23. 10. 2019 22:47
Eden viděl skvělé utkání. Slavia v Lize mistrů prohrála s Barcelonou 1:2, věhlasného soupeře ale dostala do úzkých, když neproměnila spoustu vyložených šancí.

V úvodu poslal katalánský velkoklub do vedení Lionel Messi, který potrestal chybu v rozehrávce. Slavia se ale po prvotním šoku vzpamatovala a rozehrála se k fantastickému výkonu.

Z velkého množství se šancí se ale ujala jediná. Na začátku druhé půle vyrovnal Jan Bořil. Barcelona byla pod velkým tlakem, udeřila ale po ojedinělé standardní situace. Zakončení Luise Suáreze z nulového úhlu si do vlastní sítě nešťastně srazil Peter Olayinka.

Pražané utrpěli teprve druhou porážku za posledních 28 soutěžních zápasů. Po polovině skupiny figuruje český šampion na posledním místě skupiny F s jediným bodem, který získal na úvod v Miláně za remízu 1:1 s Interem. V druhém kole před třemi týdny Slavia doma podlehla Dortmundu 0:2. Barcelona vyhrála s českým soupeřem popáté za sebou a vede tabulku se sedmi body.

"Bolí to hodně. Vstup jsme měli špatný, pak se kluci dotkli svého maxima. Od takové 20. minuty hráli fantasticky. Jsem na ně pyšný, umělecký dojem je dobrý. Když prohrát, tak prohrát takhle," řekl na tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

V příštím utkání 5. listopadu čeká Slavii, která hraje skupinu Ligy mistrů podruhé a poprvé po 12 letech, odveta v Katalánsku. Do další fáze postoupí první dva týmy.

Barcelona nasadila všechny své opory v čele s kapitánem Messim. Slávistický kouč Trpišovský překvapivě postavil na levý kraj zálohy Zeleného, v obraně pak nechyběl uzdravený Hovorka.

Barcelona se představila v Česku po osmi letech od výhry 4:0 v Edenu nad Plzní, kterou zařídil hattrickem Messi. A šestinásobný vítěz ankety o nejlepšího hráče světa rychle udeřil i dnes. Argentinec vystihl Ševčíkovu rozehrávku, narazil si s Arthurem a ve třetí minutě překonal Koláře.

"Měl jsem jejich hráče nastudované, ale my jsme si dali góly vlastně sami. Proti tomu Messiho jsem neměl šanci," řekl pro O2 TV Kolář.

Messi se stal prvním hráčem, který dokázal skóroval v patnácti po sobě jdoucí sezonách Ligy mistrů. Zároveň dal gól proti 33. týmu v prestižní soutěži a dorovnal rekordmany Cristiana Ronalda s Raúlem.

Slavia se brzy oklepala a ve zbytku první půle držela s lídrem španělské ligy krok, střelecky byla dokonce aktivnější. Ve 20. minutě dostal ideálně nabito Zelený, ale trefil jen brankáře Ter Stegena. Německý gólman vychytal i v 36. minutě Masopustovu šanci a následně vytáhl na roh Olayinkův pokus. Na druhé straně vykopl De Jongovu střelu ze strany Kolář. Už v nastavení prvního poločasu pálil těsně mimo Masopust.

Pět minut po pauze už se slávisté dočkali. Masopust přiťukl nabíhajícímu Bořilovi, který střelou na zadní tyči srovnal a navázal na vítězný gól z odvety závěrečného předkola s Kluží.

"Převzal jsem si to, divil jsem se, že jsem si to neukopl. Bodlo mě napadlo, jinak bych ani nevystřelil. Ale vyměnil bych gól aspoň za bod," řekl Bořil.

Pražané ožili, Stanciu však minul. Barcelona si vzala vedení rychle zpět. Messiho centr z přímého kopu propadl až k Suárezovi, který z velkého úhlu napálil Olayinku a od něj se míč odrazil do sítě.

"Od Olayinky se míč odrazil, to jsem vůbec nečekal. Už to vypadalo, že míč Suárez na ploše nestihne," řekl Kolář. "Prohrát takovým vlastním gólem nególem hrozně mrzí," doplnil Trpišovský.

Odpovědět mohl Souček, ale hlavičkoval nad. Na druhé straně v 67. minutě vychytal Kolář Messiho a chvíli nato Suárez ve velké šance minul. Neprosadil se ani Messi a španělský šampion pak prováhal několik přečíslení. Pražané, které o víkendu čeká ligový šlágr v Plzni, dostali favorita v závěru pod tlak, ale srovnat nedokázal ani střídající Hušbauer.

"Ve druhé půli domácí ještě přišlápli plyn, což jsme čekali, protože Slavia se vždy tlačí do útoku. Valili se jako lavina na naši branku, byli na naší polovině a těžko se to bránilo. Hodně jsme trpěli, čekali jsme, že budeme mít zápas pod větší kontrolou. Mohli jsme vyhrát vyšším rozdílem, ale spoustu šancí měla i Slavia," řekl trenér Barcelony Ernesto Valverde.

"Co je nám platný dobrý výkon, když zase nemáme ani bod. Na Interu jsme přišli o vítězství v samém závěru, Dortmundu jsme se herně vyrovnali. Dnes jsme měli víc šancí než Barcelona, bohužel nám chybí produktivita," dodal Souček.

Utkání 3. kola základní skupiny F fotbalové Ligy mistrů:

Slavia Praha - FC Barcelona 1:2 (0:1)

Branky: 50. Bořil - 3. Messi, 57. vlastní Olayinka. Rozhodčí: Madden - Stewart, Roome (všichni Skot.) - Van Boekel (video, Niz.). ŽK: Masopust, Bořil, Olayinka, Ševčík - Alba. Diváci: 19.170.

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Hovorka, Bořil - Souček, Ševčík - Masopust (76. Van Buren), Stanciu (76. Hušbauer), Zelený (46. Tecl) - Olayinka. Trenér: Trpišovský.

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Piqué, Lenglet, Alba - De Jong, Busquets (78. Vidal), Arthur (84. Rakitič) - Messi, Suárez, Griezmann (69. Dembélé). Trenér: Valverde.