Haaland nedal penaltu, pak udeřil. Citizens v semifinále LM vyzvou Real

19. 4. 2023 22:54
Fotbalisté Manchesteru City v odvetě čtvrtfinále Ligy mistrů remizovali 1:1 na hřišti Bayernu Mnichov a v součtu s domácím triumfem 3:0 postoupili do semifinále, kde vyzvou obhájce trofeje Real Madrid.
Erling Braut Haaland slaví gól do sítě Bayernu Mnichov.
Erling Braut Haaland slaví gól do sítě Bayernu Mnichov. | Foto: Reuters

První účast mezi nejlepšími čtyřmi celky po 13 letech vybojoval Inter Milán, kterému doma s Benficou Lisabon stačila remíza 3:3 vzhledem k úvodnímu vítězství 2:0. Inter čeká v semifinále milánské derby s AC. První zápasy jsou na programu 9. a 10. května, odvety o týden později.

City v Mnichově poslal do vedení v 57. minutě Erling Haaland, jenž v prvním poločase neproměnil penaltu. Z dalšího pokutového kopu vyrovnal v 83. minutě Joshua Kimmich. Manchesterský celek je v semifinále potřetí za sebou, naopak Bayern potřetí v řadě vypadl ve čtvrtfinále.

Milánský tým poslal do vedení Nicoló Barella, Benfica před pauzou odpověděla brankou Fredrika Aursnese, ale po změně stran se trefili domácí Lautaro Martínez a střídající Joaquín Correa. V závěru hostům zařídili alespoň remízu António Silva a náhradník exslávista Petar Musa.

Bayern začal očekávaným náporem. Sané však o kousek minul a poté jeho přímý kop zneškodnil brankář Ederson. Předtím domácí Upamecano uviděl červenou kartu za faul na unikajícího Haalanda, ale vzhledem k předchozímu ofsajdu útočníka City rozhodčí Turpin vyloučení zrušil.

Ve 37. minutě mohl Upamecanovu ruku v šestnáctce potrestat Haaland, ale z pokutového kopu vysoko přestřelil. Norský kanonýr neproměnil penaltu (mimo rozstřel) po 15 úspěšných pokusech za sebou. Předtím naposledy z penalty nedal gól v dubnu 2021 ještě v dresu Dortmundu proti Unionu Berlín.

Po změně stran nejprve nevyužil slibnou příležitost mnichovský Coman a chvíli nato v 57. minutě otevřel skóre Haaland, který si po De Bruyneho přihrávce položil Upamecana a poslal míč do horního růžku. Dvaadvacetiletý nejlepší střelec tohoto ročníku Ligy mistrů vstřelil 12. branku. Haaland pokořil nejrychleji metu 35 gólů v elitní soutěži, stačilo mu pouhých 27 zápasů.

V 83. minutě vyrovnal Kimmich z penalty po ruce Akanjiho, ale víc už domácí nestihli. Trenér Bayernu Thomas Tuchel byl v závěru po druhé žluté kartě za protesty vyloučen.

Inter na San Siru poslal do vedení ve 14. minutě Barella střelou do horního růžku po kombinaci s Martínezem. Italský záložník navázal na svou branku z úvodního čtvrtfinále. Poté hostují Grimaldo z přímého kopu nepřekonal brankáře Onanu, ale ve 38. minutě už srovnal Aursnes hlavou.

Druhé dějství nabídlo velkou přestřelku. Milánské mužstvo odskočilo na rozdíl dvou branek. Po dvou přihrávkách Dimarca se prosadili Martínez a střídající Correa. Benfica ještě dokázala duel zdramatizovat, když skórovali António Silva a v páté minutě nastavení střídají Musa. Inter ale víc nedovolil a ani ve 12. domácím utkání s portugalskými soupeři neprohrál.

Odvetná utkání čtvrtfinále fotbalové Ligy mistrů:

Bayern Mnichov - Manchester City 1:1 (0:0)

Branky: 83. Kimmich z pen. - 57. Haaland. Rozhodčí: Turpin - Danos, Pages - Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Cancelo, Tuchel (trenér), Upamecano, Kimmich, Pavard, Stanišič - Ederson, Gündogan, Aké, Laporte. ČK: 86. Tuchel. Diváci: 75.000. První zápas: 0:3, postoupil Manchester City.

Bayern: Sommer - Pavard (77. Stanišič), Upamecano, De Ligt, Cancelo (64. Davies) - Kimmich, Goretzka - Sané (64. Mané), Musiala (71. Müller), Coman - Choupo-Moting (71. Tel). Trenér: Tuchel.

City: Ederson - Akanji, Stones, R. Dias, Aké (66. Laporte) - Rodri - B. Silva, De Bruyne (88. Walker), Gündogan, Grealish - Haaland (84. Álvarez). Trenér: Guardiola.

Inter Milán - Benfica Lisabon 3:3 (1:1)

Branky: 14. Barella, 65. Martínez, 78. Correa - 38. Aursnes, 86. A. Silva, 90.+5 Musa. Rozhodčí: Del Cerro Grande - Barbero, Porrasová - Martínez Munuera (video, všichni Šp.). ŽK: R. Silva, Musa, Neres (všichni Benfica). Diváci: 75.380. První zápas: 2:0, postoupil Inter.

Inter: Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni (80. D'Ambrosio) - Dumfries, Barella (76. Calhanoglu), Brozovič, Mchitarjan, Dimarco (80. Gosens) - Martínez (76. Correa), Džeko (76. Lukaku). Trenér: Inzaghi.

Benfica: Vlachodimos - Gilberto (46. Neres), A. Silva, Otamendi, Grimaldo - Florentino, Chiquinho (80. Neves) - R. Silva (80. Musa), Joao Mário (89. Schjelderup), Aursnes - Ramos (74. Guedes). Trenér: Schmidt.