reklama

Hit na úvod! Češi rozjedou kvalifikaci doma s Nizozemskem

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: CPA
Češi si zahrají o mistrovství Evropy 2016 ve Francii s Nizozemím, Tureckem, Islandem, Lotyšskem a Kazachstánem

Nice - Česká fotbalová reprezentace se o účast na mistrovství Evropy 2016 ve Francii utká s Nizozemskem, Tureckem, Lotyšskem, Islandem a Kazachstánem. O složení skupin rozhodl nedělní los ve francouzském Nice, který jsme sledovali živě zde.

"Možná, že některé skupiny vypadají relativně snazší, ale když jsem bral reprezentaci, tak jsem řekl, že nic jiného než postup pro nás neexistuje. Musíme se poprat s touto těžší skupinou, doufat, že v ní všichni budou ztrácet body, že my jich budeme ztrácet nejméně a postoupíme," uvedl po losu kouč české reprezentace Pavel Vrba.

Na začátek hit s Nizozemskem

Kvalifikace odstartuje letos 7. září a skončí 13. října příštího roku. Právě prestižní duel s Nizozemskem bude na programu jako první, Češi přivítají "tulipány" doma 9. září večer. O měsíc později Vrbův tým zamíří na těžké venkovní dvojutkání v Turecku a Kazachstánu. Boj o postup na Euro završí 13. října 2015 v Nizozemsku.

Na turnaj, kterého se poprvé v historii zúčastní 24 týmů, přímo postoupí vítěz a druhý nejlepší ze skupiny, stejně jako nejlepší celek ze třetích míst. Zbývajících osm týmů ze třetích příček si pak o postup zahraje baráž. Češi na závěrečném turnaji ještě nikdy v historii nechyběli.

Šampionát, na kterém se po rozšíření závěrečného turnaje poprvé představí 24 mužstev, se uskuteční ve Francii od 10. června do 10. července roku 2016.

Vzpomínka na památné duely

Jednoznačným favoritem skupiny A, do které byli Češi nalosováni, je desátý tým žebříčku FIFA Nizozemsko, které nad Čechy vyhrálo i poslední dva vzájemné duely v kvalifikaci o MS 2006 (oba 2:0).

Poslední české vítězství nad Holanďany se datuje do éry Karla Brücknera a základní skupiny Eura 2004, kdy Nizozemci rovněž vedli 2:0, ale Češi dokázali památný zápas otočit na konečných 3:2.

O čtyři roky později přitom Češi v základní skupině Eura sehráli jiný pamětihodný zápas proti svému budoucímu soupeři z kvalifikace, Turecku, to ale sami promarnili dvoubrankové vedení a padli 2:3. Po tomto turnaji dnešní poradce Pavla Vrby Karel Brückner odstoupil ze své funkce.

S Turky se ovšem už Češi od té doby utkali ve dvou přípravných duelech. Na americkém turné v roce 2010 jim podlehli 1:2, loni v únoru pak v Manise zvítězili 2:0.

Kazachstán už bez Beránka

Ani další tři soupeři ale nejsou z českého pohledu nezajímaví. Lotyše totiž Češi ve dvou vzájemných duelech vždy dokázali porazit (2:1 na Euru 2004 a 4:1 v přátelském utkání v roce 2010) a Kazachstán zase až do konce loňského roku vedl český trenér Miroslav Beránek.

"Lotyšsko a Kazachstán jsou varianty, které jsme si nejméně přáli. Ale chceme postoupit, musíme se s tím poprat," uvedl Vrba.

S Islandem Češi senzačně dokázali prohrát v kvalifikaci na mistrovství světa 2002 3:1, zbývající dva duely ale vyhráli. Ostrované sice nikdy na žádný velký turnaj nepostoupili, ale nechybělo mnoho, aby hráli na letošním světovém šampionátu v Brazílii. Baráž s Chorvatskem ale nakonec prohráli 0:2.

"Island je takovým černým koněm skupiny, který může překvapit. Tuším, že před několika lety hrála islandská jednadvacítka na mistrovství Evropy, ti hráči dorostli, takže z tohoto pohledu je vidět, že to mužstvo může být silné a může překvapit. Ale zase říkám, že skupina není jednoduchá, ale naším cílem je postoupit na mistrovství Evropy," myslí si Vrba.

Los kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2016 ve Francii:

Skupina A: Nizozemsko, ČR, Turecko, Lotyšsko, Island, Kazachstán.

Skupina B: Bosna a Hercegovina, Belgie, Izrael, Wales, Kypr, Andorra.

Skupina C: Španělsko, Ukrajina, Slovensko, Bělorusko, Makedonie, Lucembursko.

Skupina D: Německo, Irsko, Polsko, Skotsko, Gruzie, Gibraltar.

Skupina E: Anglie, Švýcarsko, Slovinsko, Estonsko, Litva, San Marino.

Skupina F: Řecko, Maďarsko, Rumunsko, Finsko, Severní Irsko, Faerské ostrovy.

Skupina G: Rusko, Švédsko, Rakousko, Černá Hora, Moldavsko, Lichtenštejnsko.

Skupina H: Itálie, Chorvatsko, Norsko, Bulharsko, Ázerbájdžán, Malta.

Skupina I: Portugalsko, Dánsko, Srbsko, Arménie, Albánie, Francie (její zápasy budou jen přípravné, účast má jistou).

Program skupiny A:

9. září 2014:

18:00 Kazachstán - Lotyšsko

20:45 ČR - Nizozemsko, Island - Turecko

10. října 2014:

20:45 Turecko - ČR, Lotyšsko - Island, Nizozemsko - Kazachstán

13. října:

18:00 Kazachstán - ČR,

20:45 Island - Nizozemsko, Lotyšsko - Turecko

16. listopadu:

18:00 Nizozemsko - Lotyšsko,

20:45 ČR - Island, Turecko - Kazachstán

28. března 2015:

16:00 Kazachstán - Island,

18:00 ČR - Lotyšsko,

20:45 Nizozemsko - Turecko

12. června 2015:

18:00 Kazachstán - Turecko,

20:45 Island - ČR, Lotyšsko - Nizozemsko

3. září 2015:

20:45 ČR - Kazachstán, Nizozemsko - Island, Turecko - Lotyšsko

6. září 2015:

18:00 Lotyšsko - ČR, Turecko - Nizozemsko

20:45 Island - Kazachstán

10. října:

18:00 Island - Lotyšsko, Kazachstán - Nizozemsko,

20:45 ČR - Turecko

13. října 2015:

20:45 Nizozemsko - ČR, Lotyšsko - Kazachstán, Turecko - Island.

reklama