´Lvíčata´ na závěr kvalifikace porazila Island

Red Spo, ČTK
7. 9. 2010 19:14
Česká republika - Island 3:1 (1:0)

Jablonec - Čeští fotbalisté do 21 let porazili v posledním utkání základní fáze kvalifikace o postup na mistrovství Evropy Island hladce 3:1 a bez porážky vyhráli svoji skupinu.

"Lvíčata" nasměroval v Jablonci k vítězství v úvodní půli Vácha, po pauze přidali další góly Pekhart s Kovaříkem. Soupeř v závěru pouze snížil.

Češi si díky triumfu ve skupině definitivně zajistili před pátečním losem říjnové baráže o účast na šampionátu místo mezi sedmi nasazenými týmy.

Fotbalová ´21´ poprvé ztratila body. Remizovala s Němci

Zprvu se domácí hráči zastřelovali, až v 17. minutě odcentroval Pekhart a po Fridgeirssonově špatném odkopu se dostal ke střele Kovařík. Z úhlu však mířil vedle. O tři minuty později už Češi z podobné akce udeřili: Kovařík posunul z levé strany na nabíhajícího Váchu, který bez přípravy umístil míč přesně pod břevno. Liberecký mladík dal první soutěžní branku za jednadvacítku.

Od té chvíli ovládly jablonecký trávník nepřesnosti. Hosté potřebovali k jistotě baráže uhrát aspoň remízu, ale za celý první poločas se k pořádnému ohrožení brankáře Štěcha nedostali. Islandský kouč nasadil do základní sestavy pouze čtveřici hráčů, která nastoupila v loňském souboji na severu Evropy, a obměněný tým příliš nepřipomínal přemožitele Němců a Severního Irska.

I po pauze byli domácí mnohem aktivnější. V 48. minutě měl na noze pojišťující trefu Řezník, ke kterému se odrazil balon po Pekhartově stříleném centru do tyče. Ostravský zadák ale pálil nad. Po hodině hry Češi ustáli tři závary ve vlastní šestnáctce a v polovině druhé půle definitivně překlopili vývoj utkání na svou stranu.

Nejprve v 65. minutě zakončil jabloneckou spolupráci po Vošahlíkově přihrávce do odkryté branky Pekhart a o tři minuty se s pomocí břevna trefil další hráč domácího Baumitu Kovařík. V bezstarostném závěru se před oběma týmy otevíral prostor k zakončení. Brankově toho dokázal využít jen hostující Finnbogasson, který povedenou střelou zkorigoval. Na druhé straně zkazila Dejmkovi radost tyč.

20. Vácha, 65. Pekhart, 68. Kovařík - 79. Finnbogasson. ŽK: Hořava, Pekhart - Eyjolfsson. Diváci: 2021.

ČR: Štěch - Řezník, Dejmek, Hošek, Lecjaks - Gecov - Vošahlík (82. Kozák), Vácha (46. Mareček), Hořava, Kovařík - Pekhart (71. Rabušic). Trenér: Dovalil.
Island: Björnsson - Fridgeirsson, Eyjolfsson, Fjoluson, Jonsson (71. Ormarsson) - Johannesson (46. Sigurdarsson), Kristjansson, Vidarsson, Valdimarsson (56. Gunnarsson) - Smarason - Finnbogasson. Trenér: Sverrisson.