reklama

Liga si oddechla, exekuce vůči STES zastavena. Právní bitva o původně Kaprovu pohledávku ale nekončí

Miroslav Pelta, předseda představenstva STES a zároveň šéf fotbalové asociace, má důvod k úsměvu. Přinejmenším v první fázi byla právní obrana proti vymahačům sporné pohledávky úspěšná Miroslav Pelta, předseda představenstva STES a zároveň šéf fotbalové asociace, má důvod k úsměvu. Přinejmenším v první fázi byla právní obrana proti vymahačům sporné pohledávky úspěšná autor: Milan Kammermayer
Právníci, kteří zastupují STES, obchodní společnost fotbalové asociace, dosáhli dílčího úspěchu. Soud zastavil exekuční řízení, jež bylo proti STES vedeno.

Praha Exekuční řízení vedené proti společnosti STES bylo soudem zastaveno. Zatím ovšem nepravomocně. Protistrana, jíž je společnost MK holding, vymáhající pohledávku kolem 8 milionů korun, se proti verdiktu odvolala. Až do pravomocného rozhodnutí zůstává sporná suma deponována v úschově exekutora.

Důsledek války s Kaprem: fotbalový STES obdržel exekuční příkaz. Pelta žádá soud o odblokování účtů Důsledek války s Kaprem: fotbalový STES obdržel exekuční příkaz. Pelta žádá soud o odblokování účtů Čtěte zde

Oč jde? Letos v srpnu znepokojila profesionální fotbalové kluby zpráva, že byl na společnost STES vydán exekuční příkaz.

STES je dceřinou obchodní firmou Fotbalové asociace ČR, předsedou představenstva STES je ostatně také šéf FAČR Miroslav Pelta. Právě prostřednictvím společnosti STES jsou prodávána televizní a marketingová práva profesionálních soutěží a jejích účastníků. A právě z účtů STES pak ligové kluby dostávají průběžně své podíly na těchto obchodech.

Právě tyto účty STES však byly bezprostředně po vydání zmíněného exekučního příkazu nakrátko zcela zablokovány. Exekutor vymáhal částku, jejíž základní část 6 144 000 korun už úroky a další poplatky navýšily podle všeho někam k 8 milionům korun.

Následně došlo k dohodě zainteresovaných stran, že se účty STES odblokují, přičemž sporná suma byla deponována v úschově na účtu exekutora. S tím, že se s jejím proplacením či navrácením počká na soudní vyřešení celého problému.

V celé právní bitvě nyní zaznamenala svůj výrazný dílčí úspěch strana fotbalové asociace, potažmo STES. "Z rozhodnutí soudu bylo exekuční řízení zastaveno," říká Jan Pauly, šéf legislativně-právního oddělení FAČR.

"Ano, ale v zákonné lhůtě jsme se proti tomu odvolali," reaguje Marie Klinerová, která zastupuje MK holding. Čeká se tedy na pravomocný soudní verdikt, který by měl zaznít patrně v řádu měsíců.

Stopy míří na Střížkov

Jak pohledávka vznikla? Zmíněnou sumu 6 144 000 korun vysoudil letos v květnu na společnosti STES podnikatel Karel Kapr, přesněji řečeno klub FK Bohemians Praha ze Střížkova, který Kapr léta vedl.

Ligo, raduj se, účty STES už exekutor odblokoval. Vše o drsné válce Kaprovy Bohemky s Peltovou FAČR Ligo, raduj se, účty STES už exekutor odblokoval. Vše o drsné válce Kaprovy Bohemky s Peltovou FAČR Čtěte zde

Jde o pokutu, již v roce 2010 klubu vyměřila disciplinární komise fotbalové asociace. Detaily a další historii sporů mezi střížkovskou Bohemkou a fotbalovou asociací najdete v přiloženém odkazu. Tuto pokutu vymohly fotbalové orgány z klubu tak, že mu ji škrtly z příspěvků, jež měl klub inkasovat ze STES. Soud tento postup neshledal relevantním a určil, že částka (i s úroky) má být klubu navrácena.

Tím vznikla pohledávka, o níž je tu řeč. Zmíněnou pohledávku totiž Karel Kapr letos prodal společnosti MK holding a ta ji začala vymáhat. Když ji STES odmítal proplatit, došlo až na služby exekutora.

Právní obrana FAČR, potažmo STES, stojí podle informací Aktuálně.cz na dvou pilířích. Za prvé právníci poukazují na údajné ujednání, že pohledávky klubů vůči STES nelze bez souhlasu této společnosti převádět na třetí subjekty. Za druhé u soudu zaznělo, že k převodu pohledávky na MK holding mělo dojít o něco dříve, než soudní rozhodnutí o oprávněnosti této Kaprovy pohledávky nabylo právní moci.

Společnost MK holding každopádně vnímá svou pohledávku jako oprávněnou a nadále se jí soudní cestou v odvolacím řízení domáhá.

reklama