Marseille i Schalke své soupeře rozstřílely, uspěl také Rapid Vídeň

Aktualizováno 17. 9. 2015 23:37
Romain Alessandrini z Olympique Marseille slaví gól v zápase Evropské ligy na hřišti Groningenu. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Marseille zvítězili v zápase Evropské ligy na hřišti Groningenu 3:0 a jsou v čele tabulky "liberecké" skupiny F. Stejným poměrem uspělo také Schalke na hřišti APOELu Nikósie a i díky dvěma Huntelaarovým trefám vede skupinu K, v níž hraje také pražská Sparta. Rapid Vídeň otočil dvěma brankami v rozmezí tří minut duel s Villarrealem a vyhrál 2:1, ve skupině E je o skóre druhý za Viktorií Plzeň.

Marseille měla jasnou převahu

Marseille byla od počátku utkání v Groningenu aktivnější a v 25. minutě otevřela skóre. Přízemní střelou překonal gólmana Padta N'Koudou, který do kádru Olympique přestoupil před sezonou z Nantes.

Několik minut poté mohl vyrovnat Hoesen, z přímého kopu však těsně minul. V závěru poločasu naopak zvýšil náskok hostů Ocampos, který si po přihrávce za obranu od Zamba Anguissy obhodil nizozemského gólmana a zakončil do odkryté brány.

Přestože se domácí po přestávce několikrát dostali k zakončení, v 61. minutě zaúřadovala znovu Marseille, když Alessandrini střelou k tyči upravil na konečných 0:3.

Schalke vedlo už do půle o dva góly

Schalke v Nikósii ovládlo první poločas. Dva nebezpečné pokusy Meyera a Geise skončily na brankové konstrukci, v 28. minutě už ale přesně zakončil hlavou stoper Matip. O osm minut později se střelou z dálky prezentoval nizozemský kanonýr Huntelaar a zvýšil na 2:0 pro hosty. Se šancí Vandera na druhé straně si poradil brankář Fährmann.

V druhém poločase rozvlnil síť APOELu Goretzka, jeho trefu ale sudí Chapron neuznal, neboť jeden z hráčů Schalke v ofsajdovém postavení bránil gólmanovi ve výhledu. Přesto se hosté třetího zásahu dočkali, prosadil se znovu Huntelaar. Schalke mělo hlídání třígólového náskoku zjednodušené i vyloučením De Vincentiho v 77. minutě.

Vídeň inkasovaný gól nezlomil

Villarreal se v závěru prvního dějství dostal do vedení, po Rukavinově centru se hlavou prosadil útočník Baptistao. Hned po přestávce ale Rapid dokázal stav otočit, u obou branek byl záložník Steffen Hofmann.

Nejprve se po jeho centru do vápna z přímého kopu trefil Schwab, o tři minuty později sám Hofmann proměnil penaltu nařízenou poté, co Bonera fauloval v šestnáctce Prosenika. Španělé ze závěrečného tlaku nic nevytěžili a Rapid tak získal cenné tři body.

Kadlec byl v základu

V základní sestavě Fenerbahce Istanbul, jež prohrálo 1:3 s Molde, figuroval i český stoper Michal Kadlec. Norský celek poslal do vedení v 36. minutě z pokutového kopu Höiland, o šest minut později vyrovnal bývalý hráč Manchesteru United či Sportingu Lisabon Nani.

Severský celek rozhodl v druhém poločase po trefách Elyounoussiho a Linnese. První jmenovaný sice v 84. minutě po druhé žluté kartě svůj tým oslabil, o překvapivý tříbodový zisk ale Molde nepřišlo.

Vaclík se Suchým slaví vítězství

Gólman Tomáš Vaclík i obránce Marek Suchý nastoupili za Basilej na hřišti Fiorentiny, ani jeden z nich ale nedokázal zastavit ve čtvrté minutě skórujícího Kaliniče.

Po změně stran mohl navýšit náskok "Violy" Blaszczykowski, trefil však tyč. Útočník Basileje Janko sice chvíli poté překonal brankáře Sepeho, gól však nebyl uznán pro ofsajd.

V 66. minutě dostal červenou kartu domácí obránce Rodríguez a Basilej přesilovku využila k obratu. Po pěti minutách vyrovnal Bjarnason, v 79. minutě na něj navázal Elneny a upravil stav na konečných 2:1 pro švýcarský tým.

Celý zápas odehrál v dresu dánského Midtjyllandu obránce Filip Novák a mohl se spoluhráči oslavit vítězství 1:0 nad Legií Varšava. Rozhodl o něm Kucharczykův vlastní gól z 60. minuty.

Také Dortmund vyhrál těsně

Dortmund sice byl v utkání s Krasnodarem výrazně střelecky aktivnější, na těsné vítězství 2:1 se ale nadřel. Ruský tým dokonce od 12. minuty vedl zásluhou Mamajeva, těsně před přestávkou ale dokázal srovnat Ginter a v třetí minutě nastavení rozhodl o desáté soutěžní výhře Borussie v této sezoně při svém debutu za žlutočerné korejský obránce Pak Ču-ho.

Zahrál si také Zeman

Sion porazil díky dvěma trefám Konatého Kazaň 2:1, Martin Zeman do zápasu za švýcarský celek nezasáhl. Václav Černý chyběl u remízy Ajaxu Amsterodam 2:2 s Celticem Glasgow. Liverpool remizoval v Bordeaux 1:1, Neapol rozstřílela Bruggy 5:0.

Tottenham sice od sedmé minuty prohrával s Karabachem po Almeidově proměněné penaltě, i díky dvěma slepeným zásahům Son Hung-mina ale zápas otočil a zvítězil 3:1. Stejným poměrem si poradilo Bilbao s Augsburgem.

1. kolo základních skupin fotbalové Evropské ligy:

Skupina A:

Fenerbahce - Molde 1:3 (1:1)

Branky: 42. Nani - 36. Höiland z pen., 53. Elyounoussi, 65. Linnes. ČK: 84. Elyounoussi (Molde).

Ajax Amsterodam - Celtic Glasgow 2:2 (1:2)

Branky: 25. Fischer, 84. Schöne - 8. Bitton, 42. Lustig. ČK: 74. Izaguirre (Celtic).

1. Molde 1 1 0 0 3:1 3
2. Ajax Amsterodam 1 0 1 0 2:2 1
Celtic Glasgow 1 0 1 0 2:2 1
4. Fenerbahce 1 0 0 1 1:3 0

Skupina B:

Sion - Kazaň 2:1 (1:0)

Branky: 11. a 82. Konaté - 65. Kanunnikov.

Dortmund - Krasnodar 2:1 (1:1)

Branky: 45.+1 Ginter, 90.+3 Pak Ču-ho - 12. Mamajev.

Neapol - FC Bruggy 5:0 (3:0)

Branky: 5. a 77. Callejón, 19. a 25. Mertens, 53. Hamšík.

Midtjylland - Legia Varšava 1:0 (0:0)

Branky: 60. vlastní Kucharczyk. ČK: 88. Furman (Legia).

1. Neapol 1 1 0 0 5:0 3
2. Midtjylland 1 1 0 0 1:0 3
3. Legia Varšava 1 0 0 1 0:1 0
4. FC Bruggy 1 0 0 1 0:5 0

Skupina E:

Viktoria Plzeň - Dinamo Minsk 2:0 (1:0)

Branky: 36. Hořava, 75. Petržela. Rozhodčí: M. Avram - V. Avram, Urzica (všichni Rum.). ŽK: Baránek, Kopic - Neacsa, Politevič, Korzun. Diváci: 10.784.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Baránek, Procházka, Limberský - Hrošovský, Vaněk - Kopic, Hořava (90.+1 Kučera), Kovařík (74. Petržela) - Ďuriš (83. Holenda). Trenér: Krejčí.

Minsk: Gutor - Běgunov, Politevič, Bangura, Vitus - Adamovič, Korzun, Voronkov (78. Tigorev), Neacsa (73. Rassadkin) - Bečiraj, Korytko (61. Jarotski). Trenér: Rašovič.

Rapid Vídeň - Villarreal 2:1 (0:1)

Branky: 50. Schwab, 53. S. Hofmann z pen. - 45. Baptistao.

Rapid: Novota - Pavelic, Dibon, M. Hofmann, Stangl (90.+2 Auer) - Grahovac, Schwab - Schaub (64. Schobesberger), S. Hofmann, Kainz (72. Huspek) - Prosenik. Trenér: Barisic.

Villarreal: Barbosa - Rukavina, Bonera, Ruíz, Jokič - Samu (46. Castillejo), Dos Santos, Bruno, Suárez (79. Leiva)- Baptistao, Adrián (69. Bakambu). Trenér: Marcelino.

1. Viktoria Plzeň 1 1 0 0 2:0 3
2. Rapid Vídeň 1 1 0 0 2:1 3
3. Villarreal 1 0 0 1 1:2 0
4. Dinamo Minsk 1 0 0 1 0:2 0

Skupina F:

Slovan Liberec - SC Braga 0:1 (0:0)

Branka: 60. Rafa Silva. Rozhodčí: Pawson - Mullarkey, Brooks - Moss, Friend (všichni Angl.). ŽK: Soungole, Šural, Pavelka, Kerbr - Alan Silva, Vukčevič, Mauro. Diváci: 8132.

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák - Soungole (64. Sýkora), Pavelka - Bartl, Shala (65. Rabušic), Šural - Bakoš (75. Kerbr). Trenér: Trpišovský.

Braga: Matheus - Carneiro, Boly, Pinto, Djavan - Alan Silva (75. Filipe Augusto), Vukčevič, Mauro, Rafa Silva - Crislan (62. Wilson Eduardo), Fonte (86. Ricardo Ferreira). Trenér: Fonseca.

Groningen - Marseille 0:3 (0:2)

Branky: 25. N'Koudou, 39. Ocampos, 61. Alessandrini.

Groningen: Padt - Hateboer, Kappelhof, Lindgren, Tamata - Maduro, De Leeuw, Tibbling - Linssen, Hoesen (66. Mahi), Rusnák (70. Drost). Trenér: Van de Looi.

Marseille: Mandanda - Isla, Sparagna, Rekik, Mendy (66. De Ceglie) - Zambo Anguissa, Silva (82. Rolando), Romao - Alessandrini (75. Sarr), Ocampos, N'Koudou. Trenér: Míchel.

1. Marseille 1 1 0 0 3:0 3
2. Braga 1 1 0 0 1:0 3
3. Slovan Liberec 1 0 0 1 0:1 0
4. Groningen 1 0 0 1 0:3 0

Skupina G:

Dněpropetrovsk - Lazio Řím 1:1 (0:1)

Branky: 90.+4 Selezňov - 34. Milinkovič-Savič.

St. Etienne - Rosenborg 2:2 (1:1)

Branky: 4. Berič, 87. Roux z pen. - 16. Mikkelsen, 79. Svensson.

Branka: 28. Sosa.

Sporting Lisabon - Lokomotiv Moskva 1:3 (0:1)

Branky: 50. Montero - 12. a 56. Samedov, 65. Niasse.

Fiorentina - Basilej 1:2 (1:0)

Branky: 4. Kalinič - 71. Bjarnason, 79. Elneny. ČK: 66. Rodríguez (Fiorentina).

Skupina K:

Asteras Tripolis - Sparta Praha 1:1 (1:0)

Branky: 2. Mazza - 56. Lafata. Rozhodčí: Strahonja - Modrič, Radič (všichni Chorv.). ŽK: Ederson, Mazza, Iglesias - Jiráček, Costa, Hybš, Holek, Frýdek, Matějovský.

Tripolis: Košický - Jannulis, Allocco, D. Goian, Lluy - Mazza, Iglesias, Bertoglio (71. Fernández), Ederson (77. Hamdání), Funtas (66. Dimutsos) - Jannu. Trenér: Vergetis.

Sparta: Bičík - Frýdek, Holek, Costa, Hybš - Dočkal, Matějovský, Jiráček (83. Mareček), Hušbauer (66. Fatai), L. Krejčí - Lafata. Trenér: Ščasný.

APOEL Nikósie - Schalke 0:3 (0:2)

Branky: 35. a 71. Huntelaar, 28. Matip. ČK: 77. De Vincenti (APOEL).

APOEL: Waterman - Sérgio, Astiz, Carlao, Antoniades (23. Artymatas) - Makridis, Morais, Vinicius (62. Štilič), De Vincenti - Soteriu (56. Cavenaghi), Vander. Trenér: Kecbaja.

Schalke: Fährmann - Caicara, Matip, Neustädter, Aogo - Sané (80. Sam), Geis (61. Höger), Goretzka, Meyer - Di Santo, Huntelaar (75. Höjbjerg). Trenér: Breitenreiter.

1. Schalke 1 1 0 0 3:0 3
2. Sparta Praha 1 0 1 0 1:1 1
Tripolis 1 0 1 0 1:1 1
4. APOEL Nikósie 1 0 0 1 0:3 0

Skupina L:

Partizan Bělehrad - Alkmaar 3:2 (2:1)

Branky: 11. a 40. Oumaru, 89. Živkovič - 34. Van der Linden, 90.+3 Henriksen. ČK: 78. Hupperts (Alkmaar).

Bilbao - Augsburg 3:1 (0:1)

Branky: 55. a 66. Aduriz, 90. Susaeta - 15. Altintop.

1. Bilbao 1 1 0 0 3:1 3
2. Partizan Bělehrad 1 1 0 0 3:2 3
3. Alkmaar 1 0 0 1 2:3 0
4. Augsburg 1 0 0 1 1:3 0