rozhodnutý a soupeř si to už uhlídal. My jsme bohužel na to nedokázali vůbec reagovat," řekl na tiskové konferenci Vrba.

Plzeňští se ani v šestém pohárovém utkání nedočkali premiérové výhry nad rumunským soupeřem a doma mu i potřetí podlehli. Bývalá Steaua zopakovala úspěch z minulého roku, kdy ve stejné fázi soutěže vyřadila pražskou Spartu.

"Vhledem k prvnímu zápasu jsme mysleli, že ten výsledek z naší strany by měl být lepší. Mohli jsme mít svým způsobem klid pro další zápasy. Cílem je postoupit do nějaké skupiny. Champions League už je pryč a o to teď bude větší napětí, abychom zvládli druhý dvojzápas, který nás čeká," prohlásil Vrba.

V základní sestavě dvě změny oproti zápasu v Rumunsku. Zraněného Limberského na pozici pravého obránce nahradil Řezník a místo stopera přepustil Hejdovi, jenž se vrátil po disciplinárním trestu.

Domácí se už po 20 vteřinách hry dostali do obrovské šance. Míč propadl k volnému Kopicovi, který ho však zblízka nedokázal dostat za vyběhnutého Nitu. Krmenčík se pak uvolnil přes tři spoluhráče, ale znovu trefil jen brankáře FCSB.

Plzeň měla v úvodu převahu a v 18. minutě málem otevřela skóre. Hrošovský nákopem za obranu vyslal do úniku Krmenčíka a ten těsně minul branku.

Rumunský tým se dlouho jen bránil, ve 27. minutě však z první větší šance udeřil. K přímému kopu se postavil stoper Balasa a zhruba z 25 metrů zamířil přesně do horního rohu branky. Plzeň z podobné standardní situace inkasovala i v Bukurešti.

Domácí gól hodně zaskočil. O chvíli později Balasa z dalšího přímého kopu těsně přestřelil. Na nebezpečný centr Alibeca pak v plzeňské šestnáctce těsně nedosáhl volný Man.

Plzeň se ve druhém poločase dostala do pořádné šance až v 64. minutě a hned z toho byla branka. Po chybě obrany propadl míč k Řezníkovi, který našel volného Krmenčíka a ten hrudníkem vyrovnal. Reprezentační útočník se trefil i ve třetím soutěžním utkání nové sezony.

Radost Západočechů však trvala jenom chvíli. Po teči domácí obrany se míč dostal k Teixeirovi, jenž ho v 71. minutě nekompromisně napálil pod břevno. Za pět minut přidal pojistku FCSB po průniku za obranu Tanase a v 79. minutě proměnil Alibec penaltu po faulu Hořavy na Teixeiru. V závěru se ještě Krmenčík ohnal loktem po Momčilovičovi a dostal červenou kartu.

"Kontrolovali jsme hru a drželi balon, pak přišel nějaký odražený balon a on (Teixeira) to prostě propálil. Jestli jsme chtěli až moc, začali jsme dělat strašné chyby a soupeř nás za to trestal," konstatoval obránce Lukáš Hejda.

V závěru se ještě Krmenčík ohnal loktem po Momčilovičovi a dostal červenou kartu. "Michal patřil k nejlepším hráčům na hřišti, opravdu tam nechal maximum, bojoval, dostával se do šancí a dal gól. Ale to, co udělal, určitě do fotbalu nepatří. I pro něj je to obrovská zkušenost a doufám, že se z toho poučí," uvedl Vrba.

Odvetné utkání 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Viktoria Plzeň - FCSB 1:4 (0:1)

Branky: 64. Krmenčík - 27. Balasa, 71. Teixeira, 76. Tanase, 79. Alibec z pen. Rozhodčí: Hernandez - Sobrino, Naranjo (všichni Šp.). ŽK: Petržela, Řezník, Živulič, Havel, Krmenčík, Hrošovský, Bolek, Bakoš - Pintilii, Balasa, Alibec. ČK: 89. Krmenčík. Diváci: 10.802. První zápas: 2:2, postoupil FCSB.

Sestavy:

Plzeň: Bolek - Řezník, Hejda, Hájek, Havel - Hrošovský, Živulič (63. Hořava) - Petržela (54. Zeman), Kolář (77. Bakoš), Kopic - Krmenčík. Trenér: Vrba.

FCSB: Nita - Popescu (73. Achim), Balasa, Momčilovič, Morais - Pintilii, Teixeira - Enache, Man (46. Larie), F. Tanase (83. Gnohéré) - Alibec. Trenéři: V. Tanase a Dica.

Odvetné zápasy 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Mistrovská část:

APOEL Nikósie - Viitorul Constanta 4:0 po prodl. (0:0, 1:0)

Branky: 54. Carlao, 93. Merkis, 94. De Camargo, 105. Efrem. První zápas: 0:1, postoupil APOEL.

FC Kodaň - Vardar Skopje 4:1 (2:1)

Branky: 2. Greguš, 26. vlastní Barseghjan, 75. Santander, 88. Sotiriu z pen. - 19. Nikolov. ČK: 71. Greguš (Kodaň). První zápas: 0:1, postoupila Kodaň.

Hafnarfjördur - Maribor 0:1 (0:0)

Branka: 90.+2 Tavares. První zápas: 0:1, postoupil Maribor.

Ludogorec Razgrad - Hapoel Beer Ševa 3:1 (2:0)

Branky: 9. a 33. Wanderson, 56. Marcelinho - 61. Ghadir. První zápas: 0:2, postoupil Hapoel.

Olympiakos Pireus - Partizan Bělehrad 2:2 (1:1)

Branky: 22. Carcela-González, 51. Fortunis - 33. Soumah, 85. Djurdjevič. První zápas: 3:1, postoupil Olympiakos.

Legia Varšava - FC Astana 1:0 (0:0)

Branka: 76. Czerwinski. První zápas: 1:3, postoupila Astana.

Rijeka - Salcburk 0:0

První zápas: 1:1, postoupila Rijeka.

Rosenborg Trondheim - Celtic Glasgow 0:1 (0:0)

Branka: 69. Forrest. První zápas: 0:0, postoupil Celtic.

Nemistrovská část:

CSKA Moskva - AEK Atény 1:0 (0:0)

Branka: 74. Natcho. První zápas: 2:0, postoupil CSKA.

Basaksehir - Bruggy 2:0 (2:0)

Branky: 7. Adebayor, 34. Visca. První zápas: 3:3, postoupil Basaksehir.

Young Boys Bern - Dynamo Kyjev 2:0 (1:0)

Branky: 13. Hoarau z pen., 90. Lotomba. První zápas: 1:3, postoupil Bern.

Ajax Amsterodam - Nice 2:2 (1:1)

Branky: 26. Van de Beek, 57. Sánchez - 3. Souquet, 79. Marcel. První zápas: 1:1, postoupilo Nice.

Odvetné zápasy 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Sion - Suduva Marijampole (Lit.) 1:1 (0:0), první zápas 0:3, postoupila Suduva, AEL Limassol - Austria Vídeň 1:2 (0:1), první zápas 0:0, postoupila Austria.