Lyon dal Plzni tvrdou lekci a čtyřgólový příděl

FOTO Plzeň na kolenou. Z Lyonu si veze nášup
Fotbalisté Plzně v úvodním zápase osmifinále Evropské ligy prohráli na hřišti Olympique Lyon jasně 1:4 a jejich postupové šance jsou před domácí odvetou jsou téměř nulové.
A přitom zápas začal pro Plzeňské skvěle. Levý záložník Kovařík ukázal svou silnou zbraň v podobě kvalitních centrů. Našel ve vápně nepokrytého Hořavu...
... a ten měl dostatek času, aby hlavou usměrnil míč do protipohybu brankáře.
V 11. minutě ještě Bolek vychytal střelu Malbranquea, jenže hned z následujícího rohu přišlo vyrovnání. Na přední tyči hned dva plzeňští hráči nedoskočili na míč, ten propadl až k Fofanovi, který ho šťastně tečoval k tyči.
13. 3. 2014 22:58
Plzeň v úvodním zápase osmifinále Evropské ligy v Lyonu prohrála 1:4.

Praha - Ve třetí minutě vypadal pro plzeňské fotbalisty úvodní zápas osmifinále Evropské ligy s Lyonem fantasticky, ve dvanácté dobře, v závěru však mizerně, když prohráli 1:4.

Takový zvrat nálady se pro fanoušky Viktorie udál od vedoucí branky Hořavy po čtvrtý gól Lyonu, který vstřelil Fofana.

Západočeši začali skvěle, ovšem vinou špatné organizace defenzivy a následných chyb dovolili francouzskému celku otočit na konečných 4:1.

V odvetě tak Uhrinovi svěřenci musí vyhrát nejméně o tři branky.

"Nebyli jsme moc důrazní vzadu a na to jsme doplatili. Dopustili jsme se pár chyb a ty oni využili," hodnotil zápas v rozhovoru pro Českou televizi plzeňský záložník Tomáš Hořava.

"My víme, že má Lyon rychlé protiútoky, ale stejně je nezachytíme," zoufal si trenér Viktorie Dušan Uhrin. "Teď je to hodně špatné, musíme dát tři góly, šance na postup jsou tak desetiprocentní," dodal kouč.

Plzeňští Lyon bleskově zaskočili

Západočeši do utkání vlétli s chutí napravit ligové zaváhání se Spartou a brzy vedli. Kovařík posadil míč na hlavu Hořavy a ten otevřel skóre. Dlouho si ale Plzeňští vedení neužili.

Lyon hosty zatlačil a udeřil ve 12. minutě po rohovém kopu, kdy Fofane tečoval propadnuvší balón kolenem do sítě.

Hned vzápětí se pokusil vrátit Plzni vedení aktivní Tecl, který se prokličkoval až ke střele, ale ta brankáře Lopese nepřekvapila. Pak už měl ze hry více Lyon, dostal se k několika závarům, ale bez výrazného ohrožení branky.

K němu se naopak po půlhodině hry dostal znovu Tecl, který při presinku obral o míč stopera Biševace a ze strany postupoval sám na brankáře. Místo přihrávky na nabíhající spoluhráče se rozhodl pro technický obstřel, ale minul branku. V závěru poločasu pak Plzeň i díky třem rohům získala mírnou převahu a Limberského rána donutila Lopese k těžkému zákroku.

V druhém poločase Viktorie odpadla

Klíčový okamžik přišel v 53. minutě, kdy Lyon po nákopu vybojoval důrazem míč, Malbranque našel v dobré pozici Lacazetteho a ten potvrdil pověst nejlepšího střelce Lyonu. Střelou k tyči nedal Bolkovi šanci. Odpovědět se snažil Petržela, ale po patičce Tecla vystřelil nad.

V 60. minutě pak Lyon zužitkoval brejk po standardní situaci Plzně. Zkušený Malbranque druhou asistencí v zápase krásně uvolnil Mvuembu, který si zpracoval míč na prsa a propálil Bolka.

A když o 10 minut později plzeňská obrana zapomněla na Fofanu, který z hranice vápna mohl v klidu přidat čtvrtý gól, nad postupovými šancemi Plzně se zatáhla mračna.

"Výsledek je pro nás hodně krutý, na 4:1 to nebylo. Na Šachtaru jsme si vybrali štěstí. Já sám jsem tam měl dvě šance, které jsem měl vyřešit líp," sypal si popel na hlavu útočník Stanislav Tecl.

Úvodní zápas osmifinále fotbalové Evropské ligy:

Olympique Lyon - Viktoria Plzeň 4:1 (1:1)

Branky: 12. a 70. Fofana, 53. Lacazette, 60. Mvuemba - 3. Hořava. Rozhodčí: Mateu Lahoz - Devis, A. Rodríguez (všichni Šp.). ŽK: Biševac, Gonalons - Kolář, Hubník, Kovařík. Diváci: 28.000.

Lyon: A. Lopes - M. Lopes, Biševac, Untiti, Dabo (85. B. Koné) - Mvuemba, Gonalons, Fofana - Malbranque (69. Tolisso) - Lacazette (83. Gomis), Briand. Trenér: Garde.

Plzeň: Bolek - Hubník, Čišovský, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth (73. Hejda) - Petržela (81. Ďuriš), Kolář (71. Bakoš), Kovařík - Tecl. Trenér: Uhrin ml.