reklama

Luhový: Funkce pro "kamaráda" Chládka potvrzuje český úpadek

Miroslav Pelta s Marcelem Chládkem Miroslav Pelta s Marcelem Chládkem autor: Milan Kammermayer
Milan Luhový se opět pustil do otevřené kritiky českého fotbalu.

Praha - Minulý týden patřil k těm temnějším v historii českého fotbalu. Sice i po třetích předkolech mají tuzemské kluby čtyři zástupce v pohárech, ale už pouze v Evropské lize, která nenabízí pohádkové příjmy jako Liga mistrů.

Navíc se objevila zpráva, že šéf FAČR Miroslav Pelta angažuje bývalého ministra školství Marcela Chládka a učiní z něj generálního manažera státních reprezentací a fotbalových akademií.

To nemohl nechat bez komentáře tradiční kritik poměrů v českém fotbale, internacionál Milan Luhový, který se o posile vedení fotbalové asociace rozepsal na svém blogu mluhovy.com.

"Miroslav Pelta svým angažováním bývalého ministra školství do funkce generálního manažera fotbalových reprezentací nepřímo odpovídá na příčiny prohlubujícího se hráčského úpadku v českém fotbale. Chládkova údajná znalost fotbalu a přínosnost pro jeho rozvoj je odůvodňována jeho finanční podporou Mistrovství Evropy U-21 a předzápasovými večeřemi s národním týmem. Ani v jednom případě to neorganizoval, neřídil a neplatil z vlastní kapsy," uvedl.

"Kamarádi ve fotbale? Koukněte na Křetínského"

Někdejší hráč Slovanu Bratislava nebo pražské Dukly naráží také na to, že to není jediný případ, kdy se v českém fotbale upřednostňovaly známosti před potřebnou kvalifikací.

"Kamarádi ve fotbale? Podívejte se na Daniela Křetínského, jaké to má následky. Zaměstnáváním kamarádů, kteří jsou závislí na příjmech z fotbalových funkcí a kteří díky tomuto statusu „kamarád nejvyššího“ navyšují své příjmy na úkor fotbalu, má za následek upadající kvalitu. Samostatnost ligy vedená dalším kamarádem garantuje pouze pokles kvality fotbalu," nebere si servítky.

Zastavil se také u Sparty s Plzní, které na vlastním hřišti přišly ve středu o nadějné výsledky z venkovních zápasů kvalifikace Ligy mistrů. Letenští dokonce vedli v odvetě 2:0, a přesto nakonec prohráli.

"Sparta po venkovní remíze 2:2 podlehla klamu, že to je na základě nového systému, který si takzvaně sedá a začíná fungovat. Hráči CSKA předvedli ukázkově zranitelnost sparťanského herního systému a rychlým, kolmým náběhem mezi roztažené obránce nejdříve snížili na dva jedna, následně stejným způsobem srovnali stav utkání a frustrace ze ztraceného dvoubrankového vedení byla dokonána vítěznou brankou moskevského týmu," rýpl si Luhový.

"Koubek podlehl uspokojení"

Sparta si pak stěžovala na rozhodčího, který v druhém poločase vyloučil Marka Matějovského a nechal bez povšimnutí jiné zákroky hostů. "Následoval pláč a viníkem se stal sudí utkání, který neodpískal jasnou penaltu za faul na Lafatu. Tak jako po každém selhání i teď převládá názor, že nově nastolený směr je správný a má podporu majitele, který opět zafinancuje rozmary své a svých kamarádů," dodal.

Plzeň si ze hřiště Maccabi Tel Aviv přivezla ještě nadějnější výsledek 2:1. Jenže doma dlouho hrála na 0:0 a soupeř dvěma góly v závěru zápasu dokonal postup.

"Po prohraném zápase na Dukle nebyla znát nervozita a tlak, který je klíčový k dosažení vytyčených cílů. Vyhrát titul a první zápas kvalifikace o postup do LM neznamená, že už jste splnili cíl a můžete napětí v týmu zlehčovat. Vlastním uspokojením trenér Koubek promrhal jedinečnou šanci, která se mu už pravděpodobně nenaskytne," myslí si Luhový.

reklama