reklama

Penalty, které pobouřily svět. Nechutné, má smysl sledovat současný fotbal?

O2 TV Sport |  03:22
Lyon je poprvé po deseti letech ve čtvrtfinále Ligy mistrů. Díky brance vstřelené na hřišti favorizovaného Juventusu z penalty, kterou skandálně posvětilo video. Fotbalový svět bezprostředně po jejím nařízení zaplavily výlevy vzteku a pohoršení nad tím, co se v osmifinále nejprestižnější soutěže může stát. Všechno přitom mohlo být úplně jinak, než se na první pohled zdálo.

A to v Turíně nebylo všechno. Také domácí se dočkali kontroverzního pokutového kopu, který vzedmul další vlnu vášní, ovšem ta nařízená pro francouzský klub byla klíčová vzhledem k pravidlu o gólu vstřelenému na hřišti soupeře.

Lyon po domácí výhře 1:0 a porážce v Turíně 1:2 postoupil mezi osm vyvolených.

Německý rozhodčí Felix Zwayer ukázal na puntík už v 10. minutě. Po střetu domácího Bentancura s hostujícím Aouarem ani na okamžik neváhal a foukl do píšťalky.

Naživo vypadal souboj skutečně velmi podezřele, zasáhnout měl ale VAR. Videorozhodčí ze zpomalených záběrů musel jednoznačně vidět, jak uruguayský záložník včasným skluzem odklidil míč do bezpečí a následně přes něj lyonský středopolař přepadl, přesto nedoporučil hlavnímu Zwayerovi, aby si osobně zkontroloval záznam.

"Nechutné, má ještě cenu sledovat současný fotbal?"

"Skandální. Jak je možné, že se něco takového stane v osmifinále Ligy mistrů za přítomnosti VARu?"

Ronaldo na kolenou i šťastné tetování. Tak se znovu rozběhla Liga mistrů Ronaldo na kolenou i šťastné tetování. Tak se znovu rozběhla Liga mistrů Prohlédněte zde

"Jaký je smysl videa? Zničil celou hru během deseti minut."

"Každý, kdo rozumí fotbalu, nemůže chápat, jak mohla být taková penalta nařízena."

Na sociálních sítích se okamžitě strhla vyhrocená kritika. Ani ne diskuse, protože penaltu v zákroku neviděl prakticky nikdo, ani fanoušci Lyonu.

Jediné rozumné vysvětlení? Nabídl ho třeba trenér Miroslav Jirkal ve studiu O2 TV Fotbal. "Samozřejmě bych ji nepískl, ale snažím se pochopit rozhodčího u videa, jak oni dneska uvažují. Jakmile je tam kontakt, tak oni řeknou penalta. A to je scestné."

Jistě, fotbalová pravidla se v tomto ohledu v posledních letech mění. Pokud hráč vezme skluzem nejprve míč a poté i nohy soupeře, jde o faul. V případě souboje Bentancura s Aouarem se ale nestalo ani to. Francouzský záložník pouze vlastní nešikovností přepadl přes nohy skluzujícího Uruguayce, balon už byl dávno pryč.

Sestřihy Ligy mistrů: Šok pro Juventus, potopila ho podezřelá penalta. Končí i Real Sestřihy Ligy mistrů: Šok pro Juventus, potopila ho podezřelá penalta. Končí i Real Čtěte zde

"Pro mě strašně divné rozhodnutí. Bentancura bych pochválil za skvělý čistý obranný zákrok. Tohle se přece stávat nemůže, ne? Jak tam potom má obránce chodit?" rozčiloval se ve studiu bývalý reprezentační obránce Daniel Pudil.

Všechno ale nakonec mohlo být úplně jinak, než se na první pohled zdálo.

V kuloárech se objevily i spekulace o tom, že Zwayer pískal faul od Bernardeschiho, který Aouara stíhal zezadu. Jednoznačné brnknutí o nohu z opakovaných záběrů vidět není, rozhodně však tahle varianta vypadá mnohem relevantněji.

A druhá penalta? "Měl ruku u těla, nepískal bych to v žádném případě," dodal Pudil k situaci, která se na Juventus Stadium odehrála ve 42. minutě. Memphis Depay na kraji lyonské zdi jen lehoučce zvětšil objem těla loktem, ruce ale jinak držel zodpovědně u těla.

Další podivné rozhodnutí zvýraznilo pachuť jednak z výkonu hlavního Zwayera, ale ještě víc z funkce videorozhodčího.

Podívejte se, jak Manchester City vyřadil madridský Real:

O2 TV Sport |  03:27
reklama