Sestřihy Ligy mistrů: Barca ovládla slávistickou skupinu, Dortmund odpravil Messi

Aktualizováno 28. 11. 2019 0:00
Fotbalisté Barcelony a Lipska jsou dalším osmifinalisty Ligy mistrů. Katalánský velkoklub v pátém kole "slávistické" skupiny F doma porazil Dortmund 3:1 a zajistil si postup z prvního místa.
Fotbalisté Lipska slaví postup do osmifinále Ligy mistrů
Fotbalisté Lipska slaví postup do osmifinále Ligy mistrů | Foto: Reuters

Liga mistrů před závěrečným šestým kolem skupinové fáze zná polovinu osmifinalistů. Před Barcelonou a Lipskem si už zajistily postup Bayern Mnichov, Juventus Turín, Paris St. Germain, Manchester City, Real Madrid a Tottenham.

Fotbalová Liga mistrů, 5. kolo:

Skupina E:

Genk - Salcburk 1:4 (0:2)

Ve skupině E vedle vedoucího Liverpoolu a druhé Neapole zůstává ve hře o postup i třetí Salcburk, který v Genku zvítězil 4:1. Jednou se trefil i norský útočník Erling Haaland, který jako první teenager v historii LM skóroval i v pátém utkání.

Branky: 85. Samatta - 43. Daka, 45. Minamino, 69. Hwang Hi-čchan, 87. Haaland. Rozhodčí: Gestranius - Aravirta, Alakare (všichni Fin.) - Kamphius (video, Niz.)

Liverpool - Neapol 1:1 (0:1)

Obhájce trofeje Liverpool doma remizoval 1:1 s Neapolí a o postup do osmifinále bude muset bojovat až do posledního kola. Neapol na Anfieldu vedla od 21. minuty gólem Driese Mertense, alespoň bod pro "Reds" zajistil v 65. minutě Dejan Lovren.

Branky: 65. Lovren - 21. Mertens. Rozhodčí: Del Cerro Grande - Yuste, Alonso - Sánchez (video, všichni Šp.).

Skupina F:

FC Barcelona - Borussia Dortmund 3:1 (2:0)

Kapitán Lionel Messi oslavil 700. soutěžní zápas za Barcelonu gólem a dvěma asistencemi. Lipsko ve skupině G v dramatickém závěru zachránilo remízu 2:2 s Benficou Lisabon. Střídající český útočník Patrik Schick domácím v poslední minutě zařídil penaltu, z níž Emil Forsberg snížil, stejný hráč pak v nastavení vyrovnal.

Barcelona v minulém utkání LM na stadionu Camp Nou překvapivě remizovala 0:0 se Slavií, tentokrát se diváci gólů dočkali. Domácí poslal do vedení ve 29. minutě Luis Suárez po Messiho přihrávce. Už za dvě minuty si hvězdní útočníci role vyměnili a argentinský kapitán zvýšil.

Messi při jubilejním utkání za "Barcu" vstřelil 613. branku. Dvaatřicetiletý kanonýr se v Lize mistrů trefil už proti 34. soupeři, což se ještě nikomu nepovedlo.

V 67. minutě přidal třetí gól střídající Antoine Griezmann po další přihrávce Messiho, jenž po chvilce z přímého kopu ještě trefil spojnici břevna a tyče. Dortmund zápas zdramatizoval, poté co v 77. minutě snížil další náhradník Jadon Sancho, Barcelona ale už větší drama nepřipustila a pošestnácté za sebou si zahraje osmifinále LM.

Branky: 29. Suárez, 33. Messi, 67. Griezmann - 77. Sancho. Rozhodčí: Turpin - Danos, Gringore - Letexier (video, všichni Fr.).

Skupina G:

Zenit Petrohrad - Olympique Lyon 2:0 (1:0)

Branky: 42. Dzjuba, 84. Ozdojev. Rozhodčí: Orsato - Manganelli, Giallatini - Guida (video, všichni It.).

Lipsko - Benfica Lisabon 2:2 (0:1)

Lipsko proti Benfice dlouho tahalo za kratší konec. Ve 20. minutě se jako první prosadil Pizzi a v 59. minutě zvýšil Carlos Vinícius na 2:0. Domácí comeback odstartoval faul Rúbena Diase na Schicka, který potrestal Forsberg. Švédský záložník pak v šesté minutě nastavení hlavou poslal budesligový tým ze skupiny G premiérově do play off.

Branky: 90. z pen. a 90.+6 Forsberg. - 20. Pizzi, 59. Carlos Vinícius. Rozhodčí: Gil Manzano - Barbero, Nevado - Martínez Munuera (video, všichni Šp.).

Skupina H:

Valencie - Chelsea 2:2 (1:1)

Chelsea remizovala ve Valencii 2:2 a nevyužila šanci si s předstihem zajistit postup ze skupiny H. Dvě velké šance Valencie v úvodní půlhodině neproměnil Maxi Gómez, ve 40. minutě už byl úspěšnější Carlos Soler. Už za minutu srovnal Mateo Kovačič. Chorvatský záložník se dočkal prvního soutěžního gólu za Chelsea při svém 71. zápase.

Hosté vstoupili dobře do druhého poločasu a v 50. minutě otočil skóre Christian Pulisic. Jeho spoluhráč gólman Kepa Arrizabalaga za čtvrt hodiny zlikvidoval penaltu Danielu Parejovi. Postupové oslavy Chelsea ale minimálně odložil Daniel Wass, jehož střílený centr v 82. minutě překvapivě zapadl do branky.

Branky: 40. Soler, 82. Wass - 41. Kovačič, 50. Pulisic. Rozhodčí: Zwayer - Schiffner, Achmüller - Stegemann (video, všichni Něm.).

Lille - Ajax Amsterodam 0:2 (0:1)

Branky: 2. Zijach, 59 Promes. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp - Dingert (video, všichni Něm.).