Máčala na MS nepostoupí. Nigérie a Kamerun slaví

ČTK, Red Spo
14. 11. 2009 23:59
Z postupu na MS se raduje Nový Zéland
Právě tato neproměněná penalta stála Máčalův tým postup na MS v Jihoafrické republice. | Foto: Reuters

Wellington -Český trenér Milan Máčala fotbalisty Bahrajnu k premiérovému postupu na mistrovství světa nedovedl. Jeho tým podlehl v odvetě asijsko-oceánské baráže ve Wellingtonu domácímu Novému Zélandu 0:1.

První zápas skončil bez branek. Bahrajn dnes mohl v úvodu druhého poločasu vyrovnat z penalty, ale brankář Mark Paston ji chytil.

Nový Zéland si zahraje příští rok na mistrovství světa podruhé v historii. Poprvé startoval mezi fotbalovou elitou v roce 1982 ve Španělsku.

Na turnaj v Jihoafrické republice poslal 83. tým světového žebříčku útočník Rory Fallon. Fotbalista, jenž hraje v Anglii druhou ligu za Plymouth Argyle, se trefil v poslední minutě prvního poločasu hlavou po rohovém kopu.

Dal svůj druhý reprezentační gól v kariéře a nejdůležitější branku v životě.

Velkou šanci naklonit misky vah ve prospěch Bahrajnu měl v 51. minutě Sajíd Muhamed Adnan, ale jeho pokutový kop gólman vystihl.

Fanoušci odpalují světlice na utkání Egypt - Alžírsko.
Fanoušci odpalují světlice na utkání Egypt - Alžírsko. | Foto: Reuters

Brankář chytající australskou ligu za domácí klub Wellington Phoenix se stal hrdinou pro 35 tisíc fanoušků na stadionu ještě v nastaveném čase, kdy zneškodnil další velkou šanci Bahrajnu na vyrovnání.

Nigérie a Kamerun slaví postup

Fotbalisté Kamerunu a Nigérie postoupili na mistrovství světa. Po dnešních vítězstvích v závěrečném kole kvalifikace africké zóny doplnili Ghanu, Pobřeží slonoviny a také pořadatelskou Jihoafrickou republiku.

Zbývající postupující vzejde až z dodatečného duelu mezi Egyptem a Alžírskem na neutrální půdě v Súdánu. Egypt dnes totiž porazil Alžírsko na svém hřišti 2:0 a po tomto výsledku mají oba celky v čele třetí skupiny stejně bodů i shodné skóre.

Kamerun si pohlídal prvenství v první skupině výhrou 2:0 v Maroku. Nigérie porazila Keňu 3:2 na soupeřově hřišti a vyhrála druhou skupinu s jednobodovým náskokem před Tuniskem, které o postup připravila porážka 0:1 v Mozambiku.

Zraněný fanoušek je odnášen na nosítkách při utkání Egypt - Alžírsko.
Zraněný fanoušek je odnášen na nosítkách při utkání Egypt - Alžírsko. | Foto: Reuters

Kamerun postoupil na světový šampionát už pošesté v historii a je v tomto směru nejúspěšnějším africkým týmem. Na turnaji si

"Nezkrotní lvi" zahráli v letech 1982, 1990, 1994, 1998 a 2002. Hosty poslal v Maroku do vedení v 18. minutě útočník Mallorky Webó, náskok zdvojnásobil krátce po přestávce kapitán Eto'o z Interu Milán.

Nigérie si zahraje na MS počtvrté. Účastníkem závěrečného turnaje byla v i letech 1994, 1998 a 2002. Hrdinou zápasu v keňské metropoli Nairobi byl nigerijský útočník Martins, který vstřelil dvě branky. Fotbalista německého mistra Wolfsburgu nejprve v 62. minutě vyrovnal nepříznivý stav a v 83. minutě zápas rozhodl.

Egypt začal ve vyhroceném duelu proti Alžírsku dobře a už ve 2. minutě ho poslal v Káhiře do vedení forvard Amr Zaki. Rozhodující druhou branku znamenající play off vstřelil Emad Meteab až v páté minutě nastaveného času. Egypt nebyl na MS od roku 1990, Alžírsko si na šampionátu naposledy zahrálo před čtyřiadvaceti lety.

Uruguay se přiblížila MS

V prvním zápase americké baráže o postup na mistrovství vyhráli fotbalisté Uruguaye v San José nad Kostarikou 1:0 a před středeční domácí odvetou mají do Jihoafrické republiky podstatně blíže než jejich soupeř. Jediný gól vstřelil ve 22. minutě obránce Lugano.

Domácí hráli od 53. minuty v deseti bez vyloučeného Azofeify. Postupujícího určí středeční zápas v Montevideu.

Dvojnásobní mistři světa z Uruguaye skončili v jihoamerické kvalifikaci až na pátém místě, a tak museli do baráže proti čtvrtému týmu ze zóny CONCACAF. V San José je v prvním utkání čekala bouřlivá atmosféra i pro ně nezvyklý umělý povrch. Ale v prvním poločase byli lepším týmem a obránce Lugano z tureckého Fenerbahce našel po rohovém kopu cestu do sítě.

Brazilský trenér Kostaričanů Rene Simoes o přestávce své hráče burcoval k větší aktivitě, ale Azofeifa to s agresivitou přehnal a dostal červenou kartu. I v oslabení měli sice domácí blízko k vyrovnání, ale jejich největší šanci zmařil hrdina zápasu Lugano.

Kvalifikace fotbalového mistrovství světa, závěrečné kolo africké zóny:

1. skupina: Maroko - Kamerun 0:2 (0:1), Togo - Gabon 1:0 (0:0).

Konečná tabulka:

1. Kamerun 6 4 1 1 9:2 13
2. Gabon 6 3 0 3 9:7 9
3. Togo 6 2 2 2 3:7 8
4. Maroko 6 0 3 3 3:8 3

2. skupina: Keňa - Nigérie 2:3 (1:0), Mozambik - Tunisko 1:0 (0:0).

Branka:
45. Fallon. Diváci: 35.194. První zápas 0:0, postoupil Nový Zéland.

První zápas americké baráže o postup na fotbalové MS 2010:
San José: Kostarika - Uruguay 0:1 (0:1)
<p>Branka: 22. Lugano. ČK: 52. Azofeifa (Kost.). Rozhodčí: Undiano (Šp.). Diváci: 18.000.</