Matní Češi dostali lekci. Poláci trestali hrubky obrany

6. 2. 2008 22:23
Česko - Polsko 0:2
Jan Koller penaltu neproměnil
Jan Koller penaltu neproměnil | Foto: Ondřej Besperát

Larnaca - Nepříjemnou lekci dostali čeští fotbalisté v přípravě na Euro 2008, když na Kypru prohráli s Polskem 0:2. Brankáře Petra Čecha překonal už během první půlhodiny Lobodzinski  a Lewandowski.

Z Kypru si neodváží dobré vysvědčení především česká defenziva. Oba góly padly po jejích hrubých chybách. Sebevědomí si nijak neposílili ani útočníci Baroš s Kollerem, kteří v novém roce změnili klubový dres.

Už z předzápasových prohlášení  a komentářů bylo zjevné, že Poláci berou utkání hodně prestižně, a to se projevilo i na hřišti.

Při absenci zraněného levého obránce Marka Jankulovského nastoupila ve středu obrany stoperská dvojice Rozehnal, Grygera.  A obranná čtveřice vyrobila první minelu už po několika minutách hry.

Smolarek téměř z poloviny hřiště parádně nastartoval Lobodzinského, jenž nachytal zmatkující českou defenzivu.

Grygera před přihrávkou vystartoval vpřed, jenže na ofsajdsystém nezareagoval na pravém kraji Pospěch a polský záložník zcela osamocen doběhl před brankáře Čecha a střelou k tyči mu nedal šanci.

Lewandowski měl na střelu klid

Hned z protiútoku mohl srovnat Rozehnal, jenže míč namířil zblízka těsně nad.

Necelých pět minut po úvodním gólu mohli Poláci skórovat po takřka totožné akci.

Wichniarek si naběhl na Smolarkův pas a jen včas vystrčená ruka Petra Čecha zabránila druhému gólu. Akci soupeře opět předcházelo selhání při spolupráci Grygery s Rozehnalem.

Vzápětí měl blízko ke skórování český tým. Matějovský zahrával přímý kop z pětadvaceti metrů. Místo střely překvapivě vysunul do šestnáctky Baroše, jenž zatáhl míč po pravé straně a hledal na malém vápně Kollera.

Toho však nikdo z jeho spoluhráčů při útočné akci nedoplnil a osamoceného forvarda si polská obrana pohlídala.

Podobná akce, tentokrát z levé strany se urodila pár minut nato. Plašil našel zleva po zemi na hraně malého vápna Kollera, jenže dlouhán z Norimberku míč do branky nepropasíroval.

Pak vymysleli Češi pohlednou akci po ose Baroš -  Sionko - Koller, ale rozhodčí správně odpískal ofsajd.

Koller zahodil penaltu

Tým koučovaný trenérem Petrem Radou dlouho Poláky k ničemu moc nepustil, chvílemi se hrálo výhradně na jejich polovině. Jenže svěřenci Lea Benhakkera hráli maximálně efektivně.

Neprosadil se ani Milan Baroš
Neprosadil se ani Milan Baroš | Foto: Ondřej Besperát

Z ojedinělé akce centroval zprava Lobodzinski, před šestnáctkou přiťukl Smolarek neatakovanému Lewandowskému, jenž zakroutil míč do horního růžku Čechovy branky.

Největší šance na skórování přišla pro český celek po třiatřiceti minutách hry. Plašil parádně posunul na rozběhnutého Baroše, kterého lehkým dotykem poslal k zemi brankář Boruc.

Následná penalta se ale Kollerovi vůbec nepovedla. Nedůraznou přízemní střelu Boruc bez problémů lapil.

Do druhé půle vystřídal na levé straně obrany Ujfalušiho Sparťan Michal Kadlec. Poláci už však českou defenzivu takřka neohrozili. A neměli ani důvod. Průhledné a nepřesné akce českého celku velké nebezpečí nepřinesly.

Druhá pětačtyřicetiminutovka nabídla oboustranně neatraktivní a nepřesnou hru. Oko fanouška potěšila snad jen akce aktivního Plašila s Kollerem a v samém závěru pak nebezpečný přímý kop Matějovského.

Skóre se už ale neměnilo. Početná skupina polských fanoušků slavila cennou výhru nad příštím soupeřem v kvalifikaci o MS, zatímco Češi si vezou z Kypru dvě porážky a skóre 0:3.

Česko -Polsko 0:2 (0:2)
6. Lobodzinski, 29. Lewandowski
ČR: Čech Pospěch, Grygera, Rozehnal, Ujfaluši (46. Kadlec) Sionko (76. Vlček), Polák, Matějovský, Plašil (85. Kulič) Baroš, Koller.
Polsko: Boruc (46. Fabiaňski) Wasilewski, Bak (46. Jop), Žewlakow, Bronowicki (76. Wawrzyniak) Lobodzinski (83. Murawski), Dudka, Lewandowski, Krzynówek Smolarek (67. Zahorski), Wichniarek (46. Žurawski).