reklama

Ludmila jako Neymar. Brazilské reprezentantky dostanou stejné peníze jako muži

Ludmila a Kathellen se mohou těšit, že za své výkony v národním dresu budou ohodnoceny stejně jako jejich slavnější mužští kolegové. Ludmila a Kathellen se mohou těšit, že za své výkony v národním dresu budou ohodnoceny stejně jako jejich slavnější mužští kolegové. autor: Reuters
Brazilské fotbalistky budou v reprezentaci placené stejně jako členové mužského národního týmu v čele s hvězdným Neymarem. Informovala o tom Brazilská fotbalová federace CBF.

"Už u nás nebude existovat žádný genderový rozdíl. CBF bude zacházet s muži a ženami stejně," uvedl prezident federace Rogério Caboclo v prohlášení na webu.

Podle něj budou Brazilky, a nejen hvězdy typu Marty, ale i méně známé hráčky jako Ludmila, Erika a další, dostávat také stejné prémie jako muži za účast a výkony na velkých mezinárodních turnajích, jako jsou mistrovství světa nebo olympijské hry.

Platové nerovnosti mezi profesionálními hráči a hráčkami se začaly intenzivněji řešit poté, co ženský národní tým USA loni v březnu zažaloval americkou fotbalovou asociaci kvůli genderové diskriminaci ve výdělcích a pracovních podmínkách. Soud letos v květnu žalobu zamítl.

Australský fotbalový svaz loni v listopadu informoval o tom, že se dohodl s hráčskou unií na nové kolektivní smlouvě, která maže rozdíly mezi mužskou a ženskou reprezentací. K rovným platovým podmínkám přistoupily také asociace na Novém Zélandu nebo v Norsku.

Fotbalistky dostávají výrazně nižší odměny než muži. Na loňském MS ve Francii hrály po zvýšení dotace od FIFA o prémie v celkové výši 30 milionů dolarů, zatímco mužské týmy si v roce 2018 v Rusku rozdělily 400 milionů dolarů.

"Ženský fotbal? Je to proti lidské přirozenosti." Šéf Steauy se hodlá bránit u soudu "Ženský fotbal? Je to proti lidské přirozenosti." Šéf Steauy se hodlá bránit u soudu Čtěte zde
reklama