Marná ´Lvíčata´ přišla o finálový sen v prodloužení

22. 6. 2011 23:52
Španělsko-Bělorusko 3:1 pp., ČR-Švýcarsko 0:1 pp
Smutný brankář Vaclík po prohře v semifinále
Smutný brankář Vaclík po prohře v semifinále | Foto: Reuters

Praha - Čeští fotbalisté do 21 let podlehli Švýcarům 1:0 po prodloužení a finále ME si nezahrají. Jedinou branku vstřelil ve 114. minutě Mehmedi.

Pro ´Lvíčata´ přesto boj neskončil, ve hře ještě stále je účast na olympiádě v Londýně. Aby svěřenci trenéra Dovalila svůj cíl splnili, musejí zápas o třetí místo vyhrát.

Soupeřem Švýcarů v boji o titul budou Španělé. Ti zachraňovali zápas s Běloruskem až v posledních sekundách normální hrací doby, nakonec však houževnatého soupeře udolali v prodloužení 3:1.

Utkání Česko - Švýcarsko jsme sledovali ŽIVĚ
Těžký sok: Dovalilovy hochy čeká helvétské bratrstvo
Nevídané! Na ME ´21´ stačily k postupu pouhé tři body

Tohle že mají být vychvalované naděje českého fotbalu? Českými fanoušky, kteří ´malé Euro´ sledují, cloumaly v předchozích třech zápasech národního týmu pochyby. Při středečním semifinále proti Švýcarsku si však museli navíc pořádně odplivnout. Místo slibované atraktivnější podívané se Češi trápili prakticky ve všech herních činnostech.

Dovalilův výběr se od prvních minut uchýlil k vyčkávací a více méně pasivní taktice.

Ani Švýcarsko sice nepředvádělo kdoví jak úchvatný fotbal, na jeho hráčích však byla snaha o útočení a vstřelení branky znát daleko víc.

Zatímco z aktivního přístupu svých spoluhráčů ve středu pole těžili pro rozvoj akcí především Shaqiri a Emeghara, na českém hrotu tyčil osamocený Kozák, za nímž často zela velká propast, a tedy i malá šance na rozehrání ofenzivních výpadů.

Nejnebezpečnější situace první půle přišla už v 7. minutě. Švýcaři bleskurychle rozehráli standardní situaci na hranici vápna a před odkrytou bránou musel s námahou zachraňovat Mazuch.

Oživení útoku úspěch nepřineslo

Po změně stran se kouč Dovalil rozhodl oživit útok dvojím střídáním. Pekhart s Chramostou přinesli do české hry oživení, ale hrozili znovu hráči ze ´země helvétského kříže´.

Po centru z pravé strany nebezpečně hlavičkoval Emeghara, jenže rozhodčí ještě předtím zapískal faul. V samém závěru málem přišla pohroma. Volného prostoru okolo sebe využil k povedené ráně Shaqiri a Čechy musela zachraňovat Vaclíkova tyč.

V prodloužení o sobě konečně také dala vědět ´Lvíčata´. Dočkalův centr usměrňoval Chramosta, dráhu míče však vychýlila nechtěná ruka jednoho z obránců. Po následném rohu způsobily pokusy Čelůstky, Pekharta a Černého pořádný závar, gólovou radost ale nepřinesly.

Ve 114. minutě se Švýcaři zaslouženě dočkali. Shaqiriho dalekonosný pokus z pětadvaceti metrů napodobil Mehmedi, tentokrát už s úspěšnou tečkou.

Češi se vyrovnání přiblížili jen jednou. To když Kadlec v zoufalém závěru hlavičkoval zhruba půl metru vedle Sommerovy brány.

Španělé finále zachránili za pět vteřin dvanáct

Velký favorit na celkové vítězství však měl namále. Notnou část semifinále totiž Španělé prohrávali po šikovné otočce Voronkova ze 39. minuty.

V úplném závěru normální hrací doby však vyrovnal po Jeffrénově přiťuknutí zprava Adrián a tentýž hráč vstřelil ve 105. minutě i vítězný gól. O osm minut později přidal pojistku ze třiceti metrů Jeffrén.

Semifinále mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Dánsku:

Švýcarsko - Česká republika 1:0 po prodl. (0:0, 0:0)
Branka:
114. Mehmedi. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.) - Borsch (Něm.), MacGraith (Ir.). ŽK: Frei - Mazuch, Vácha, Černý. Diváci: 5038.

Švýcarsko: Sommer - Koch, Klose, Rossini, Berardi - Shaqiri, Hochstrasser (71. Abrashi), Lustenberger, Frei (78. Gavranovic), Emeghara (111. Costanzo) - Mehmedi. Trenér: Tami.
ČR: Vaclík - Vácha, Suchý, Mazuch, Čelůstka - Gecov - Dočkal, Morávek (83. Chramosta), Mareček, Černý (112. Kadlec) - Kozák (63. Pekhart). Trenér: Dovalil.

Španělsko - Bělorusko 3:1 po prodl. (1:1, 0:1)
89. a 105. Adrián, 113. Jeffrén - 39. Voronkov.