reklama

Lvíčata před ME: Bez fotbalu už nemůžu být, tvrdí Houska

Profil Davida Housky před ME do 21 let FAČR
Podívejte se na medailonek Tomáše Housky, jednoho z českých mladíků, usilujících o účast na fotbalové ME 2015.

Praha - Mladý reprezentant David Houska je dalším z "lvíčat", která na jaře budou usilovat o to, aby je reprezentační kouč Jakub Dovalil vybral do týmu pro domácí evropský šampionát.

Odchovance Sigmy Olomouc představila v oficiálním videu FAČR, která před šampionátem ve 32 drobných medailoncích ukáže všechny potenciální fotbalisty, již mají šanci do domácího turnaje zasáhnout.

Záložník Sigmy Olomouc s fotbalem začínal v pěti letech v rodné Poličce, kde se shodou okolností potkal s dalším Fotbalovým lvíčetem, Tomášem Holešem.

Jeho první fotbalové kroky vedl podobně jako u jeho vrstevníků tatínek a zatímco většina fotbalistů v průběhu svého hráčského dospívání okusí více herních pozic, David Houska byl již odmalička věrný pozici středního záložníka. Následovaly Svitavy a v patnácti letech Houska zamířil do mládežnického týmu Sigmy Olomouc.

„Působení ve Svitavách mi hodně pomohlo k tomu, že jsem se tam dostal a hlavně, že jsem uspěl. S Olomoucí bylo domluveno, že zkusím přípravu a pak se uvidí,“ vrací se ke svému přesunu na Hanou. Tam později prošel všemi dorosteneckými výběry a přes „B“ tým se prosadil až do prvního mužstva.

První trefa proti Slovácku

Prvoligový debut prožil v prvním jarním kole sezony 2012/2013, kdy Sigma v domácím prostředí přivítala pražskou Slavii. Olomoučtí dokázali svého sešívaného soupeře zdolat 2:1 a Houska odehrál kompletních devadesát minut. V dalším průběhu sezony sbíral starty pouze sporadicky, v průběhu té nadcházející už se však usadil v sestavě napevno.

A na podzim 2013 se dočkal své premiérové a zatím také jediné prvoligové trefy, když v duelu se Slováckem parádně zakroutil přímý volný kop a i díky jeho trefě olomoučtí získali bod. „Bylo to neskutečné, jen jsem viděl, jak ten míč letí přes zeď do brány a pak jsem běžel k praporku. Byly to krásné pocity,“ vzpomíná na svůj výstavní gól.

Zbytek sezony se však nevydařil podle představ a tým z Hané sestoupil do FNL. I přesto, že Houska v probíhajícím ročníku hraje „jen“ druhou nejvyšší soutěž, je právě sezona 2014/2015 pro něj dosud nejúspěšnější. Stal se oporou vedoucího týmu soutěže, na podzim třikrát skóroval, nevynechal jediný zápas a spolu se svým týmem je na prvním místě tabulky na nejlepší cestě k návratu do SYNOT ligy.

V reprezentaci od osmnácti

V reprezentačním výběru dostal poprvé příležitost v kategorii do osmnácti let, když se v srpnu roku 2010 představil v přátelském utkání s Irskem. A právě v osmnáctce také poprvé v dresu se lvíčkem na prsou skóroval, když se v březnu 2011 podílel gólem na výhře v přátelském utkání se Srbskem.

Pod vedením trenéra Hřebíka působil i v týmu do devatenácti let, ale stříbrné Euro v Rumunsku jej minulo, když se do týmu zařadil až v průběhu srpna 2011. I v devatenáctce si připsal vstřelenou branku. V říjnu téhož roku rozhodl v přípravném duelu o vítězství nad Chorvatskem 3:2.

Pozvánky do repre dostával Houska pravidelně, a tak nebylo divu, že v březnu 2013 se jeho jméno objevilo také v nominaci do týmu Fotbalových lvíčat. Jeho prvním soupeřem v mužstvu trenéra Dovalila se stala Ukrajina. Na svém kontě má v národním týmu do jednadvaceti let od té doby deset startů a na svoji premiérovou branku zatím čeká.

reklama