Dortmund prohrál zápas poznamenaný bombovým útokem. UEFA nás ignorovala, zlobil se trenér

Aktualizováno 12. 4. 2017 22:41
Fotbalisté Dortmundu prohráli první vzájemný zápas s Monakem ve čtvrtfinále Ligy mistrů. Na domácí půdě tahali již od šestnácté minuty, kdy se hosté poprvé prosadili, za kratší konec. "Hrát tady dnes fotbal, to chtělo hodně kuráže," přiznal kouč Tuchel.
Dortmund zápas s Monakem prohrál
Dortmund zápas s Monakem prohrál | Foto: Reuters

Dortmund - Fotbalisté Dortmundu podlehli pouhý den po bombovém útoku na klubový autobus v úvodním čtvrtfinále Ligy mistrů Monaku 2:3. Odveta je na programu za týden.

Domácí otřesení po hrůzném zážitku prohrávali v poločase už 0:2. Chyběl jim navíc zraněný obránce Marc Bartra, jemuž exploze poranily ruku a dnes se podrobil operaci. Odveta se hraje za týden.

Zápas provázela mimořádná bezpečnostní opatření a po jeho skončení museli diváci chvíli zůstat na stadionu, protože policie blízko východů ze Signal Iduna Parku prověřovala dva podezřelé batohy. Ty nakonec byly v pořádku a fanoušci mohli odejít domů.

Speciální trička pro Bartru

Hráči Dortmundu podpořili španělského spoluhráče Bartru speciálními tričky, v nichž nastoupili na rozcvičení, zápas pak pro ně ale začal mizerně. Monako v 17. minutě ještě velkou šanci nevyužilo, protože Fabinho z penalty těsně minul. Už za dvě minuty ale Lemar našel před brankou Mbappého a ten zblízka otevřel skóre.

Pro Dortmund bylo ještě hůř ve 35. minutě. Raggi nacentroval do šestnáctky a Bender před dotírajícím Falcaem zamířil hlavou do vlastní sítě.

Borussia vrátila do utkání až po poločasové přestávce. V 57. minutě Aubameyang akrobatickou patičkou posunul míč na Kagawu, který vybídl volného Dembélého ke snadnému zakončení. V 79. minutě však vystihl Piszczekovu špatnou rozehrávku Mbappé a ze samostatného úniku vrátil Monaku dvoubrankové vedení. Za šest minut opět snížil Kagawa, ale na víc už Dortmund nedosáhl.

Trenér domácích Thomas Tuchel v televizním rozhovoru uvedl, že nechal na hráčích rozhodnutí, zda chtějí nastoupit. Nikdo to neodmítl. "Hrát tady dnes fotbal, to chtělo hodně kuráže," prohlásil třiačtyřicetiletý kouč.

Jako by na autobus přiletěla jen plechovka, stěžoval si kouč

A postěžoval si, že UEFA zápas bez konzultace odložila pouze o necelý den. "Rádi bychom měli více času, ale nikdo se nás neptal. Přišla nám sms, že se ve Švýcarsku rozhodlo a hrajeme zítra. Cítili jsme se úplně ignorováni. Jako by na náš autobus jen přiletěla plechovka od piva," zlobil se Tuchel.

Podle záložníka Borussie Nuriho Sahina bylo utkání pro domácí hráče mimořádně náročné. "Až do výkopu jsem měli v hlavách hodně věcí, jenom ne fotbal," přiznal. "Jsme všichni jen lidé. Druhý poločas byl z naší strany lepší a druhý gól má pro nás cenu zlata," dodal.

Borussia doma prohrála teprve druhé z posledních 13 pohárových utkání a francouzskému soupeři na svém stadionu podlehla poprvé od roku 2011.

Úvodní čtvrtfinálové utkání fotbalové Ligy mistrů:

Borussia Dortmund - AS Monako 2:3 (0:2)

Branky: 57. Dembélé, 84. Kagawa - 19. a 79. Mbappé, 35. vlastní Bender. Rozhodčí: Orsato - Tonolini, Manganelli (všichni It.). ŽK: Papastathopulos, Ginter - Jemerson, Lemar, Dirar, Fabinho, Subašič. Diváci: 65.849.

Dortmund: Bürki - Ginter, Papastathopulos, Bender (46. Sahin)- Piszczek, Kagawa, Weigl, Schmelzer (46. Pulišič) - Dembélé, Guerreiro - Aubameyang. Trenér: Tuchel.

Monako: Subašič - Touré, Glik, Jemerson, Raggi - Silva (66. Dirar), Moutinho, Fabinho, Lemar - Falcao (85. Germain), Mbappé. Trenér: Jardim.