Díky Ali! Maradona přijel za sudím, který uznal "boží ruku"

18. 8. 2015 14:14
Diego Maradona vstřelil na mistrovství světa 1986 do sítě Anglie dva slavné góly. Za ten první ale vděčí nepozornému rozhodčímu, jehož nyní přijel navštívit.
Maradonův gól rukou na MS 1986 | Video: Sport

Praha - Poslední argentinský triumf na mistrovství světa ve fotbale se datuje až do roku 1986, ale nebýt Ali Bennaceura, možná by z něj tehdy v Mexiku nebylo nic.

Dnes jednasedmdesátiletý Tunisan byl právě tou osobou, která Diegovi Maradonovi pomohla vstřelit během pět minut dvě možná nejslavnější branky historie.

A vědom si toho je i Maradona. V pondělí přivezl Bennaceurovi do Tunisu podepsaný dres s věnováním "pro mého věčného přítele Aliho," jehož pak na místě obal a políbil.

Že nevíte o koho jde? Ali Bennaceur je přeci rozhodčí z "toho" zápasu, který ovlivnila "ruka boží". A v němž Maradona vstřelil podle mnohých nejlepší gól fotbalové historie. To vše během pěti minut a právě díky Bennaceurovi.

První z obou branek, která padla v 51. minutě čtvrtfinále, si můžete prohlédnout na přiloženém videu. Maradona v něm rukou umisťuje za záda brankáře Petera Shiltona míč a rozhodčí k údivu celého stadionu Azteca vzápětí branku uznává. Marné jsou protesty Angličanů, Argentinci vedou 1:0.

"Neviděl jsem to dobře a pomezní mi nepomohl," bránil se později hlavní rozhodčí, který se stal národním hrdinou Argentiny. Ta přitom pár let předtím prohrála s Anglií Falklandskou válku a rivalita obou států se přenesla i na fotbalové trávníky.

I proto Argentince tolik nadchnul druhý z historických okamžiků, který se odehrál o pouhé čtyři minuty později. Maradona tehdy fenomenálním sólem překonal v podstatě celou levou stranu anglické defenzivy a zvýšil vedení na 2:0. Viz video níže.

A jak že se Bennaceur podílel na tomhle gólu? "Třikrát jsem nechal Maradonovi výhodu, mohl jsem to kdykoliv písknout a celou akci zastavit," uvedl sudí. "Byl jsem něco jako jeho asistent."

Angličané přitom ještě dokázali Gary Linekerem v 81. minutě snížit, ale vyrovnání už se nedočkali. Do semifinále prošla Argentina, která po výhrách nad Belgií (2:0) a Západním Německem (3:2) nakonec slavila titul.