reklama

Liga začala počítat i asistence. Nahrávačům vládne Horváth

Pavel Horváth. Pavel Horváth. autor: CPA - Eduard Erben
První fotbalová liga rozšířila své statistiky. Hráčům se začaly oficiálně počítat asistence při gólech, přibylo také bodování a křížové statistiky

Praha - První fotbalová liga rozšířila své statistiky. Hráčům se začaly oficiálně počítat asistence při gólech, přibylo také bodování a křížové statistiky. Asistence se fotbalistům skórujícího týmu připisují i v případě, že jde o vlastní trefu.

Rozšířené statistiky připravila Ligová fotbalová asociace ve spolupráci s komisí pro historii a statistiku fotbalové asociace. Přehled zahrnuje nejen aktuální ročník, ale mapuje dění už od úvodní sezony samostatné ligy 1993/94. Historicky nejvíc asistencí si připsal plzeňský kapitán Pavel Horváth, který přihrál na 104 branek. Za ním figurují Marek Kulič, Rudolf Otepka a Martin Lukeš.

V aktuální sezoně jsou zatím nejlepšími asistenty s šesti gólovými přihrávkami olomoucký Jan Navrátil, teplický Jan Krob a sparťan Bořek Dočkal. Tomu se započítala i asistence při vlastním gólu slávisty Milana Bortela při pražském derby.

Novinkou je i bodování hráčů. Za vstřelený gól si hráč připíše dva body, za asistenci jeden. V historické tabulce vede bývalý sparťanský kanonýr Horst Siegl se 307 body, brzy dostihnout ho však může nynější letenský kapitán David Lafata, který ztrácí na první místo 22 bodů.

Křížové statistiky umožňují například porovnání jednotlivých týmů a hráčů a jejich bilanci s ostatními logovými kluby.

Fanoušci si mohou rozšířené statistiky prohlížet v nové aplikaci na chytrých telefonech. V ní si mohou mimo jiné nastavit svůj oblíbený tým, o němž budou dostávat aktuální informace. "Pokud zrovna bude hrát jejich oblíbený tým, budou jim chodit na telefon informace o důležitých událostech v zápase, jako jsou góly nebo karty," uvedl na tiskové konferenci předseda LFA Dušan Svoboda. Aplikace je ke stažení bezplatně.

Nejlepší asistenti v samostatné historii:

Hráč Počet asistencí
1. Pavel Horváth 104
2. Marek Kulič 71
Rudolf Otepka 71
Martin Lukeš 71
5. Pavel Verbíř 68
6. Stanislav Vlček 64
7. Karel Poborský 56

Pohár bude putovat po republice

Ligová asociace dnes také oznámila, že trofej pro vítěze první fotbalové ligy čeká v nadcházejících dvou měsících pouť po republice. Pohár začne svou cestu ve středu v mistrovské Plzni za asistence kapitána Viktorie Pavla Horvátha a zavítá postupně do všech šestnácti klubů, které hrají nejvyšší soutěž.

Jako poslední budou mít trofej v prosinci k dispozici Bohemians Praha 1905, poté pohár svou pouť, takzvanou "Trophy Tour", zakončí a vrátí zpět do Plzně.

Fanoušci si budou moci trofej pro ligového šampiona prohlédnout třeba v obchodních centrech či školách poblíž stadionů, kde jednotlivé kluby sídlí. Například sparťanům bude pohár k dispozici na začátku listopadu v nákupním centru Arkády, brněnští fanoušci ho zase mohou vidět v Galerii Vaňkovka a během ligového duelu s Plzní.

"Většinou s tím bude spojený nějaký dvou až tříhodinový doprovodný program včetně různých soutěží. Fanoušci se budou moci s trofejí vyfotit. Pohár poputuje i k majitelům a sponzorům klubů," uvedl na dnešní tiskové konferenci Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace, která "Trophy Tour" připravila.

reklama