Lippi a Domenech přednášeli v Praze

ČTK, SportPlus
6. 11. 2006 15:28
Praha - Trenéři finalistů fotbalového MS Marcelo Lippi a Raymond Domenech prozradili v Praze na sympoziu Evropské unie fotbalových trenérů recept na úspěch.

Jejich český kolega Karel Brückner zase shrnul poznatky, v čem byl šampionát přínosem a v čem se naopak fotbal vyvíjí špatným směrem.

Domenech se vrátil až do přípravného období před turnajem, kde se podle něj zrodil francouzský úspěch. Začal totiž tím, že tým sezval v polovině května i s rodinami do francouzských Alp.

"Místo tvrdého drilu jsme začali společným výstupem do 2600 metrů, kde jsme se brodili v hlubokém sněhu a společně přenocovali v obyčejné ubytovně. Tam začala soudržnost, která byla pro cestu do finále klíčová," prozradil Domenech.

Důležitá pro něj už ale byla i samotná nominace, v níž má prý někdejší mnohaletý kouč juniorských francouzských výběrů svůj systém.

"Postupoval jsem podobně jako v roce 1998 mí předchůdci: třináct hráčů základního týmu jsem nosil v hlavě dlouho, ale musel jsem k nim najít typy, které se dokáží smířit s tím, že budou povětšinou jen náhradníky," vysvětlil Domenech, že hodně sázel na psychologické zázemí mužstva.

Lippi řekl, že příprava před turnajem je důležitá, ale pohoda se dá získat různými způsoby. Záleží na každém, jaký zvolí systém. Výsledky se podle něj příliš nelišily. "Vidíte - Francouzi byli na horách, my zase měli volno. Ale nakonec jsme oba došli do finále," reagoval na svého předřečníka.

Raimond Domenech
Raimond Domenech | Foto: Reuters

Oba trenéři se shodli, že důležitý pro úspěch byl výběr místa, kde týmy trávily většinu šampionátu. "Byli jsme hodně stranou, v jednom zámku, který byl vyhrazen pouze pro nás. Žádní fanoušci, žádní novináři; jen tým v jednom křídle a vedení v druhém," uvedl Domenech. "I proto budu vždy litovat, že jsme před finálem až příliš brzy naše oblíbené místo opustili, to byla chyba," doplnil kouč, co by udělal na turnaji jinak.

Italský kouč si pochvaloval předchozí vystoupení svého kolegy Brücknera. "Líbil se mi jeho náhled na fotbal. Od rána do večera můžeme mluvit o fotbale o různých systémech, ale stejně nakonec zjistíme, že každá země potřebuje pro úspěch něco jiného, žádná šablona neplatí," dodal Lippi.

Brückner: přibývá faulů při standardkách

Do odborných terminologií se Brückner příliš nepouštěl, navíc podle něj variabilita systémů a hry už je tak obrovská, že si každý musí vybrat podle hráčů, které má k dispozici.

"Žádné rozestavení už není dogma, dnešní fotbal charakterizuje plastičnost. A to samé platí v utkání: nelze udělat svůj záměr na celý zápas, vždyť každá část v něm má svůj vývoj. Styl současné hry vždy dělá především první gól," prohlásil trenér.

Úspěch podle něj může mít pouze tým, jehož hráči se dokázali přizpůsobit vývoji. "Fotbal dnešní doby, to je především práce v rychlosti a výjimečné řešení ofenzivních akcí. Pro reprezentační týmy je důležitá navíc i zkušenost a německý turnaj to ukázal - někteří hráči v klubech už neměli takovou výkonnost, ale na šampionátu z nich týmy profitovaly," všiml si Brückner, kterému právě řada zkušených opor scházela kvůli zranění.

Připomněl také, proč národní tým na turnaji v Německu skončil příliš brzy. "Srovnám jen dvě poslední kvalifikace: na ME jsme postupovali jako první a odehráli jsme ji v podstatě s třinácti hráči. Před MS i na něm jsme měli problémy, v kvalifikaci nastoupilo 33 hráčů a postupovali jsme přes baráž jako poslední," naznačil hlavní příčinu pozdějšího selhání. 

Výrazně se Brückner pozastavil nad tím, že rychlosti fotbalu nestačí pravidla, která se příliš nevyvíjejí. Lze to podle něj rychle zjistit z debat s rozhodčími.

"Už nerozhodují pravidla, ale takzvaný trend, jak se některé věci posuzují. Rozmohly se zákroky při standardních situacích,
nikdy v minulosti nebylo tolik faulů loktem," upozornil Brückner, co rozhodčím už dávno vyčítá.

 

Právě se děje

Další zprávy