reklama

Los Eura 2016: Češi se vyhnou Švédům, můžou potkat Slováky

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Reuters
Čeští fotbalisté budou při losování kvalifikace mistrovství Evropy 2016 nasazeni do druhého koše s Belgií, Chorvatskem, Dánskem, Maďarskem, Irskem, Švédskem, Ukrajinou a Švýcarskem

Nyon - Čeští fotbalisté budou při losování kvalifikace mistrovství Evropy 2016 nasazeni do druhého koše s Belgií, Chorvatskem, Dánskem, Maďarskem, Irskem, Švédskem, Ukrajinou a Švýcarskem. UEFA poprvé zařadila do kvalifikace i pořadatelskou zemi Francii, která má účast na závěrečném turnaji jistou a její zápasy se budou hrát pouze jako přípravné. Los se uskuteční 23. února v Nice.

Češi se tak v kvalifikaci pod vedením nového trenéra Pavla Vrby vyhnou silné Belgii, Chorvatsku i Švédsku s kanonýrem Zlatanem Ibrahimovicem. Jednou z nejtěžších variant by mohla být skupina s obhájcem titulu Španělskem, Srbskem, Skotskem, Islandem a Kazachstánem. Naopak papírově hratelnější se jeví například Řecko, Izrael, Lotyšsko, Ázerbájdžán a San Marino.

UEFA dnes po zasedání výkonného výboru oficiálně oznámila, že 53 účastníků bude rozděleno do devíti skupin. Vítězové, celky na druhých místech a nejlepší mužstvo z třetích míst přímo postoupí na šampionát. Zbylých osm týmů na třetích místech se utká v baráži. Na Euru bude poprvé startovat 24 celků.

Kvalifikace začne 7. září

Francie bude po losu přiřazena k jediné skupině, v níž bude figurovat pouze pět týmů. UEFA rozhodla o jejím zařazení do kvalifikace i z toho důvodu, že se změnil harmonogram. Na rozdíl od minulých kvalifikací jsou nově zavedeny takzvané "týdny fotbalu". Každé kolo se bude hrát tři dny, fanoušci tak budou moci během jedné reprezentační přestávky sledovat zápasy i šest dní po sobě, a to vždy ve dvou blocích - odpoledním a večerním.

UEFA nasadila týmy do jednotlivých košů podle dosažených výsledků z mistrovství světa 2010 včetně kvalifikace, Eura 2012 včetně kvalifikace a poslední kvalifikace o světový šampionát v letošním roce v Brazílii. Z politických důvodů na sebe nemohou narazit Arménie s Ázerbájdžánem a Španělsko s nováčkem kvalifikace Gibraltarem.

Kvalifikace začne 7. září a skončí v říjnu příštího roku. Baráž bude na programu v listopadu. UEFA hned po losu zveřejní celý program kvalifikace, takže odpadnou tradiční dohadovací schůzky o termínech jednotlivých zápasů.

UEFA na výkonném výboru rozhodla také o tom, že na evropském šampionátu jednadvacítek v příštím roce v České republice bude naposledy startovat jen osm týmů. Od příštího mistrovství v roce 2017 se zvýší počet účastníků na dvanáct.

Rozdělení do losovacích košů:

1. koš: Bosna a Hercegovina, Anglie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko, Portugalsko, Rusko, Španělsko.

2. koš: Belgie, Chorvatsko, ČR, Dánsko, Maďarsko, Irsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina.

3. koš: Rakousko, Izrael, Polsko, Norsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Turecko.

4. koš: Arménie, Bělorusko, Bulharsko, Estonsko, Finsko, Lotyšsko, Černá Hora, Skotsko, Wales.

5. koš: Albánie, Ázerbájdžán, Kypr, Gruzie, Island, Litva, Makedonie, Moldávie, Severní Irsko.

6. koš: Andorra, Faerské ostrovy, Gibraltar, Kazachstán, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Malta, San Marino.

reklama