reklama

Šádek: Že jsme hráli špatně? Někdo si zřejmě neuvědomuje sílu Karabachu

Adolf Šádek. Adolf Šádek. autor: Tomáš Liška
Plzeňský generální manažer Adolf Šádek se ohradil proti kritice, která se na fotbalovou Viktorii snesla po jejím úterním hodně šťastném postupu do play off o Ligu mistrů. S ázerbájdžánským Karabachem se prý nadřela proto, že soupeř byl kvalitnější, než si veřejnost myslí.

Praha - Generální manažer plzeňských fotbalistů Adolf Šádek odmítá, že by postup do 4. předkola Ligy mistrů přes Karabach byl důležitý zejména z ekonomického hlediska vzhledem k jistým 150 milionům korun z bonusů od UEFA. Mnohem více si prý Západočeši váží toho, že už popáté za posledních šest let budou na podzim v evropských pohárech, což přináší prestiž a také sportovní rozvoj klubu.

Plzeňský paradox: Po bídné hře skvělý postup. A Ščasný už našel škodnou, sílu Sparty ohrožují média Plzeňský paradox: Po bídné hře skvělý postup. A Ščasný už našel škodnou, sílu Sparty ohrožují média Čtěte zde

"Je to důležité. Rozhodně to ale není tak, že bychom na postupu byli finančně závislí. Umožní nám to se především sportovně posouvat dál. Společenský a sportovní dopad je daleko větší než ten ekonomický," řekl Šádek v rozhovoru s ČTK.

"Samozřejmě v Lize mistrů ještě nejsme a čeká nás ještě náročná cesta, ale je pro nás důležité mít vnitřní klid na práci. Největší balvan jsme odvalili a zbavili se komplexu po minulých vyřazeních s Ploještí a Maccabi Tel Aviv. Čím víc neúspěchů v řadě máte, tím více se dalšího kroku bojíte. Proto jsem moc rád, že jsme ten těžký zápas zvládli," řekl Šádek.

Manažer Plzně připustil, že postup přes Karabach byl vydřený, ale domnívá se, že veřejnost nedokáže naplno docenit kvalitu ázerbájdžánského soupeře. "Náš výkon byl velmi snižovaný, ale to říkají lidé, kteří soupeře neznají a soudí ho podle názvu a geografického umístění. Karabach byl nejvýše postaveným týmem z možných soupeřů. Je to stabilní klub s ambiciózním majitelem, který nám vysvětloval svou filozofii. Byl to opravdu těžký soupeř, což ukázal i loni s Tottenhamem," prohlásil Šádek.

"Byl to náročný a vydřený postup, ale i tohle štěstí je ve fotbale potřeba. Jak jsme ho neměli loni proti Maccabi, tak jsme ho měli letos," dodal.

Se zbytkem vedení i trenérem Romanem Pivarníkem bude řešit, jak se z odvety s Karabachem poučit. "Řada lidí si v novinách přečte výsledek a podrobněji už ho nehodnotí. My to ale hodnotit musíme a také budeme, protože to rozhodně nebylo optimální a spoustu věcí musíme změnit. Tím, že jsme to zvládli, bude mít trenér klid na práci. Ale jen do zítřka. Jestli si myslí, že tímhle má klidný podzim, tak to se spletl," podotkl s úsměvem Šádek.

Pivarník: Karabach byl nejtěžší soupeř, jakého jsme mohli dostat. Naše hra je ale pořád syrová Pivarník: Karabach byl nejtěžší soupeř, jakého jsme mohli dostat. Naše hra je ale pořád syrová Čtěte zde

Nový trenér Pivarník zatím podle něj naplňuje očekávání v něj vkládané, ačkoli výkony na hřišti zatím nejsou optimální. "Nechci trenéra hodnotit podle postupu. Já jsem maximálně spokojený s jeho prací, přístupem a s nároky, které má na hráče. Pevně věřím, že nastavenou laťku udrží. Cítím, že i hráči ho respektují. To je pro mě důležité, že vztahy v klubu fungují. Trenér má určitě plnou důvěru vedení klubu," prohlásil Šádek.

"Odchod Hrošovského? V létě ne"

V létě byla Plzeň na přestupovém trhu téměř neaktivní. Po postupu Šádek připouští, že by k posílení kádru mohlo dojít, ale ne za každou cenu. "Nechci, aby to vypadalo, že jsme vydělali peníze a hned je půjdeme utratit. My chceme přivádět hráče, o kterých jsme přesvědčeni, že budou přínosem. Vím, že poté, co jsme kupovali Tecly, Kopice a Kovaříky, je teď naše zdrženlivost na trhu neobvyklá, ale takoví hráči na trhu teď nejsou. A když jsou, tak ve Spartě či Slavii a s nimi se obchod udělat nedá," řekl Šádek.

"Je možné, že teď se na doplnění kádru zaměříme. O příchodech přemýšlíme především na stoperu, křídle a ve středu zálohy. A to i směrem do budoucna. Uvidíme také, jak dopadnou ostatní týmy v pohárech, protože kvalitní hráči jsou hlavně tam. Bylo by ale netaktní se bavit o konkrétních jménech," dodal.

Rovněž se spekuluje o tom, že by ještě do konce srpna mohl odejít záložník Patrik Hrošovský. Plzeň ho však chce udržet. "Byli se na něj dívat zájemci z Premier League a z jiných lig. Jsem přesvědčený, že teď v létě k jeho odchodu nedojde. Patrik je mladý a má ještě čas. My určitě nebudeme chtít oslabovat. Z ekonomického hlediska nemáme potřebu ho prodávat. Pro nás je klíčová otázka udržení sportovní kvality a Patrik je základním stavebním článkem," řekl Šádek.

reklama