reklama

Přímý postup do Ligy mistrů má být jen pro deset nejlepších lig

Ilustrační foto Ilustrační foto autor: Reuters
O novém modelu informuje iDnes.cz na základě dopisu, který UEFA rozesílá jednotlivým asociacím.

Praha - Přímý postup do základní skupiny fotbalové Ligy mistrů má mít od sezony 2018/19 jen deset místo současných dvanácti nejlepších lig podle koeficientu UEFA. Česko aktuálně drží jedenáctou příčku zaručující podle nových kritérií pouze 4. předkolo. Pokud však udrží současnou pozici a vítěz Ligy mistrů z roku 2018 si zajistí postup do soutěže ze své ligy, tak český mistr ze sezony 2017/18 půjde přímo do hlavní fáze Ligy mistrů. O novém modelu informuje iDnes.cz na základě dopisu, který UEFA rozesílá jednotlivým asociacím.

Křetínský nejvlivnějším mužem fotbalu, zatím toho však neumí využít. Žebříček Top 50 plný překvapení Křetínský nejvlivnějším mužem fotbalu, zatím toho však neumí využít. Žebříček Top 50 plný překvapení Čtěte zde

V současném modelu postupují přímo do elitní soutěže zástupci dvanácti nejlepších lig. Česku se povedlo mezi nejlepší dvanáctku v této sezoně probojovat, ale UEFA se kvůli tlaku velkoklubů rozhodla změnit postupová kritéria, která však dosud oficiálně nezveřejnila. Podle iDnes.cz však už rozeslala asociacím dopisy, ve kterých podmínky jsou. A podle nich se potvrzuje dlouho očekávané rozhodnutí, že předkolům se vyhnou jen mistři z prvních deseti lig.

Nově mají mít čtyři nejlepší ligy po čtyřech jistých účastnících, pátá a šestá po dvou a sedmá až desátá po jednom. Mistři lig na 11. a 12. místě půjdou do čtvrtého předkola, jejich vicemistři do 2. předkola. Jinak k výrazným změnám nedochází. I dvanáctá příčka bude vítězi českého poháru stačit na přímý postup do Evropské ligy.

Vzhledem k tomu, že na desáté Turecko má česká liga v žebříčku UEFA výraznou ztrátu, musí se soustředit hlavně na udržení 11. pozice dávající alespoň teoretickou šanci na přímý postup. A to pokud šampion Ligy mistrů projde do hlavní soutěže ze své ligy.

reklama