reklama

Slavia se staví na stranu fotbalových asociací, superligu nepodporuje ani LFA

Jaroslav Tvrdík na zápase Ligy mistrů Jaroslav Tvrdík na zápase Ligy mistrů autor: Milan Kammermayer
Podle úřadujícího českého mistra a čtvrtfinalisty Evropské ligy není snaha 12 velkoklubů z Anglie, Španělska či Itálie o separovanou soutěž solidární. Pražané proto podpořili současný model. Proti superlize vystoupila také Ligová fotbalová asociace (LFA), která v Česku řídí profesionální soutěže.

"Obdivuhodný postoj německých a francouzských klubů. Respekt! Podobně jako oni plně podporujeme postoj FIFA a UEFA - fotbal potřebuje solidaritu a soutěžení v rámci stávajícího modelu evropských soutěží klubů z 55 fotbalových asociací," uvedl na Twitteru předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík v návaznosti na reakci novináře Johna Crosse z Daily Mirror, který zmínil, že Bayern Mnichov a Borussia Dortmund se nového projektu nezúčastní. Nepřipojily se ani kluby z Francie.

Proti superlize se podle očekávání postavila i LFA. Vznik nové soutěže by měl pro českou ligu i další menší evropské domácí soutěže neblahé následky, v pohárech by se nemohly poměřovat s nejsilnějšími kluby. "Ligová fotbalová asociace zaznamenala snahy elitních evropských klubů založit vlastní soutěž tzv. superligu. LFA v této záležitosti plně podporuje zamítavý postoj UEFA," uvedla LFA v krátkém prohlášení.

Lídry nového projektu podle agentury Reuters jsou Manchester United, Juventus Turín a Real Madrid, jehož prezident Florentino Pérez se také stal prvním předsedou superligy. Dalšími členy soutěže jsou Liverpool, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Tottenham, Barcelona, Atlético Madrid, AC Milán a Inter Milán.

Ohlášení superligy přišlo jen několik hodin předtím, než měla UEFA představit plán upravené Ligy mistrů, která bude mít nově 36 účastníků. Evropská fotbalová unie uvedla, že je připravena proti odtržení použít "všechny prostředky".

Kriminální chamtivost, nebo nevyhnutelný krok? Superliga schytává tvrdou kritiku Kriminální chamtivost, nebo nevyhnutelný krok? Superliga schytává tvrdou kritiku Prohlédněte zde
reklama