V Lize mistrů postupují Neapol a Benfica, Basilej v pohárech končí. Kyjev byl svědkem gólů i potyčky

6. 12. 2016 22:46
Pro české reprezentanty Marka Suchého a Tomáše Vaclíka po úterní porážce Basileje 1:4 v Lize mistrů s Arsenalem skončilo účinkování v pohárové Evropě, švýcarský tým skončil ve skupině na posledním místě. Postup do jarních bojů prestižní soutěže si vybojovali hráči Benfiky Lisabon a Neapole.
V Kyjevě domácí Dynamo nasázelo Besiktasi šest gólů, ale domácí fanoušci se prali s policií. | Foto: Reuters

raha  - Fotbalisté Benfiky Lisabon a Neapole si zajistili postup do jarních bojů v Lize mistrů ze skupiny B. Benfica prošla dál i přesto, že s Neapolí prohrála 1:2. Besiktas totiž utrpěl debakl 0:6 na hřišti Dynama Kyjev a nevyužil šanci na postup. Zahraje si jen Evropskou ligu.

Basilej si vylámala zuby na Arsenalu

O tu přišla Basilej s českými reprezentanty Markem Suchým a Tomášem Vaclíkem, neboť doma podlehla 1:4 Arsenalu a skončila poslední ve skupině A. Vaclíka překonal třikrát Lucas Pérez. V brance londýnského celku opět dostal přednost před Petrem Čechem jeho konkurent David Ospina. Arsenal si výhrou zajistil prvenství v tabulce.

Hattrickem se blýskl také Arda Turan, který zařídil Barceloně výhru 4:0 nad Mönchengladbachem. Úvodní gól dal Lionel Messi a stal se po Cristianu Ronaldovi druhým hráčem, který v jedné skupině nastřílel 10 branek. Jeho portugalskému rivalovi z Realu Madrid se to podařilo v minulé sezoně, kdy dal ještě o gól více. Celkem to byl pro Messiho 51. gól v 51 zápasech Ligy mistrů na domácím hřišti Camp Nou.

Kyjev pomohl svým soupeřům k postupu

Besiktasi stačila jakákoli výhra k tomu, aby poprvé prošel ze skupiny do jarních bojů, ale zápas v Kyjevě mu ani trochu nevyšel. Už v 9. minutě inkasoval, ve 28. minutě pak stáhl v jasné šance Beck unikajícího Gonzáleze a byl vyloučen.

Domácí navíc proměnili penaltu. A když chyboval Tošič a Bujalskij trefil odkrytou branku, bylo po šancích Besiktase. Přitom to bylo poprvé od roku 1997, co dalo Dynamo v Lize mistrů tři góly za poločas. Naposledy to bylo při památném hattricku Andreje Ševčenka na hřišti Barcelony. Přesto se tvrdé jádro domácích fanoušků během zápasu dostalo do potyčky s policií.

Slzy brankáře Besiktase po čtvrtém inkasovaném gólu:

Besiktas inkasoval ještě třikrát. Od 57. minuty dohrával v devíti poté, co druhou žlutou kartu dostal Aboubakar za to, že nakopl míč do diváků. Dynamo výhrou 6:0 vytvořilo nový rekord Ligy mistrů v podobě nejvyššího vítězství týmu, který skončil poslední ve své skupině.

Neapol s Benfikou tak mohly dohrávat druhý poločas v klidu, protože už měly v podstatě jistotu postupu a hrály jen o prvenství ve skupině. To si nakonec zajistil italský celek zásluhou střídajícího Driese Mertense, který na jeden gól nahrál a druhý dal sám.

Bayern Mnichov oplatil Atléticu Madrid porážku 1:0 a zabránil španělskému celku, aby jako jediný v této sezoně vyhrál všech šest zápasů ve skupině. Atlético však už mělo jistotu prvního místa. Jediným gólem zápas rozhodl Robert Lewandowski, který se poprvé v Lize mistrů trefil z přímého kopu.

6. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina A:

Basilej - Arsenal 1:4 (0:2)

Branky: 78. Doumbia - 8., 16. a 47. Lucas Pérez, 53. Iwobi. Rozhodčí: De Sousa - Mesquita, Soares (všichni Portug.). Diváci: 36.000.

Paris St. Germain - Ludogorec Razgrad 2:2 (0:1)

Branky: 61. Cavani, 90.+2 Di María - 15. Misidjan, 69. Wanderson. Rozhodčí: Sidiropulos - Efthimiadis, Kostaras (všichni Řec.). Diváci: 45.000.

Konečná tabulka:

1. Arsenal 6 4 2 0 18:6 14
2. Paris St. Germain 6 3 3 0 13:7 12
3. Ludogorec Razgrad 6 0 3 3 6:15 3
4. Basilej 6 0 2 4 3:12 2

Skupina B:

Dynamo Kyjev - Besiktas Istanbul 6:0 (4:0)

Branky: 9. Besedin, 30. Jarmolenko z pen., 32. Bujalskij, 45.+3 González, 60. Sydorčuk, 77. Júnior Moraes. Rozhodčí: Thomson - McGeachie, Mulvanny (všichni Skot.). ČK: 28. Beck, 57. Aboubakar (oba Besiktas). Diváci: 25.000.

Benfica Lisabon - Neapol 1:2 (0:0)

Branky: 87. Jiménez - 60. Callejón, 79. Mertens. Rozhodčí: Lahoz - Del Palomar, Devís (všichni Šp.). Diváci: 55.364.

1. Neapol 6 3 2 1 11:8 11
2. Benfica Lisabon 6 2 2 2 10:10 8
3. Besiktas 6 1 4 1 9:14 7
4. Dynamo Kyjev 6 1 2 3 8:6 5

Skupina C:

FC Barcelona - Mönchengladbach 4:0 (1:0)

Branky: 50., 53. a 67. Arda Turan, 16. Messi. Rozhodčí: Karasev - Averjanov, Kalugin (všichni Rus.). Diváci: 67.157.

Manchester City - Celtic Glasgow 1:1 (1:1)

Branky: 9. Iheanacho - 5. Roberts. Rozhodčí: Vinčič - Ul, Klančnik (všichni Slovin.). Diváci: 45.000.

1. FC Barcelona 6 5 0 1 20:4 15
2. Manchester City 6 2 3 1 12:10 9
3. Mönchengladbach 6 1 2 3 5:12 5
4. Celtic Glasgow 6 0 3 3 5:16 3

Skupina D:

PSV Eindhoven - Rostov na Donu 0:0

Rozhodčí: Aytekin - Kleve, Häcker (všichni Něm.). Diváci: 34.000.

Bayern Mnichov - Atlético Madrid 1:0 (1:0)

Branka: 28. Lewandowski. Rozhodčí: Turpin - Gringore, Danos (všichni Fr.). Diváci: 70.000.

1. Atlético Madrid 6 5 0 1 7:2 15
2. Bayern Mnichov 6 4 0 2 14:6 12
3. Rostov na Donu 6 1 2 3 6:12 5
4. PSV Eindhoven 6 0 2 4 4:11 2