Manchester nepřetlačil Porto, Arsenal střídal brankáře

Martin Jůzek, maj
7. 4. 2009 22:37
Villareal - Arsenal 1:1

Manchester/Villareal - Fotbalisté Manchesteru United budou mít ještě problém postoupit do semifinále Ligy mistrů. Loňský šampion totiž v prvním čtvrtfinále tohoto evropského poháru doma jen remizoval s Portem 2:2.

Další anglický zástupce Arsenal v úterý také nevyhrál, nicméně výsledek 1:1 ze španělského Villarealu se dá před odvetou považovat jako dobrá výchozí pozice.

Čtěte více: Teenager Manchesteru jako ve snu. Míří i do Ligy mistrů

Manchester vstupoval do Champions League pozitivně naladěn díky tomu, jak se zachránil o víkendu v Premier League. Jeho motivaci zvyšoval i fakt, že Porto vyřadilo United před pěti lety, kdy také pod José Mourinhem triumfovalo v celé soutěži.

Kádr portugalského týmu prošel za toto období velkou proměnou, nicméně na hřišti to nebylo příliš znát.

Hostující fotbalisté totiž nepřijeli na britské ostrovy bránit, což poznal tým manažera Fergusona hned ve čtvrté minutě. Po špatné rozehrávce se k míči dostal Rodriguez a překonal marně se natahujícího brankáře van der Sara.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

I Porto jakoby vstřelený gól překvapilo a vedení nedokázalo dlouho udržet. Uplynula čtvrthodina hry, když z tlaku domácích pramenila chyba Alvese a Wayne Rooney si po sprintu poradil s gólmanem Heltonem - 1:1.

Manchester se na chvíli spokojil s remizovým stavem a dovolil soupeři, aby několikrát zahrozil. Brejky hostů byly rychlé a obrana měla vážné problémy.

Tevézova trefa na výhru nestačila

Do poločasu se ale skóre již nezměnilo a ani po pauze to nevypadalo, že by měli United převahu.

Fanoušci se přesto dočkali lepšího výkonu. Když na trávník přišel zkušený Ryan Giggs, začaly se dít na Old Trafford věci. Krátce po svém střídání se ujal zahrávání standardní situace, po níž nebezpečně letící míč značně provětral hostující obránce.

A to nebylo vše. V pokračujícím tlaku protáhl Rooney střelou pod břevno Heltona.

Největší šanci si ale těsně před uplynutím hodiny hry vytvořil Vidič, jehož parádní hlavičku vytlačil hostující gólman mimo tři tyče jen s vypětím všech sil. Kdo centroval? Právě nový muž na hřišti, který v dresu Manchesteru působí od roku 1990.

Převaha fotbalistů v červených dresech se ovšem brzy vytratila. Mohly za to nepřesnosti svěřenců Alexe Fergusona, ale také dobrý presink a ještě lepší brejky Porta.

I proto se gólman domácích Van der Sar nenudil, v 68. minutě musel zasahovat proti tečované ráně Lisandra Lopeze.

Když už to vypadalo na dělbu bodů, dokázali United vstřelit druhou branku. Přesně pět minut před koncem posunul Rooney po autovém vhazování balon na nabíhajícího Teveze, který rozradostnil vyprodaný stadion.

Jenže střídání se povedlo i hostujícímu trenérovi. Minutu před koncem nacentroval osamocený Lopez míč do vápna, kde našel také nikým nehlídaného Gonzaleze, jenž před van der Sarem nezaváhal. Zápas tak skončil remízou 2:2.

Arsenal si veze remízu a vstřelený gól

Arsenal už může jen těžko pomýšlet na anglický titul, a proto se spíše soustředí na boj v Lize mistrů.

Do bitvy s Villarealem vstupovali s dobrou vzájemnou bilancí - naposledy před třemi roky jej v semifinále vyřadil díky jediné brance.

Svěřenci Arsena Wengera se ale museli v průběhu tohoto zápasu vyrovnat se dvěma nepříjemnými událostmi.

Nejprve inkasovali už v deváté minutě a poté byli nuceni vystřídat brankáře - zraněného Almuniu nahradil ještě během prvního poločasu Fabianski. Polský gólman už neinkasoval, naopak Adebayor po parádní ráně "nůžkami" srovnal.

Španělský tým, jemuž v domácí soutěži patří čtvrtá příčka, se ujal vedení hned v deváté minutě. Kapitán Marcos Senna se po přesné ráně k tyči z dvaadvaceti metrů mohl radovat z druhého letošního gólu v Champions League.

Fabregas viděl ve Španělsku žlutou kartu
Fabregas viděl ve Španělsku žlutou kartu | Foto: Reuters

Arsenal se zvedl, měl v první pětačtyřicetiminutovce několik šancí, ovšem branky se zatím nedočkal.

Když už balon skončil v síti, rozhodčí to ignorovali a udělili střelci Fabregasovi žlutou kartu. Údajně rozehrál standardní situaci před písknutím. Villarealu čím dál více stačila kombinace ve středu hřiště a to se mu vymstilo.

Emmanuel Adebayor v 65. minutě ukázal, proč se mu říká kanonýr. Ve vápně na nic nečekal, zpracoval míč na prsou a střelou přes hlavu překonal brankáře Lópeze.

Chvíli nato mohl dokonce otočit skóre Nasri, jehož rána přes obránce se ke smůle Arsenalu točila ven z brány. Londýnský klub ale cennou remízu 1:1 udržel.

Odvety jsou na programu už příští týden.

Manchester United - FC Porto 2:2 (1:1)
15. Rooney, 85. Tévez - 4. Rodríguez, 89. Mariano. Rozhodčí: Plautz - Zauner, Eder (všichni Rak.).
Manchester United: Van der Sar - O´Shea, Vidič, Evans (72. G. Neville), Evra - Fletcher, Carrick, Scholes (72. Tévez) - Cristiano Ronaldo, Pak Či-song (59. Giggs) - Rooney. Trenér: Ferguson.
FC Porto: Helton - Sapunaru, Rolando, Bruno Alves, Cissokho - Lucho, Fernando, Raul Meireles (79. Tomás Costa, 90.+4 Madrid) - Lisandro, Hulk, Rodríguez (79. Mariano). Trenér: Ferreira.

Villarreal - Arsenal 1:1 (1:0)
10. Senna - 66. Adebayor. Rozhodčí: Övrebo - Holen, Nebben (všichni Nor.).
Villarreal: Diego - Angel, Diego Godin, Gonzalo Rodriguez, Capdevila - Cani (46. Mati Fernández), Senna, Eguren, Ariel Ibagaza (79. Guille Franco) - Joseba Llorente (70. Pirés), Rossi. Trenér: Pellegrini.
Arsenal: Almunia (28. Fabianski) - Sagna, Toure, Gallas (43. Djourou), Clichy - Denilson, Song, Fabregas, Walcott (78. Eboué) - Nasri, Adebayor. Trenér: Wenger.