0:0
Konec utkání
Flamengo
99. Firmino

Hezkou předvánoční sobotu, vítejte u online přenosu z finálového utkání MS klubů mezi Liverpoolem a Flamengem. Zápas začne v 18:30.

MS klubů v Kataru dospělo do svého závěru, čeká nás poslední zápas. Pochopitelně jde o finále tohoto turnaje, ve kterém hrají týmy ze všech kontinentů. Ty vyhrály obdobu evropské Ligy mistrů. Finálové složení je veskrze očekávané, jako ve většině případů totiž do boje o tuto trofej pronikly týmy z Evropy a Jižní Ameriky. Starý kontinent zastupuje Liverpool, který po výhře v Lize mistrů ovládl v srpnu i evropská superpohár a chtěl by rok zakončit se třemi velkými mezinárodními trofejemi. Jejich soupeřem ale bude velmi silné brazilské Flamengo, které přijelo do Kataru s jasným cílem, dovézt domů do Ria de Janeira trofej.

Reds kvůli mistrovství světa klubů obětovali i Ligový pohár. Jeho čtvrtfinále s Aston Villou totiž bylo naplánováno den před semifinále v Kataru a jiný termín se nepodařilo vyjednat. Proto v Carabao Cupu nastoupil mladíci, kteří to nezvládli a prohráli 0:5. Jejich starší kolegové s v semifinále s mexickým Monterrey také natrápili a o své výhře 2:1 rozhodli až v nastaveném čase, když se prosadil střídající Firmino. Sestava Jürgena Kloppa byla poněkud polepená, dnes můžeme čekat jiné obsazení. Minimálně by se měl vrátit do středu obranu Virgil van Dijk a do ofenzivy Roberto Firmino a Sadio Mane. Reds by rádi pokračovali ve skvělé sezoně, s přehledem totiž vedou ligovou soutěž a kráčí po třiceti letech za titulem. I tento duel je však pro ne důležitý.

Flamengo se dostalo na mistrovství světa klubů díky výhře v jihoamerické podobě Ligy mistrů Copa Libertadores. Jeho finále se hrálo v peruánské Limě a poprvé na jeden zápas. Brazilský celek, který tuto prestižní trofej nevyhrál od roku 1981, v něm ještě v 88. minutě prohrával s argentinským River Plate 0:1. Útočník Gabriel Barbosa ale nejprve srovnal v 89. minutě a za dvě minuty rozhodl o výhře svého celku. Flamengo bylo stejně jako Liverpool nasazeno až do semifinále, kde v druhé půli otočilo duel s Al-Hilalem z 0:1 na 3:1.

Sestava Flamenga

Alves - Rafinha, Caio, Mari, Filipe Luis - Arao, Gerson - Ribeiro, De Arrascaeta, Henrique - Gabriel Barbosa

Náhradníci: Cesar, Batista - Berrio, Vitinho, Lincoln, Rodinei, Piris, Reinier, Diego, Rene, Thuler

Sestava Liverpoolu

Alisson - Alexander-Arnold, Gomez, van Dijk, Robertson - Keita, Henderson, Oxlade-Chamberlain - Salah, Firmino, Mané

Náhradníci: Lonergan, Adrián - Elliott, Hoever, Jones, Lallana, Milner, Origi, Shaqiri, van den Berg, Wijnaldum, Williams

Jürgen Klopp opravdu může využít dnes služeb nejlepšího stopera uplynulého roku Virgila van Dijka, který v semifinále nehrál. Při absenci jeho a dalších dvou stoperů Lovrena s Matipem hrál ve středu v obraně záložník Jordan Henderson. Kapitán Reds se dnes přesunul zpět do zálohy, kde bude zezadu diktovat kreativnější Keitu s Oxladem-Chamberlainem. V útoku navíc opravdu nastupuje to nejsilnější, trio Salah - Firmino - Mané.

Oba celky již nastupují na stadion Khalifa International v katarském Dauhá. Liverpool bude hrát v červeném, Flamengo je vedeno jako host a muselo tak zvolit bílou kombinaci dresů.

Utkání právě odstartovalo.

1

Liverpool se hned v první minutě dostal do obrovské šance. Alexander-Arnold poslal krásný míč za obranu za Firmina. Ten jej sice zpracoval, ale skákající míč tváří tvář Alvesovi poslal nad bránu.

3

První rána i od Flamega, De Arrascaeta to zkusil z dálky, bránu však netrefil.

5

Druhá velká šance pro favorita. Henderson poslal další skvělou přihrávku za obranu, tentokrát na Salaha, ten měl problém, avšak míč zasekl a nabídl pod sebe Keitovi. Guinejský záložník však z dobré pozice přestřelil.

6

Alexander-Arnold to zkusil z dálky skákavou ranou a jeho pokus měl dobré parametry. Bránu však těsně minul.

10

Flamengo pokračuje ve ztrátách míče a Liverpool se je snaží zužitkovat. Nyní však své napadání přehnal Sadio Mané, který mohl být rád, že nedostal žlutou kartu.

14

Flamengo trošku ubralo z napadání, čehož chtěl využít přenesením hry Oxlade-Chamberlain, Arnoldovi však poslal příliš dlouhý pas.

20

Liverpool skvělým pressingem získal míč, jenže Oxlade-Chamberlain nedokázal zpracovat míč na hranici vápna.

21

Z brejku zahrozilo i Flamengo, Henrique ale ve vápně nenašel nikoho ze svých spoluhráčů.

23

Brazilci vystrkují růžky, Henrique ale nejprve našel jen Van Dijka a poté sám  v zakončení neměl dost síly pořádně vystřelit.

26

Bruno Henrique je nejaktivnějším hráčem Flamenga, po dlouhém pasu pálil z úhlu mimo bránu krajan Alisssona.

33

Flamengo je posledních deset minut lepší, dostává se k vápnu. Nyní se zkoumala i ruka, ale zřejmě se penalta kopat nebude.

38

Nadějné brejky Liverpoolu, který opět začal hrát fotbal. Ale obrana Flamenga je pozorná.

45+1

Nastavuje se 1 minuta a přišla v ní první žlutá karta. Rafinha fauloval Maného při brejku, Senegalnec se proti němu ohnal a uviděl žlutou kartu. Navíc byl nesmyslně zastaven brejk Liverpoolu.

První půle je za námi a branku jsme neviděli.

Finále MS klubů zatím branku nevidělo, v úvodu byl lepší Liverpool, který využíval přihrávek za obranu a i skoro až naivního napadání Flamenga. To však zlepšilo svou hru a po přežití šancí soupeře začalo vystrkovat růžky. Větší šanci si ale brazilský celek nevypracoval. Před druhou půlí je teda vše otevřené.

Začal druhý poločas.

47

Roberto Firmino v další obrovské šanci, krásně si obhodil obránce a levou nohou trefil skákající míč. Trefil však jen tyčku.

50

Liverpool v úvodu druhé půle hodně tlačí na pilu. Alexander-Arnold našel stříleným centrem Salaha, ten ale z první minul bránu.

53

Gabriel Barbosa střílel z kroku zpoza vápna, bránu Alissona však přestřelila.

53

Tentokrát už musel Alisson zasahovat. Opět pálil Barbosa a brazilský brankář musel poprvé na zem. Míč však vyrazil s přehledem na roh.

57

Po dobré pasáži Brazilců se teď do dobré situace dostal Liverpool, k ohrožení brány však nedošlo.

67

Dlouhá pasáž bez nebezpečných akcí na obou stranách, hra je stále vyrovnaná, chvilku má iniciativu jeden tým, chvilku druhý, šance nyní ale nepřicházejí.

69

Gabriel Barbosa zkoušel zakončovat nůžkami, chyběla jim však razance a Alisson Becker míč v klidu chytil.

71

Pokud je dneska hráč, který by měl něco vymyslet na straně Flamenga, je to Bruno Henrique, tentokrát však jen vybojoval rohový kop. Přesto je hodně aktivní.

73

V bolestných grimasách se na trávníku svíjí Alex Oxlade-Chamberlain, který blbě dopadl a nevypadá to, že by mohl pokračovat, ve hře jsou totiž nosítka. Pravá noha mu nedovolí pokračovat.

75

Chamberlaina nahradil na hrací ploše Adam Lallana.

77

De Arrascaeta je první střídajícím hráčem Flamenga, nahradil ho Vitinho.

78

Mamné pronikl do vápna, ale centr obrana Flamenga zastavila.

81

Mohamed Salah uviděl za faul na Vitinha žlutou kartu.

82

Druhá změna Flamenga. Ribeira nahradil Diego, hráč se zkušenostmi z Bundesligy. Ten si převzal také kapitánskou pásku.

84

Pěkná akce Liverpoolu, kdy míč došel až k Salahovi do vápna, jeho pokus však byl zablokován.

86

Diego Alves po ošetření musel do akce, když náramně vyškrábnul střelu Hendersona.

90

Žlutá karta pro Vitinha, který zastavil brejk Keity.

90

Nastavuje se 5 minut.

91

Tak to je zápletka jako hrom. Sadio Mané se řítil sám na bránu, Rafinha se mu zezadu snažil odebrat míč, jenže vzal s ním i nohu senegalského útočníka. Odpískala se tak penalta a Rafinha uviděl žlutou kartu. As Jassim jako hlavní sudí se šel podívat na záběr videa.

90+3

Ještě by se mohlo řešit, kde proběhl ten faul, jestli už ve vápně nebo těsně před ním. Takže by se možná nemusela kopat penalta.

90+4

Penalta se ruší, taktéž žlutá karta. Ale navíc zjevný faul nebyl potrestán vůbec, rozehrávají Brazilci.

Je konec základní hrací doby, bude se hrát prodloužení.

Liverpool v úvodu druhé půle měl šance, poté přenechal opět iniciativu soupeři. V závěru byl blíže k rozhodnutí, přeci jen muselo dojít na prodloužení.

Začalo prodloužení.

95

Vitinho se poprvé ukázal fotbalově, po jeho individuální akci ale jeho centr odvrátil Van Dijk.

99

Třetí velká šance Firmina v zápase a konečně proměněná. Hendersonův pas propadl na Maného, který ještě vybídl do gólovky Firmina. Brazilec si míč ještě zasekl poslal jej do odkryté branky.

100

Nabyho Keitu vystřídal James Milner.

100

100

101

Liverpool chtěl přidat další trefu, Salahův pokus ale skvěle vytáhl Diego Alves.

102

Flamengo střídá, Gersona nahradil devatenáctiletý útočník Lincoln.

105

Nováček na hřišti James Milner se při obranném skluzu dotkl i soupeře a překvapeně uviděl žlutou kartu.

Skončila první část prodloužení. Ještě nás čeká 15 minut, kdy bude muset Flamengo skórovat, jinak si trofej odveze Liverpool.

Jürgen Klopp střídá v půlce prodloužení. Střelec branky Roberto Firmino přepustil své místo Divocku Origimu.

108

Barbosa se dostal ke střele, ale přes hradbu těl poslal míč mimo.

112

Diego uviděl žlutou kartu za skluz po odehrání na Jamese Milnera.

113

Pěkný brejk Liverpoolu zastaven nedovoleně, váhající Lallana vybojoval standardní situaci.

115

Přímý kop Alexander-Arnold poslal na bránu, jenže jen do míst, kde stál Diego Alves.

119

Flamengo mělo šanci, na kterou čekalo celé prodloužení. Vitinho nadvakrát centroval, ale Lincoln jeho nabídku ve skvělé pozici nezužitkoval, bránu přestřelil.

120

Arao ještě na závěr zápasu přepustil místo Beraiovi.

120+1

Střídá takticky také Liverpool, Mohamed Salah pomaličku opouští hřiště a zahraje si Shaqiri.

120+1

Hrát by se mělo ještě minutu a půl.

Je konec. Liverpool poráží Flamengo 1:0 v prodloužení.

Liverpool přeci jen potvrdil roli favorita a odveze si z Kataru trofej za vítěze mistrovství světa klubů. Ve finálovém zápase s brazilským Flamengem sice Reds příliš neoslňovali herním projevem, přesto měli více šancí než jejich soupeř. Dlouho se ale nedokázali prosadit a muselo se jít do prodloužení. Tam po 9 minutách potopil brazilský tým brazilský útočník ve službách Liverpoolu Roberto Firmino. Jürgen Klopp se svým týmem tak slaví po Lize mistrů a superpoháru třetí velký mezinárodní triumf. Už za 5 dní jej ale čeká duel v Leicestererm v ligové soutěži.

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek víkendu.