reklama

Maradonu prý nechal osudu. Lékař vinu na úmrtí fotbalové legendy popírá

Bývalý Maradonův lékař Leopoldo Luque před soudem Bývalý Maradonův lékař Leopoldo Luque před soudem autor: Reuters
Osobní lékař Diega Maradony Leopoldo Luque odmítl jakoukoliv spoluzodpovědnost za listopadové úmrtí argentinské fotbalové legendy. Na závěr dvoutýdenních výslechů to řekl jeho právník Julio Rivas. Luque je jedním ze sedmi zdravotníků vyšetřovaných kvůli možnému zanedbání péče o někdejšího skvělého útočníka.

"Neudělal nic, za co by měl cítit vinu," řekl Rivas argentinským médiím v Buenos Aires. "Byl rodinný lékař. Nebyl zodpovědný za domácí péči. Vždy se staral o Maradonovo zdraví a pokaždé, když byl zavolán, šel a pomohl mu," pokračoval právník.

Dodal, že po listopadové operaci mozku, kterou Luque coby neurochirurg sám provedl, byli za Maradonu po jeho propuštění z nemocnice zodpovědné dvě soukromé pečovatelské firmy. Nicméně další obvinění při výsleších uvedli, že ošetřovatelská zodpovědnost byla na Luquem a psychiatričce Agustině Cosachové. Ta je další obviněnou ještě vedle psychologa Carlose Díaze a dvou zdravotních sester a jiných dvou ošetřujících lékařů.

Všichni čelí obvinění z úmyslného zabití, protože dvacetičlenná lékařské rada v květnu dospěla k závěru, že Maradona nedostal před svým skonem dostatečnou péči a byl minimálně 12 hodin před smrtí "ponechán osudu". Mistr světa z roku 1986 a jeden z nejlepších fotbalistů všech dob zemřel 25. listopadu krátce po šedesátých narozeninách. Příčinou smrti byla zástava srdce způsobená akutním plicním edémem.

Příslušný soud nyní na základě výslechů rozhodne, zda zahájí trestní řízení. V případě vznesení obžaloby hrozí obviněným tresty odnětí svobody v rozmezí osm až 25 let.

reklama