Maďarský přemožitel Slavie se do Ligy mistrů nepodívá, do skupiny jdou Young Boys

24. 8. 2021 23:21
Fotbalisté švýcarského týmu Young Boys Bern zvítězili v odvetném utkání 4. předkola Ligy mistrů na hřišti Ferencvárose Budapešť 3:2 a zajistili si postup do základní části prestižní soutěže.
Ferencváros se musí spokojit s Evropskou ligou
Ferencváros se musí spokojit s Evropskou ligou | Foto: Reuters

První duel vyhráli doma stejným rozdílem. Přemožitel pražské Slavie z předchozího předkola Ferencváros si zahraje skupinu Evropské ligy. Do Ligy mistrů postoupila také Benfica Lisabon, které díky předchozímu triumfu 2:1 stačila v odvetě proti PSV Eindhoven remíza 0:0. Postup slaví navzdory porážce 1:2 s Ludogorcem Razgrad i švédské Malmö. To si totiž přivezlo z úvodního duelu výhru 2:0.

Patnáctinásobný švýcarský šampion z Bernu měl do utkání proti Ferencvárosi výborný vstup a už v páté minutě si naskočil na rohový kop Sierra obránce Zesiger a prudkou hlavičkou poslal hosty do vedení. Ferencváros, který účinkoval v kvalifikaci o Ligu mistrů od 1. předkola, tak inkasoval vůbec první branku na domácím hřišti.

Domácí však po čtvrt hodině hry dokázali vyrovnat. Brankář Von Ballmoos vyrazil centr z levé strany jen k nohám Winga, a ten z bezprostřední blízkosti vrátil maďarského mistra zpět do hry. Ferencváros navíc k radosti plných tribun v 27. minutě duel otočil, když se prosadil po rohovém kopu hlavičkující Mmaee.

Hráči Young Boys Bern ale v úvodu druhé půle svého soupeře zatlačili a odměnou jim byl klíčový gól, kdy se po Eliově centru z pravé strany trefil nekompromisní ranou Fassnacht. Hosté mohli ještě brzy na to zvýšit, ale Moumi Ngameleu trefil tyč.

Maďarský mistr proto dál živil naději na branku, která by mu zajistila alespoň prodloužení. Jeho plány však zkomplikovalo vyloučení Laidouniho, jenž inkasoval po hodině hry druhou žlutou kartu. Dvacet minut před koncem měli navíc hosté po zákroku Winga na Moumiho Ngameleua výhodu pokutového kopu, avšak Siebatcheu gólmana Dibusze nepřekonal.

Oslabený Ferencváros se ale i tak k soustavnému nedostal a v nastaveném čase přeci jen přidal pojistku na postup švýcarského celku střídající Mambimbi. Young Boys, kteří tak vyřadil v předchozích předkolech Slovan Bratislava nebo Kluž, si zahrají Ligu mistrů podruhé v historii. V sezoně 2018/19 skončili se čtyřmi body v poslední ve své základní skupině.

Těžkou situaci na půdě PSV Eindhoven zvládli i hráči Benficy Lisabon. Ti si sice přivezli z úvodního zápasu výhru 2:1, ale od 32. minuty hráli bez vyloučeného Lucase Verissima. Portugalský tým však nakonec všechny útočné akce svého protivníka ubránil a po bezbrankové remíze si zajistil postup do skupinové fáze prestižní soutěže. PSV nepomohla ani střelecká převaha v poměru 20:4.

Průnik do základní skupiny LM slaví také švédské Malmö, jež sice prohrálo s přemožitelem Olympiakosu Pireus, bulharským Ludogorcem Razgrad 1:2, nicméně mu postup zajistilo předchozí domácí vítězství 2:0.

Odvetná utkání 4. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Mistrovská část:

Ferencváros Budapešť - Young Boys Bern 2:3 (2:1)

Branky: 18. Wingo, 27. Mmaee - 4. Zesiger, 56. Fassnacht, 90.+3 Mambimbi. ČK: 64. Laidouni (Ferencváros). První zápas: 2:3, postoupili Young Boys.

Ludogorec Razgrad - Malmö 2:1 (1:1)

Branky: 10. Nedjalkov, 59. Sotiriu z pen. - 42. Birmančevič. První zápas: 0:2, postupilo Malmö.