reklama

Los baráže o Euro: Severský duel i Džeko proti Keanovi

Zlatan Ibrahimovič se svým Švédskem narazí na Dány. Zlatan Ibrahimovič se svým Švédskem narazí na Dány. autor: Reuters
V Nyonu dnes proběhl los barážových dvojicí o účast na evropském šampionátu 2016, který bude hostit Francie.

Nyon (Švýcarsko) - Fotbalisté Švédska se v baráži o účast na evropském šampionátu 2016 ve Francii utkají v severském derby s Dánskem. Ukrajina vyzve Slovinsko, Bosna a Hercegovina narazí na Irsko a Norsko na Maďarsko. Rozhodl o tom dnešní los v Nyonu, zápasy baráže se odehrají od 12. do 17. listopadu. Český tým na šampionát postoupil jako vítěz kvalifikační skupiny A.

Z českého pohledu jsou nejzajímavější zápasy Ukrajiny a Bosny. Svěřenci trenéra Pavla Vrby potřebují, aby oba tyto celky nepostoupily, v tom případě by udrželi pozici ve druhém výkonnostním koši při losování základních skupin závěrečného turnaje.

Český tým je na posledním místě pro druhý koš a pouze Ukrajina s Bosnou ho ještě mohou předstihnout. Pozice ve druhém losovacím koši by mohla na šampionátu přinést papírově snazší základní skupinu.

Ukrajina se se Slovinskem utkala čtyřikrát v 90. letech a ani jednou nevyhrála. V roce 1999 neuspěla proti tomuto soupeři v baráži. Přesto je s losem spokojena. "Je to pro nás příjemný los. Bude důležité vytvořit si v domácím duelu náskok před odvetou. A také bude důležité Slovinsko nepodcenit, což se nám stalo v minulosti," uvedl ukrajinský asistent trenéra Olexandr Zavarov.

Výhodou může být odveta doma

"Bylo mi 16 let, když Ukrajina hrála baráž o Euro 2000. Byla silnější, ale na hřišti se to neukázalo. Musíme se z toho poučit," dodal záložník Taras Stěpaněnko.

Bosna bude proti Irsku usilovat o druhý postup na závěrečný turnaj v historii. V premiéře si vloni zahrála na světovém šampionátu v Brazílii. "Jestli je tady nějaká malá výhoda, tak je to odveta doma," řekl irský trenér Martin O'Neill.

Švédové s hvězdným útočníkem Zlatanem Ibrahimovicem zkusí odčinit nezdar z minulé baráže o světový šampionát s Portugalskem. S Dánskem ale poslední čtyři zápasy prohráli a nedali v nich gól.

Dány jsme nechtěli, zní ze švédského tábora

"Kdybychom si mohli vybrat, Dánsko jsme si nepřáli. Je to nejtěžší možný los," uvedl švédský kouč Erik Hamrén. "Máme proti Švédsku dobrou bilanci z nedávných zápasů, mohli bychom se o to trochu opřít," dodal dánský bek Erik Sviatchenko.

Maďarsko se pokusí probojovat na velký turnaj poprvé po 30 letech. Proti bude stát Norsko, které na mistrovství Evropy hrálo jen jednou v roce 2000.

Čtyři vítězové baráže zkompletují 24 účastníků evropského šampionátu. Tolik mužstev bude hrát na mistrovství poprvé v historii. Do baráže se dostaly týmy z třetích míst v kvalifikačních skupinách, pouze Turecko v "české" skupině A jako nejlepší celek z třetích příček postoupilo do Francie přímo. Závěrečný turnaj odstartuje 10. června.

Los baráže o účast na fotbalovém mistrovství Evropy 2016 (zápasy 12.-17. listopadu):

reklama