Těžký úkol. Čech poslal Slavii v Lize mistrů na Barcelonu, Dortmund a Inter Milán

29. 8. 2019 19:00
Pražskou Slavii čeká v základní skupině Ligy mistrů FC Barcelona, Borussia Dortmund a Inter Milán. Všechny tři týmy tuto soutěž v minulosti už vyhrály. Rozhodl o tom čtvrteční los v Monaku.

Slávisté, kteří do hlavní části Ligy mistrl postoupili po dvanácti letech, byli zařazeni do čtvrtého koše. Osud pražského celku měl v rukou dlouholetý český reprezentant Petr Čech, který losoval zařazení týmů do jednotlivých skupin. Slavii vytáhl balónek s písmenem F.

Do vyřazovací fáze postoupí první dva celky z každé skupiny, týmy na třetích místech budou na jaře pokračovat v Evropské lize. Slavia začne skupinu v úterý 17. září na stadionu Interu Milán, Barcelonu přivítá ve 3. kole 23. října a poslední zápas odehraje 10. prosince v Dortmundu.

Slavia do hlavní fáze prestižní soutěže postoupila poté, co v závěrečném 4. předkole vyřadila Kluž po dvou výhrách 1:0. Červenobílí si zahrají skupinu elitní klubové soutěže podruhé v historii a poprvé po 12 letech. V roce 2007 skončili třetí.

Slávisté, kteří v uplynulé sezoně došli až do čtvrtfinále Evropské ligy, zůstali jediným českým celkem v evropských pohárech, zbylé týmy vypadly v kvalifikaci.

Outsider mezi šampiony

Český fotbal bude mít zastoupení v základní skupině Ligy mistrů podruhé za sebou, vloni hrála hlavní fázi Plzeň, která obsadila třetí místo. Pražané díky postupu do skupiny získají prémii v přepočtu 393 milionů korun.

Červenobílí toužili dostat soupeře z Anglie, ideálně obhájce trofeje Liverpool, který vede Jürgen Klopp, trenérský vzor kouče Pražanů Jindřicha Trpišovského. Přání se slávistům nesplnilo, Čech, který jednotlivé týmy přiřazoval do skupin, ale červenobílým přisoudil bývalého Kloppova zaměstnavatele a vítěze Ligy mistrů ze sezony 1996/97 Dortmund. Borussia je vyhlášená skvělými fanoušky, její stadion pojme přes 80 tisíc diváků.

Ještě zvučnějším jménem je Barcelona. Španělský šampion vyhrál Ligu mistrů celkem pětkrát, naposledy v roce 2015. Jeho největší hvězdou je argentinský útočník Lionel Messi, pětinásobný držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu světa.

Na triumf v nejprestižnější klubové soutěži už dosáhl i zbývající soupeř Inter Milán. Ovládl ji třikrát a naposledy před devíti lety.