reklama

Lvíčata bydlí u Košťála. Mají tu ideální podmínky, říká boss

Vlastimil Košťál řídil Spartu a prakticky i fotbalovou asociaci. Teď vlastní penzion v Kaprunu Vlastimil Košťál řídil Spartu a prakticky i fotbalovou asociaci. Teď vlastní penzion v Kaprunu autor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Kemp před ME hráčů do 21 let absolvují Češi v Kaprunu, nocují v penzionu bývalého fotbalového bosse Vlastimila Košťála

Praha - Tvář usměvavého chlapíka, který je přivítal před hotelem, v němž teď stráví deset dní, si mladí čeští reprezentanti samozřejmě ještě velmi dobře pamatují.

Na Vlastimila Košťála opravdu nelze jen tak zapomenout, byť Spartě a českému fotbalu šéfoval v době, kdy hráči, co budou zakrátko reprezentovat na ME hráčů do 21 let, působili ještě v dorostu.

"Pro přípravu na šampionát tady budou mít ideální podmínky," je si jistý někdejší místopředseda asociace, která tehdy fungovala ještě pod názvem Českomoravský fotbalový svaz.

Teď se Vlastimil Košťál věnuje jinému byznysu, stal se z něj hoteliér. A do jeho hotelu St. Florian v rakouském Kaprunu právě dorazila česká klientela v podobě týmu mladých českých reprezentantů.

"Jedenadvacítka už tu byla u mě na soustředění loni, ozval se mi tenkrát trenér Jakub Dovalil a pak se to doladilo přes předsedu Peltu. No a teď jsme na to jen navázali," vysvětluje Košťál.

"Do Kaprunu každoročně přijede za přípravou až osmdesát fotbalových týmů z celé Evropy, pravidelně sem míří mužstva z bundesligy, ale objevují se tu třeba i Angličani. Pro přípravu je tu vhodná nadmořská výška a veškeré zázemí, které fotbalisti potřebují," vysvětluje Košťál.

Hřiště si pro sebe rezervuje Leverkusen

"Lvíčata se tu budou připravovat na hřišti, které si tu pro sebe každoročně rezervuje Bayer Leverkusen," dodává bývalý fotbalový boss.

O českou fotbalovou klientelu nemá nouzi. "Jezdívají sem třeba Liberec, Brno, Mladá Boleslav, Příbram..."

Přímo uvnitř českého fotbalu už sice Košťál nepůsobí, přesto například situaci kolem týmu do 21 let sleduje. A dobře také postřehl, že vznikly diskuse a problémy s uvolněním Matěje Vydry a také fotbalistů Sparty pro potřeby výběru do 21 let, který bude o evropské medaile v červnu bojovat na stadionech Sparty a Slavie. (Více o tématu zde.)

"Ta potíž spočívá v tom, že ME hráčů do 21 let není součástí mezinárodního kalendáře FIFA, a proto kluby nejsou povinny  na tenhle turnaj své hráče uvolnit. Zatímco v případě Matěje Vydry a Watfordu to vidím tak, že to asi se šampionátem nevyjde, u sparťanů myslím ano," prorokuje Košťál.

A poslední zákulisní zprávy mu dávají za pravdu. Zatímco v případě Watfordu, který i díky Vydrovým gólům postoupil do Premier League, nepomohla nejspíš ani intervence Miroslava Pelty u šéfa anglické asociace (více zde), Sparta už je snad se startem Pavla Kadeřábka a Ladislava Krejčího na ME "21" srozuměná.

Na soustředění do Kaprunu ovšem tihle dva neodjeli, protože přednostně budou k dispozici A-týmu Pavla Vrby pro kvalifikační utkání o Euro 2016 na Islandu.

To jejich spoluhráče z juniorského týmu teď čeká desetidenní kemp v Rakousku. Jejich výprava tak obsadila větší část z kapacity 55 lůžek Košťálova kaprunského hotelu St. Florian.

Košťál působil dlouhé roky ve Spartě, která v té době hrávala pravidelně Ligu mistrů a od zahraničních klubů dokázala standardně inkasovat za přestupy svých hráčů stamilionové částky. Jako manažer národního týmu byl u postupů na ME 2004, MS 2006 a ME 2008. Nejúspěšnější bylo samozřejmě Euro 2004 v Portugalsku, kde Nedvěd a spol. došli až do semifinále.

Národní stadion neprosadil

Vlastimil Košťál byl také hybatelem kontroverzního, ale neuskutečněného projektu přestavby letenské arény na Národní stadion. Ostrou slovní válku vedl Košťál zejména s moravským místopředsedou asociace Jiřím Kubíčkem, který poukazoval na  podle něj až velmi podezřele předražené ubytování českého týmu na Euru v Portugalsku.

Mezi Košťálovy nejslavnější výroky patří ten, že za dobu svého působení v českém fotbale nezaznamenal žádnou korupci, pronesený přitom krátce před vypuknutím velké kapříkové aféry, v jejíž hlavní roli vystupoval Ivan Horník.

Nezapomenutelná jsou také Košťálova slova, jimiž se ohlédl za Eurem 2008, kde postup ze skupiny pohřbil kiks brankáře Petra Čecha v utkání s Tureckem. A manažer Košťál svým kritikům po turnaji lakonicky vzkázal: "Mně ten balon z ruky nevypadl..."

reklama