Skvělý hráč a ještě lepší trenér. Zidane válí v Evropě i doma, stane se dnes Francouz nesmrtelným?

Zinédine Zidane. Zinédine Zidane. autor: Reuters
Jeden z nejlepších fotbalisté své doby Zinédine Zidane se z kolotoče světového fotbalu vytratil po finále mistrovství světa 2006. Na začátku současného desetiletí se ale vrátil do Realu Madrid, kde se z něj během loňské sezony stal hlavní trenér týmu okolo Cristiana Ronalda. Za necelé tři týdny pětačtyřicetiletý trenér ale už během roku a půl vyhrál téměř vše. K loňskému triumfu v Lize mistrů přidal i letošní titul ve španělské lize. A dnes může přidat i obhajobu vítězství v Champions League. A to se v historii této soutěže ještě žádnému týmu nepovedlo.

Praha/Cardiff - Madridský Real může zakončit už tak úspěšnou sezonu obhajobou vítězství v Lize mistrů. Týmu Zinédina Zidana bude stát v cestě Juventus Turín, který naopak čeká na výhru v nejprestižnější klubové soutěže v Evropě už dlouhých jednadvacet let.

Finále fotbalové Ligy mistrů se bude hrát pod střechou. Kvůli bezpečnosti Finále fotbalové Ligy mistrů se bude hrát pod střechou. Kvůli bezpečnosti Čtěte zde

Právě bývalý kapitán francouzské reprezentace Zidane přebral Real během minulé sezony od Rafaela Beníteze, který tlak ve velkoklubu absolutně nezvládl.

Zidane v těžké pozici dokázal tým okolo Cristiana Ronalda stmelit a Real se nakonec stal vítězem Ligy mistrů. V což v průběhu podzimu pod vedením Beníteze nevěřil asi ani největší optimista v řadách příznivců královského klubu.

O tom, že na lavičku Realu usedne bývalý vynikající fotbalista Zidane, rozhodly i největší hvězdy Madridu, které jednoduše nerespektovaly trenéra bez vynikající hráčské kariéry. "Odvedl úžasnou práci, je to gentleman a zůstal pokorný. Jsem za něj šťastný," oslavoval Ronaldo svého trenéra těsně po vítězství v loňském finále Ligy mistrů.

Úspěšný na všech frontách

Před Zidanem ale na začátku ročníku 2016/17 čekal další těžký úkol. Real totiž ve španělské lize naposledy zvítězil v sezoně 2011/12 a další neúspěch by protáhl období domácího "sucha" na pět let.

Real nezaváhal a po pěti letech získal španělský titul Real nezaváhal a po pěti letech získal španělský titul Čtěte zde

A u přerušení nelichotivé ligové série byl znovu Zidane. Navíc Real v letošní sezoně odvracel barcelonský pokus o třetí titul v řadě. Ligové drama se vyřešilo až v posledním kole, ve kterém Real vyhrál v Málaze a po pěti letech doslova urval domácí titul.

"Bylo to dlouhé čekání. Věděli jsme, že vyhrát ligu je obrovsky důležité - zvlášť pro Real, nejlepší klub na světě. Museli jsme sem titul vrátit," říkal Zidane se spokojeným úsměvem na tváři s odstupem času po vítězství v posledním kole. "Klíčem k titulu byla síla našeho mužstva. Všichni hráči byli skvělí a důležití," dodal.

Zidane má tedy za sebou teprve první kompletní sezonu v pozici hlavního trenéra. Předtím působil v Realu jako Ancelottiho asistent a také trénoval B-tým svého současného zaměstnavatele. Přesto jako první trenér v novodobé historii Ligy mistrů může dovést jeden tým k obhajobě milionářské soutěže.

Od představení současné Champions League v roce 1992 ještě nikdo triumf v soutěži neobhájil. V Poháru mistrů evropských zemí, který byl předchůdcem Ligy mistrů, naposledy dokázal zopakovat finálovou výhru AC Milán v letech 1989 a 1990.

Čech jako lakrosová posila. Díky gólmanovi se českým reprezentantkám splní sen o MS Čech jako lakrosová posila. Díky gólmanovi se českým reprezentantkám splní sen o MS Prohlédněte zde

Trenér Realu Zidane bere letošní finále ještě prestižněji, protože v Juventusu pět let působil. V roce 1998 musel ve finále Ligy mistrů strávit porážku 0:1 právě od madridského soupeře. "Bude to výjimečný zápas, na Juventus mám krásné vzpomínky. Myslím, že nejde říct, že oni lépe brání a my máme lepší útok. Mezi soupeři není velký rozdíl, proto jsou ve finále. Bude to 50 na 50," konstatoval francouzský kouč.

"Máme extra motivaci díky tomu, že můžeme jako první tým v historii vyhrát Ligu mistrů dvakrát za sebou. Pro mě jako kapitána by to byl splněný sen a skoro bych pak už mohl v poklidu zemřít," dodal na závěr stoper Realu Sergio Ramos.