reklama

Matějovský je náladový. Stavte na Váchovi, radí Spartě Uhrin

Kapitán Marek Matějovský nejspíš ani napotřetí nedovede Spartu do mistrovského přístavu Kapitán Marek Matějovský nejspíš ani napotřetí nedovede Spartu do mistrovského přístavu autor: Aktuálně.cz
Situace Sparty v boji o titul už je teď velmi komplikovaná, shodnou se klubové legendy Dušan Uhrin, Václav Němeček a Zdeněk Grygera

Praha - Pět bodů ztráty na Plzeň je dvě kola před koncem opravdu hodně, na tom se legendy Sparty shodnou.

"Já se sice považuju za velkého sparťana, ale zároveň se taky nepovažuju za blázna," glosuje Václav Němeček zbývající mistrovské šance jeho milovaného klubu.

"Jak to říkal trenér Lavička, situace se velmi zkomplikovala, ale věřit se musí, dokud nějaká šance je," říká Zdeněk Grygera.

"Ta ztráta je velká, ale já bych docela věřil Liberci, že by Spartě mohl pomoci a v Plzni něco uhrát. Štajner teď totiž hraje snad svůj nejlepší fotbal v životě," neskládá ještě zbraně Dušan Uhrin.

Ten se jako trenér výtečně zná právě s Němečkem, kterého vedl jak ve Spartě, ve slavných zápasech s Marseille nebo Barcelonou, tak i v reprezentaci, třeba na stříbrném Euru 1996 v Anglii.

Grygera patří do mladší generace, po angažmá ve Spartě poznal svět v dresech Ajaxu, Juventusu či Fulhamu. "Ale srdce mám pořád sparťanské," zdůrazňuje.

Grygera: Zaskočil je vývoj zápasu

V pátek ho bolelo, když Letenští v jednu chvíli prohrávali v Brně už 0:3. "Kluci, co jsem se s nimi na ten fotbal díval, říkali: Takhle se o titul nehraje. Ale já si myslím, že to bylo trochu jinak. Ne že by sparťani soupeře podcenili, ale v tom utkání si věřili. Jenže vývoj skóre je zaskočil, navíc přišla zpráva, že Plzeň vede v Olomouci - a stal se z toho pro ně černý zápas. Ocitli se v křeči," míní Grygera.

To Němeček je kritičtější. "Výkon Sparty v Brně byl pro mě opravdu velkým zklamáním, hlavně v první půli... Přitom na začátku jara sehráli kluci výborné zápasy s Chelsea, pak zvládli těžké zápasy v lize - ale s Jihlavou se to najednou zlomilo. Já fakt nevím, co se mohlo stát, asi si přestali věřit..."

Pro Dušana Uhrina je také těžko pochopitelný prudký výkonnostní propad, který Spartu v průběhu jarní části sezony postihl. Místo dynamického fotbalu plného náběhů a kolmých přihrávek, který přinesl vítězství nad Plzní, Slavií či Olomoucí, přišla najednou naprostá bezradnost.

Uhrin: Tohle musí léčit velký šok!

"Nepochopím, co se to s nimi najednou stalo. Ale když se klubu, jako je Sparta, přestane takhle dařit, musí se na to  uvnitř nějak zareagovat. Musí se vyvolat nějaký velký šok! Něco silného, cokoli, co by týmu nedovolilo, aby ten pokles jen tak samovolně plynul dál, aby klesali níž a níž," vysvětluje Uhrin.

Co má na mysli, když mluví o šoku? "Velkou bouřku, nebo změny v sestavě, prostě silný impuls. Každému velkému klubu se stane, že zakolísá. Ale hned to zase musí otočit a vrátit se silný," srovnává Uhrin.

"To je pohled trenéra, ale možná na tom něco bude," reaguje Němeček. "Podstatné je to, co se děje v kabině, jak tam na situaci hráči reagují. Jestli si to umí vyřešit mezi sebou, třeba i důraznějšími pohovory."

Tomáš Řepka nedávno řekl pro Aktuálně.cz (více zde), že mu v současné Spartě schází lídr, někdo, kdo by hráče strhnul, na hřišti i v kabině. "S tím souhlasím, Sparta musí hledat vůdce," říká Uhrin. "Kapitán Matějovský asi není úplně ten typ, já bych v tomhle ohledu stavěl na Váchovi. Ano, je pořád mladý, ale je to bijec, bojovník, spoustu toho oběhá..."

Na uzavřené obrany nic nesvádějte

Grygerovi se těžko hledá důvod, proč Sparta vykolejila. "Tu otázku si teď asi ve Spartě pokládají všichni. Vypadalo to, že s fotbalem, který hrála, titul získá. Ale nezvládla pak zápasy s papírově slabšími soupeři."

Trenér Vítězslav Lavička v rozhovoru pro Aktuálně.cz zdůrazňoval, že dynamický styl hry, který jeho tým uplatňoval třeba proti Plzni, nemohl použít proti uzavřenějšímu obrannému bloku, s nímž nastoupila třeba Jihlava, nebo jej po svém rychlém vedení nastolil Liberec.

"Na uzavřené obrany bych to nesváděl. Podívejte se na Plzeň. Ta teď ve středu dostala Olomouc ve druhé půli pod obrovský tlak a to Sparta neumí. Přitom tohle se musí hrát opravdu do maxima," vyčítá Letenským Uhrin.

Pokles formy Sparty bývá spojován s nestálostí výkonů kapitána Marka Matějovského. Je na Letné třetím rokem - a akutně hrozí, že Sparta bude potřetí bez titulu, bez trofeje. "Tak to je zajímavá souvislost," odtuší Uhrin. "Pravda je každopádně taková, že Matějovský je náladový hráč."

Zkušenému expertovi se pranic nelíbí některé Matějovského reakce, jež odhalují, že se nechává příliš vtahovat do konfrontací. "Třeba po tom zápase s Plzní tam něco vyřizoval Horváthovi, to by se vůbec nemělo dít, hráči by vůči sobě měli cítit respekt," připomněl Uhrin.

Holek se zranil, Jarošík se nechytil

Ztráta sparťanské herní pohody také časově zapadá do momentu, kdy ze sestavy vypadl kvůli zranění Mario Holek. "To s sebou ale sezona přináší. Zranění, karty... S tím se klub jako Sparta přece musí umět vypořádat," zdůrazňuje Němeček.

"V záloze se mi Holek moc nelíbil, ale na stoperu se úžasně našel. Když vypadl, nahradil ho Jirka Jarošík, po zranění, nerozehraný, hned zkraje si tam dal někde vlastní gól... Úplně se nechytil," připouští Uhrin, že právě tady je jedno ze zranitelnějších míst současné Sparty.

Frustraci uvnitř týmu prozradil v Brně i Lafatův faul loktem, po kterém přišla červená karta. "Tlak ve Spartě je opravdu specifický. On v ní hraje o titul poprvé, čekají se od něj góly, nemá to snadné... Lafata dal sice hattrick proti Mladé Boleslavi, ale to se možná trochu přeceňovalo, soupeř v tom utkání nastoupil v hodně kombinované sestavě," podtrhává Uhrin.

Nedělní 29. kolo ligy může o mnohém rozhodnout. Od 18 hodin hraje Plzeň proti Liberci, Sparta pak v Teplicích. Pokud Plzeň zvítězí, získává titul, pohár by jí do rukou vložila i jakákoli bodová ztráta Sparty. Celé kolo budeme sledovat v jediné velké online reportáži.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama