Loučí se trofejí. Barcelona pod Guardiolou vyhrála pohár

26. 5. 2012 0:07
Trenér Pep Guardiola se rozloučil s Barcelonou ziskem čtrnácté trofeje během svého čtyřletého působení na lavičce katalánského týmu.
Pepe Guardiola při posledním zápase coby kouč Barcelony se svým nástupcem Titem Vilanovou | Foto: Reuters

Madrid - Trenér Pep Guardiola se rozloučil s Barcelonou ziskem čtrnácté trofeje během svého čtyřletého působení na lavičce katalánského týmu. Jeho svěřenci dnes ve finále Španělského poháru porazili fotbalisty Athletiku Bilbao 3:0 a soutěž vyhráli po třech letech.

Jednačtyřicetiletý Guardiola odstartoval úspěšné období Barcelony ziskem domácího poháru, když v květnu 2009 na stadionu ve Valencii zdolali jeho hráči Bilbao 4:1. Dnes své působení ukončil taktéž proti tomuto baskickému týmu, tentokrát ale na stadionu Vicenteho Calderóna v Madridu.

Bilbao si chtělo spravit chuť po porážce 0:3 s Atlétikem Madrid ve finále Evropské ligy, jenže do duelu vstoupilo takřka shodně. Místo v sedmé minutě však přišla inkasovaná branka už ve třetí, když se míč odrazil k Pedrovi Rodríguezovi a ten se levačkou zblízka nemýlil.

Messi završil famózní sezónu 73. gólem

Na 2:0 zvýšil čerstvý držitel Zlaté kopačky pro nejlepšího střelce evropských fotbalových lig Lionel Messi z úhlu dělovkou do šibenice. K padesátce ligových branek přidal v ostatních soutěžích s dnešním zásahem celkem dalších 23 gólů. O pět zásahů tak předčil výkon dosavadního rekordmana Gerda Müllera ze sezony 1972/73.

Třetí gól Barcelony dal po přiťuknutí uzdraveného záložníka Xaviho v 25. minutě znovu Pedro, na debakl však nakonec nedošlo. Svůj podíl na tom měl již menší "hlad" Barcelony, ale i značně zlepšená hra Basků. Barcelona přidala čtvrtou trofej v této sezoně po zisku evropského a španělského Superpoháru a triumfu na MS klubů.