reklama

Masopust: Anglii na MS nevěřím. A organizace se celkem bojím

Josef Masopust. Josef Masopust. autor: Eduard Erben
Josef Masopust, držitel Zlatého míče a živoucí legenda českého fotbalu, tipuje na vítěze mundialu Argentinu, Němce, nebo Italy.

Praha - Podle českého fotbalisty století Josefa Masopusta na blížícím se mistrovství světa ve fotbale nebude hrát kolébka této hry Anglie podstatnější roli.

"Z Evropanů vidím v nejlepším světle Němce a Italy, z jihoamerických mužstev pak Argentince. Naopak moc nevěřím Anglii, protože v jejích předních týmech hrají většinou cizinci," prohlašuje stříbrný medailista za MS 1962 v Chile v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Co si myslí o organizaci šampionátu, české reprezentaci i novém trenérovi národního týmu Pavlu Vrbovi se dočtete v tomto rozhovoru.

Čím pro vás bude letošní šampionát v Brazílii?

Přestože mně moc mrzí neúčast české reprezentace, tak mistrovství budu samozřejmě denně sledovat. Pro Brazilce to bude výjimečná událost, takže určitě se bude hrát ve zcela výjimečné atmosféře. Bude nezapomenutelná jak pro účastníky mistrovství, tak i pro diváky. Věřím, že šampionát bude díky televizi přítažlivý i pro české fanoušky.

Kdo podle vás patří mezi největší favority?

Určitě Brazilci a pro zisk titulu udělají jistě vše, co bude v jejich silách. Budou to však mít těžké, protože všichni jejich soupeři nastoupí s enormním úsilím jim cestu na Olymp zkomplikovat. Nebudou mít proti nim co ztratit, mohou jen získat. Z Evropanů vidím v nejlepším světle Němce a Italy, z jihoamerických mužstev pak Argentince. Naopak moc nevěřím Anglii, protože v jejích předních týmech hrají většinou cizinci.

V posledních třech letech jste byl v Riu dvakrát na pozvání hostitelů. Co vám tyto návštěvy prozradily?

Především všeobecnou obrovskou euforii a co mě potěšilo, také lítost z neúčasti českého mužstva. Myslím si, že to nebyla jen zdvořilostní fráze. Vždyť s Brazilci jsme už sehráli dost zápasů, které svojí úrovní patřily k těm vydařeným. Jen na památném mistrovství světa v Chile jsme proti nim nastoupili v základní skupině a potom i v památném finále.

Nepoznal jste v rozhovorech s brazilskými funkcionáři i určité obavy?

Netají, že přípravám šampionátu i jeho organizaci přinesla Brazílie velké oběti. Dokonce i na životech. A teď chtějí udělat všechno pro to, aby tyto rány zacelili a celou zemi sjednotili. Já se trochu bojím, zda se jim podaří zvládnout organizaci v celém průběhu mistrovství až do 13. července, kdy se hraje finále.

Zmínil jste se o českém mužstvu. V čem vidíte příčinu jeho vyřazení v kvalifikaci?

Asi to bude znít až příliš kriticky, ale podle mého názoru v současnosti nemáme tým pro účast a solidní vystoupení na mistrovství světa. Každým rokem se sice objeví talentovaní fotbalisté, ale do zahraničí odcházejí příliš brzy a někteří i do nesprávných klubů. Je to nedomyšlená vidina větších financí. Většina jich končí mezi náhradníky a na lavičce jejich výkonost samozřejmě neroste, spíše je naopak ztrácíme. Je to obrovská škoda.

Je určitá naděje, že se v tomto směru něco změní příchodem nového trenéra Vrby?

Při hledání optimální sestavy začíná povolávat hráče, o kterých toho moc nevíme. Evropská kvalifikace však začíná už za pár týdnů, takže si myslím, že má málo času, aby našel úspěšnou optimální sestavu. Nic moc velkého nečekám, ale rád bych se mýlil. Po neúčasti v Brazílii by bylo moc potřeba, abychom nechyběli aspoň na nejbližším mistrovství Evropy.

reklama