Marseille porazila Bragu a zamotala libereckou skupinu, Villarreal dobyl Minsk

Ve znamení klubu? Jen remíza Sparty a porážka Plzně
Jenže místo toho přišla radost "konkurence" v hledišti, protože Rapid vyhrál 2:1 a fakticky připravil domácí o poslední naděje na postup ze skupiny Evropské ligy.
Ani druhý z nejžhavějších uchazečů o český titul, pražská Sparta, nemohl slavit na sto procent.
Bod na Letné "urvala" Schalke 04 po remíze 1:1.
Ovšem klub z hlavního města je na rozdíl od Západočechů stále zcela v reálné hře o postup.
Aktualizováno 5. 11. 2015 23:48
Reportáž ze zápasů 4. kola Evropské ligy, do kterých zasáhli i všichni tři čeští zástupci.

Praha - Fotbalisté Marseille porazili v Evropské lize Bragu 1:0 a na druhý Liberec ve skupině F stále ztrácejí bod. Villarreal zvítězil 2:1 na hřišti Dinama Minsk a zůstal na druhém místě skupiny E o šest bodů před Viktorií Plzeň.

Asteras Tripolis porazil APOEL Nikósie 2:0 a posunul se na třetí pozici skupiny K s dvoubodovou ztrátou na druhou Spartu. Postup do další fáze soutěže si vedle Rapidu Vídeň zajistily Neapol, Dortmund a Molde.

Více o zápase Sparta vs. Schalek čtěte ZDE!

Více o zápasech Liberce a Plzně čtěte ZDE!

Domácí byli lepším týmem

Marseille byla od začátku duelu s Bragou aktivnější, jeden z pokusů skončil na břevnu a několik dalších šlo těsně mimo Matheusovu branku. V 39. minutě už ale otevřel skóre střelou zpoza vápna N'Koudou.

Braga se sice po změně stran snažila s výsledkem něco udělat, Olympique ale těsné vedení udržel. Portugalský celek i přes prohru zůstal v čele skupiny s dvoubodovým náskokem na Slovan Liberec.

V Minsku padali góly po půli

První poločas zápasu mezi Dinamem Minsk a Villarrealem nepřinesl žádné větší šance. První gól padl až v 69. minutě a překvapivě jej dali domácí. Střídajícímu Vitusovi ke skórování stačily dvě minuty na hřišti a Dinamo poprvé v základní skupině oslavilo vstřelenou branku.

Jenže běloruský celek vedení dlouho neudržel. Voronkov fauloval ve vápně a nařízenou penaltu proměnil další střídající hráč Soldado. A právě bývalý útočník Tottenhamu či Valencie zápas také rozhodl, když čtyři minuty před koncem zužitkoval Dos Santosovu přihrávku.

V Tripolisu byl zápas přerušen

Už ve druhé minutě Asteras rozvlnil síť APOELu, po nepovedeném odkopu jednoho z hostujících obránců se trefil Bertoglio. Kypřané mohli vyrovnat v 17. minutě, Štilič ale nastřelil pouze tyč. Vedle začátku poločasu se Asterasu povedl také jeho konec, po Mazzově centru se hlavou prosadil útočník Jannu.

V 71. minutě byl zápas asi na čtvrt hodiny přerušen kvůli diváckým nepokojům, po návratu hráčů na hřiště měl šanci domácí Mazza, stav už se ale nezměnil.

Neapol nedala Novákovi a spol. šanci

Neapol má po čtyřech výhrách jistý postup ze skupiny D. Dánský Midtjylland s obráncem Filipem Novákem v sestavě porazila jednoznačně 5:0. Na výhře se dvěma brankami podílel útočník Gabbiadini.

Také Dortmund splnil roli favorita a ázerbájdžánskou Gabalu porazil 4:0. Za první poločas se dostal k 19 střelám, dvě z nich byly gólové, když se prosadili Reus a Aubameyang.

Na obě trefy přihrál Mchitarjan, který v této sezoně asistoval už u 12 soutěžních branek Dortmundu, což se nikomu z pěti největších evropských lig nepovedlo. V druhém poločase navíc arménský reprezentant přidal jednu trefu a Borussia mohla také oslavit postup.

Molde vyhrálo i na půdě Celtiku

Molde se stalo překvapením Evropské ligy: ze čtyř zápasů získalo 10 bodů. Tři z nich vybojovalo na hřišti Celticu Glasgow, rozhodující branku na 2:1 vstřelil v 37. minutě kapitán norského celku Daniel Hestad, který se ve 40 letech stal nejstarším střelcem v Evropské lize.

O výhře Liverpoolu 1:0 v Kazani naopak rozhodl teprve devatenáctiletý záložník Ibe, jenž vstřelil svůj premiérový soutěžní gól za "Reds". Liverpool se stal prvním anglickým týmem, který dokázal na hřišti Rubinu bodovat.

Ve skupině B je druhý o dva body za Sionem, který remizoval 1:1 s Bordeaux. U gólu domácích v nastavení asistoval záložník Martin Zeman, který se na hřiště dostal v 73. minutě. Za Bordeaux odehrál celý zápas Jaroslav Plašil.

Kapitán Suchý dovedl Basilej k výhře

Jako kapitán vedl Basilej do zápasu na hřišti Belenenses obránce Marek Suchý, v bráně vedoucího týmu švýcarské ligy nechyběl Tomáš Vaclík. Radovat z gólu se mohl v závěru prvního dějství, když s penalty skóroval Janko. Na 2:0 pro hosty upravil po povedeném pasu za obranu Embolo.

Útočník Tottenhamu Harry Kane se prosadil v Evropské lize po 364 dnech a otevřel skóre duelu s Anderlechtem. Ostrované sice o náskok po gólu Ezekiela přišli, v závěru ale tříbodový zisk londýnskému týmu zajistil střídající Dembélé.

Fanoušci viděli také hattrick

Raul Bobadilla pomohl hattrickem k výhře Augsburgu 4:1 nad Alkmaarem. Vedle Neapole se dařilo i dalším italským klubům: Lazio Řím zvítězilo 2:0 v Trondheimu, Fiorentina stejným poměrem uspěla v Poznani s Lechem.

Albánské Skënderbeu Korce dosáhlo na první body a hned oslavilo plný zisk, když nad Sportingem Lisabon překvapivě vyhrálo 3:0. Dva góly dal Lilaj, z toho jeden z penalty po faulu brankáře Ruie Patrícia, který musel už v 17. minutě po červené kartě opustit hřiště.

4. kolo základních skupin fotbalové Evropské ligy:

Skupina A:

Celtic Glasgow - Molde 1:2 (1:2)

Branky: 26. Commons - 21. Elyounoussi, 37. D. Hestad. ČK: 77. Bitton (Celtic).

Dortmund - Gabala 4:0 (2:0)

Branky: 28. Reus, 45. Aubameyang, 67. vlastní Zenjov, 70. Mchitarjan.

Krasnodar - PAOK Soluň 2:1 (1:0)

Branky: 33. Ari, 67. Joaozinho z pen. - 90.+1 Mak.

1. Dortmund 4 3 1 0 10:3 10
2. Krasnodar 4 2 1 1 5:4 7
3. PAOK Soluň 4 0 3 1 2:3 3
4. Gabala 4 0 1 3 2:9 1

Skupina D:

Neapol - Midtjylland 5:0 (3:0)

Branky: 23. a 38. Gabbiadini, 13. El Kaddouri, 54. Maggio, 77. Callejón.

Viktoria Plzeň - Rapid Vídeň 1:2 (0:1)

Branky: 72. Holenda - 13. a 77. Schobesberger. Rozhodčí: Banti - Costanzo, Meli (všichni It.). ŽK: Limberský, Hořava - Dibon. Diváci: 11.691.

Dinamo Minsk - Villarreal 1:2 (0:0)

Branky: 69. Vitus - 72. z pen. a 86. Soldado.

Minsk: Ihnatovič - Běhunov, Politevič, Bangura, El Monir - Adamovič (67. Vitus), Premudrov, Voronkov (73. Korytko), Bečiraj - Rassadkin, Udoji (78. Jedigarjan). Trenér: Rašovič.

Villarreal: Barbosa - Rukavina, Mario Gaspar, Ruíz, Jokič - Samu, Trigueros, Pina (62. Dos Santos), Castillejo (73. Suárez) - Bakambu, Leiva (46. Soldado). Trenér: Marcelino.

1. Rapid Vídeň 4 4 0 0 8:4 12
2. Villarreal 4 3 0 1 8:3 9
3. Viktoria Plzeň 4 1 0 3 5:6 3
4. Dinamo Minsk 4 0 0 4 1:9 0

Skupina F:

FC Groningen - Slovan Liberec 0:1 (0:0)

Branka: 81. vlastní Padt. Rozhodčí: Borski - Rostkowski, Boniek (všichni Pol.). ŽK: Hoesen, Bacuna - Šural.

Marseille - Braga 1:0 (1:0)

Branka: 39. N'Koudou.

Marseille: Mandanda - Isla, N'Koulou, Rekik, Mendy - Lucas Silva (70. Sparagna), Romao - N'Koudou (83. Barrada), Cabella, Ocampos - Batshuayi (90. Manquillo). Trenér: Míchel.

Braga: Matheus - Carneiro, Boly, Ferreira, Goiano - Alan (78. Eduardo), Mauro (53. Luiz), Vukčevič, Rafa Silva - Fonte, Hassan (67. Crislan). Trenér: Fonseca.

1. Braga 4 3 0 1 5:3 9
2. Slovan Liberec 4 2 1 1 3:2 7
3. Marseille 4 2 0 2 6:4 6
4. Groningen 4 0 1 3 1:6 1

Skupina G:

St. Etienne - Dněpropetrovsk 3:0 (1:0)

Branky: 38. Monnet-Paquet, 52. Berič, 65. Hamouma.

Rosenborg Trondheim - Lazio Řím 0:2 (0:2)

Branky: 9. a 29. Djordjevič. ČK: 83. Keita (Lazio).

Branky: 58. Quaresma - 76. Niasse.

Skënderbeu Korcë - Sporting Lisabon 3:0 (2:0)

Branky: 14. a 19. z pen. Lilaj, 56. Nimaga. ČK: 17. Rui Patrício (Sporting).

Tottenham - Anderlecht Brusel 2:1 (1:0)

Branky: 29. Kane, 87. Dembélé - 72. Ezekiel.

1. Tottenham 4 2 1 1 7:5 7
2. Monako 4 1 3 0 4:3 6
3. Anderlecht 4 1 1 2 4:5 4
4. Karabach Agdam 4 1 1 2 3:5 4

Skupina K:

Sparta Praha - Schalke 04 1:1 (1:1)

Branky: 6. Lafata - 20. Geis z pen. Rozhodčí: Gómez - Rodriguez, Sobrino (všichni Šp.). ŽK: Jiráček, Matějovský, Dočkal, Lafata - Höjbjerg, Geis. Diváci: 17.352.

Asteras Tripolis - APOEL Nikósie 2:0 (2:0)

Bilbao - Partizan Bělehrad 5:1 (3:1)

Branky: 15. a 19. Williams, 40. Etxebarria, 71. Aduriz, 81. Elustondo - 17. Oumaru.

Augsburg - Alkmaar 4:1 (2:1)

Branky: 24., 33. a 74. Bobadilla, 66. Či Dong-Won - 45.+1 Janssen.

1. Bilbao 4 3 0 1 11:4 9
2. Augsburg 4 2 0 2 7:7 6
3. Partizan Bělehrad 4 2 0 2 7:10 6
4. Alkmaar 4 1 0 3 5:9 3