Senzační zvrat. Liverpool rozstřílel Barcelonu a je ve finále Ligy mistrů

7. 5. 2019 22:58
Fotbalisté Liverpoolu si po roce opět zahrají ve finále Ligy mistrů. Anglický celek sice první semifinále v Barceloně prohrál 0:3, ale v úterní domácí odvetě dokázal ztrátu smazat vítězstvím 4:0. Jeho soupeřem ve finále bude lepší z dvojice Tottenham - Ajax.
Divock Origi vystřelil Liverpoolu senzační postup přes Barcelonu.
Divock Origi vystřelil Liverpoolu senzační postup přes Barcelonu. | Foto: Reuters

Dvěma góly se na obratu podíleli Divock Origi a Georginio Wijnaldum, který přišel na hřiště po přestávce a během dvou minut se dvakrát střelecky prosadil. Origi dal rozhodující čtvrtou branku v 79. minutě po pohotovém rohu Trenta Alexandera-Arnolda, který si všiml, že fotbalisté Barcelony naprosto přestali hrát.

Liverpool se přitom musel v odvetě obejít bez dvou nejlepších střelců Muhammada Salaha a Roberta Firmina. Přesto domácí do zápasu vstoupili skvěle a už v sedmé minutě otevřeli skóre. Se střelou Hendersona si brankář Marc-André Ter Stegen poradil, ale na dorážku Origiho už nestačil.

Barcelona postupně přebrala otěže zápasu a vyrovnat mohla ve 14. minutě, ale Lionela Messiho po zpětné přihrávce Jordiho Alby vychytal Alisson Becker. Chvíli nato Messiho v dobré pozici na poslední chvíli obral o míč Joel Matip a neuspěl ani Coutinho z protiútoku nebo v závěru Alba, který se dostal za obranu a šel sám na Beckera.

Do druhé půle místo zraněného Andrewa Robertsona nastoupil Georginio Wijnaldum a během deseti minut na hřišti vymazal náskok Barcelony z prvního zápasu. V 54. minutě prostřelil Ter Stegena a za dvě minuty přidal hlavou druhou branku. Stal se prvním náhradníkem, který v Lize mistrů dokázal dát dva góly od liverpoolského Ryana Babela v roce 2007.

"Neuvěřitelné. Lidé nám po zápase ve Španělsku nevěřili, my ale byli přesvědčení, že můžeme vyhrát 4:0. A opět se ukázalo, že ve fotbale je možné všechno," řekl Wijnaldum. "Štvalo mě, že jsem byl jen na lavičce. Snažil jsem se pomoci týmu a jsem rád, že se to povedlo dvěma góly," dodal.

Velký večer na Anfield vyvrcholil v 79. minutě. Alexander-Arnold bleskově rozehrál rohový kop ve chvíli, kdy hosté úplně přestali hrát. Origi se tak ve vápně dostal zadarmo k míči a zblízka prostřelil Ter Stegena. "Byl to instinkt, prostě jsem viděl příležitost. Na takové okamžiky se bude dlouho vzpomínat," řekl Alexander-Arnold.

Hráči Barcelony už se na nic nezmohli a stejně jako v minulé sezoně vypadli po ztrátě tříbrankového vedení. Před rokem ve čtvrtfinále doma nad AS Řím vyhrála 4:1, ale v Itálii podlehla 0:3 a byla vyřazena.

Liverpool, který loni ve finále prohrál s Realem Madrid, bude usilovat o první triumf v Lize mistrů od roku 2005 a celkově šestý. Soupeře se dozví ve středu, po úvodním utkání má k postupu blíž Ajax, který první zápas v Londýně nad Tottenhamem vyhrál 1:0.

Odvetné semifinálové utkání fotbalové Ligy mistrů:

Liverpool - FC Barcelona 4:0 (1:0)

Branky: 7. a 79. Origi, 54. a 56. Wijnaldum. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.) - Zwayer (video, Něm.). ŽK: Fabinho, Matip - Busquets, Rakitič, Semedo. Diváci: 55.212. První zápas 0:3, postoupil Liverpool.

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson (46. Wijnaldum) - Henderson, Fabinho, Milner - Shaqiri (90. Sturridge), Mané, Origi (85. Gomez). Trenér: Klopp.

Barcelona: Ter Stegen - Roberto, Piqué, Lenglet, Alba - Vidal (74. Arthur), Busquets, Rakitič (80. Malcom) - Messi, Suárez, Coutinho (60. Semedo). Trenér: Valverde.