reklama

Mdlá zima: Lídři v klídku, Slavia a Baník verbovaly žoldáky

O titul se na jaře budou tradičně prát Sparta a Plzeň. Zbytek týmů má jiné cíle O titul se na jaře budou tradičně prát Sparta a Plzeň. Zbytek týmů má jiné cíle autor: CPA Eduard Erben
Trend české fotbalové zimy 2014: hledat posily v zahraničí. Lídři ze Sparty a Plzně jen stabilizovali kádry

Glosář - V Soči sice ještě duní mantinely a o hrany lyží či snowboardových prken skřípe olympijský sníh, ale i fotbal už se v tomto týdnu rozjede na plné pecky.

Liga mistrů se superzápasy ManCity-Barcelona či Arsenal-Bayern, ve čtvrtek Evropská liga včetně zápasů Plzeň-Doněck a Liberec-Alkmaar. A od pátku je tu zase Gambrinus liga, v pátek se odpíchne od mače aspirantů ligového bronzu Dukla-Teplice.

Pokud by na titul dosáhl kdokoli jiný než Sparta či Plzeň, rovnalo by se to malému zázraku. A vidí to tak i bookmakeři, třeba ti z Tipsportu připisují Letenským na zisk titulu kurz 1,30, kdo by teď trefil mistrovské oslavy Plzně, bral by trojnásobek vkladu. A další? Teplice dostaly na titul kurz 80:1, Liberec 100:1, Mladá Boleslav 150:1.

Všechno pochopitelně vychází z tabulky po 16 odehraných kolech:

1. Sparta 16 13 3 0 41:11 42
2. Plzeň 16 11 4 1 37:12 37
3. Teplice 16 8 4 4 35:19 28
4. Dukla 16 7 6 3 19:13 27
5. Mladá Boleslav 16 7 5 4 32:19 26
6. Liberec 16 7 4 5 16:19 25
7. Jablonec 16 6 4 6 30:28 22
8. Slovácko 16 5 4 7 25:27 19
9. Olomouc 16 4 5 7 26:30 17
10. Znojmo 16 4 5 7 18:23 17
11. Slavia 16 4 4 8 12:28 16
12. Brno 16 4 3 9 19:26 15
13. Jihlava 16 4 3 9 21:31 15
14. Příbram 16 4 3 9 18:33 15
15. Ostrava 16 3 6 7 14:31 15
16. Bohemians Praha 1905 16 3 5 8 14:27 14

Na rozdíl od minulé zimy, kdy Sparta vynakládala miliony na příchody Lafaty a Váchy a Plzeň kontrovala příchody Kovaříka s Teclem, prožily tentokrát nejsilnější české kluby po personální stránce klidnou zimu.

A to přes to, že obhájce titulu, tedy Viktoria Plzeň, byť nerada, měnila trenéra. Dušan Uhrin nahradil veleúspěšného Pavla Vrbu, jehož šéf asociace Miroslav Pelta zlákal k reprezentačnímu týmu.

Uhrin nic nemění, opory prodlužují smlouvy

Ale Uhrin do týmu Viktorie v krátké zimní přestávce nijak "nehrábl". Nemění nijak zásadně ani úspěšný herní styl, byť v přípravě jednorázově zkoušel jako alternativu i hru na dva útočníky. Pracoval především na zpevnění defenzivy, která na podzim při ztrátě balonu na útočné polovině vykazovala až přílišnou vysokou míru zranitelnosti.

Po personální stránce ovšem v Plzni došlo k jediné významnější změně, to když klub v gestu dobré vůle uvolnil reprezentanta Františka Rajtorala na hostování do bundesligového Hannoveru. (A nevýrazný Pospíšil se vrátil do Olomouce.)

Kdo by čekal, že klub, který má v lize v průměru nejstarší kádr ze všech, začne lehce omlazovat, zmýlil by se. Naopak, prodlužovaly se smlouvy třicátníkům Kozáčikovi s Čišovským, ale i mladším, tedy Kolářovi s Wágnerem. Nahlas se mluví o tom, že smlouvu i na příští sezonu brzy dostane i veterán Pavel Horváth (38).

Sparta, podobně jako Plzeň, absolvovala pohodovou přípravu, bez výraznějších zdravotních komplikací. Oproti Plzni má v otázce mistrovského souboje na startu jara tři výhody:

1) pětibodový náskok v tabulce,

2) fakt, že vzájemný zápas s Viktorií hraje ve třetím jarním kole doma na Letné,

3) plnou koncentraci může věnovat lize (a domácímu poháru), zatímco Plzeň čekají i duely vyřazovací části se Šachtarem Doněck, v případě postupu pak s lepším z dvojice Oděsa-Lyon.

V dubnu zase vyleze Chřestýš

Se svým podzimním kádrem byla Sparta zjevně spokojena, proto v něm došlo jen ke kosmetickým úpravám, kdy si kvůli lepší alternativě na pravého beka půjčila z Teplic Krátkého, zatímco Pauscheka poslala do Ďolíčku. Třetí gólman Staněk pak vyrazil hledat štěstí do Evertonu.

Zásadnější změny chystá Sparta na léto, kdy si do obrany přivede Kováče a počítá se s tím, že zahraniční angažmá možná zláká Krejčího či Hušbauera.

Předtím chce ale Sparta za každou cenu získat titul. Na Letné už totiž na jakoukoli trofej čekají marně tři (a půl) roku.

Pikantní je fakt, že se v dubnu, kdy půjde liga do finiše, začne u soudu projednávat kauza Chřestýš, v níž je Martin Svoboda obžalován z úplatkářství. A sudí Tomáš Adámek z toho, že si od něj úplatek za výhru Plzně v Jablonci nechal slíbit a vyplatit. Story vycházející z tvrzení zmíněného Adámka a třetího obžalovaného, také bývalého sudího Pavla Býmy, bývá spojována s tzv. Křetínského taškou (více zde).

Otevřená válka na ose Sparta - Plzeň přešla v posledních měsících do tišší, diplomatičtější fáze, dění u soudu ale může konflikt opět eskalovat. Všichni zainteresovaní už se měli u soudu sejít minulý týden, kvůli Adámkovým údajným zdravotním problémům se ale celá věc časově posunula.

Šilhavý má na depresi nárok

Tabulka je dokonale rozkastována do tří zájmových sfér. Sparta a Plzeň spolu soupeří o titul, Teplice, Dukla, Mladá Boleslav, Liberec a Jablonec o třetí příčku (= vstupenku do Evropy), všichni ostatní o záchranu.

Pozoruhodné je, že Teplice za celou zimu nevyřešily problém na pozici stopera, Lotyš Rode totiž zrovna neoslňuje. Dukle udělalo škrt přes rozpočet zranění španělského útočníka Néstora. A Liberec se dobrovolně odrovnal sám. Nechat odejít Keliče, Kušníra i Rabušice, a to ještě za částky, které klubovou pokladnu opravdu nespasí, to svědčí o ztrátě sportovních ambic majitele klubu.

Když si k tomu trenér Šilhavý připočítá, že na půl roku je kvůli zranění mimo hru Delarge a v létě odejde Kováč, má na případnou depresi dozajista nárok.

Obranu mu teď pomůže lepit bývalý reprezentant Rajnoch, který teď ale půl roku hrával jen druhou tureckou ligu. V záloze jakoby zázrakem udržel klub na hostování z Kyjeva Rybalku, po němž se sápala i Plzeň - a v útoku zůstává otazníkem, jak se chytí jeho krajan Budnik.

Cizinci, to je vůbec nejžhavější trend českého ligového fotbalu. Model uplatňovaný už delší čas Libercem a na podzim podtržený úspěchem Teplic inspiroval v zimě i další kluby.

Především Baník Ostrava a Slavii Praha. Ze svých mládežnických základen už vymáčkly, co se dalo, a přesto v kádrech viděli na Bazalech i v Edenu další díry, tak naverbovali ve velkém "žoldáky" z ciziny.

Baník zkoušel několik fotbalistů z Pobaltí, přivábil Brazilce de Azeveda, dva mladíky z Ghany... Něco takového v Ostravě nepamatují. V generálce proti Zlínu ale nastoupili nově příchozí cizinci jen jako střídající hráči.

Podobně Slavia nechala proti Liberci jen na půlhodinky proběhnout Francouze s alžírským rodokmenem jménem Boudjemaa. Jihoafričan Ritchie či ghanský mladík Mensah zůstali mimo hru, Da Costu Slavia nepodepsala.

Přes zimu po příchodech Pitáka, Vošahlíka a hlavně Necida, půjčeného z CSKA Moskva, nezůstal v kádru kámen na kameni. Ale v generálce hrál stopera opět útočník Škoda a kouč Koubek volal po tom, aby se tahle neuralgická pozice ještě posílila. Nehledě na to, že když za Slavii v zimní přípravě nedal gól Necid, jiná alternativa co do efektivity střelby nezafungovala.

Ale co má říkat takový Leoš Kalvoda, trenér Znojma, který v zimě přišel o půjčené, ale pro tým na podzim nepostradatelné hráče Nepožitka, Oklešťka a Hrošovského... Nehledě na to, že očekávané stěhování z brněnského exilu na znojemský stadion se stále nekoná.

Radostí v Olomouci nevýská ani trenér Psotka, který po Doležalově podrazu (více zde) prakticky nemá hrotového útočníka.

Zato se přes zimu, alespoň opticky, netradičně dobře posílili "klokani" z Ďolíčku, kteří od veterána Ericha Brabce očekávají dirigování obrany a od útočníka Ivana Lietavy záchranářské góly.

reklama