Vyloučil Schicka, nepotrestal Baleův loket. Teď Rumun kazil další klíčový zápas

Rudolf Černík Rudolf Černík
7. 4. 2021 12:02
Už v utkání kvalifikace o postup na fotbalové MS 2022 Wales - Česko vzbudily výroky Ovidia Hategana přinejmenším rozpaky. Přesto jen o týden později dostal rumunský sudí k řízení další důležitý zápas. A v úvodním čtvrtfinále Ligy mistrů Manchester City - Dortmund si renomé rozhodně nevylepšil.
Brankář Manchesteru City Ederson se drží za nohu, Jude Bellingham z Borussie Dortmund se diví. Sudí Ovidiu Hategan nejenže mu nesprávně neuznal gól, navíc ho počastoval žlutou kartou | Foto: Reuters

Držení Patrika Schicka v pokutovém území neviděl vůbec, zato ohnání českého útočníka ano.

A když Gareth Bale loktem rozbil nos Ondřej Kúdelovi poté, co si předtím zkontroloval, kde český stoper je, nepotrestal Hategan velšskou hvězdu vůbec.

Rumunskému arbitrovi ostatně rozlišit faul a simulování dělá asi problém častěji, jak ukázal úterní úvodní souboj čtvrtfinále Ligy mistrů mezi Manchesterem City a Dortmundem.

Ve 29. minutě se za stavu 1:0 zřítil v pokutovém území Rodrigo a s obličejem v rukách teatrálně roloval po zemi. Hategan okamžitě nařídil penaltu, Emre Canovi, jenž se dušoval, že se jeho kopačka soupeřovy hlavy ani nedotkla, navíc udělil žlutou kartu.

Rozhodčí stál sveřepě na svém, až po dlouhých desítkách vteřin konečně vyslyšel výzvu ve sluchátkách, a přece jen se rozhodl přezkoumat situaci na videu.

Pak musel uznat, že dortmundský plejer měl pravdu. Žlutá karta už mu ovšem zůstala, očividné simulování domácímu hráči prošlo.

Jen o šest minut později si gólman City Ederson zpracovával míč mimo pokutové území tak nešikovně, že mu ho Jude Bellingham vzal a dopravil do sítě.

Hategan ovšem pískl nedovolený zákrok. Brazilský gólman se s bolestivou grimasou držel za nohu, fotbalista Borussie nechápavě za hlavu.

Bellingham totiž balon ze vzduchu vypíchl, pak Ederson, jenž byl v nápřahu na odkop, zasáhl protivníka do nohy. A Hategan ještě ukázal žlutou kartu Bellinghamovi…

"Tenhle rozhodčí potřebuje kontrolu," reagoval na Twitteru okamžitě hvězdný křídelník Dortmundu Jadon Sancho, jenž do utkání nemohl kvůli zranění zasáhnout, a přidal emotikon s nevěřícným výrazem.

"Bellinghama okradl rozhodčí o gól po "faulu" na Edersona," uznal i anglický list The Sun. "K čemu je VAR, když tohle nevidí?" ptal se také legendární anglický střelec Gary Lineker ve shodě s dalším bývalým fotbalistou a nyní televizním expertem Stanem Collymorem.

V tomto případě ovšem Hategana nemohlo zachránit ani video, které by platnost gólu potvrdilo. Sudí totiž nenechal akci dohrát, zapískal ještě předtím, než Bellingham dopravil míč do prázdné branky, a video tudíž nemohlo situaci přezkoumat…

Dortmund se ve druhém poločase přece jen uznané vyrovnávací trefy dočkal, v poslední minutě ovšem Phil Foden rozhodl o vítězství Manchesteru City 2:1.