reklama

ME 21: Pelta bojuje s Watfordem o Vydru. A co sparťani?

Objeví se Matěj Vydra na fotbalovém ME "21" v Praze? Objeví se Matěj Vydra na fotbalovém ME "21" v Praze? autor: FAČR
Anglický Watford nechce uvolnit Matěje Vydru pro turnaj ME fotbalistů do 21 let. Otazníky visí i nad hráči Sparty

Praha - Fotbalové Euro "21", které uvítá Česká republika, se kvapem blíží, ale otazníků přibývá.

Velmi negativní postoj k uvolnění Matěje Vydry zastává anglický Watford, v zákulisí se hlasitě mluví také o nechuti pražské Sparty uvolnit na tento turnaj Pavla Kadeřábka a Ladislava Krejčího.

Watford s Vydrou postoupil do Premier League a chce, aby měl hráč přes léto klid. Spartě se nelíbí, že by hráči mezi Eurem "21" a třetím předkolem Ligy mistrů měli mít jen dva týdny dovolené a dva týdny přípravy.

"Já věřím, že zejména české kluby pochopí, jak významnou událostí pro český fotbal Euro "21" je, a že by proto měl na něm startovat nejsilnější možný výběr," říká Jaromír Šeterle, manažer českého týmu.

"Co se týče Watfordu, do vyjednávání se zapojil i Miroslav Pelta, předseda FAČR, který v pátek poslal do Anglie dopis, ve kterém vysvětluje naše stanovisko.  Jednáme přímo s majitelem klubu," říká Šeterle.

Akce není v kalendáři FIFA

Potíž je v tom, že předpisy FIFA nařizují klubům, aby uvolnily hráče na soutěže z mezinárodního kalendáře FIFA. "A turnaj mistrovství Evropy hráčů do 21 let do něj bohužel nepatří," vysvětluje Šeterle.

I trenér Jakub Dovalil věří, že nakonec všechno dobře dopadne. "S hráči jsme mluvili, jasně řekli, že mají zájem se turnaje účastnit."

Kadeřábek a Krejčí poletí nejprve s A-týmem na Island, k výběru do 21 let by se měli připojit až následně. Na soustředění "21" v Rakousku ale budou chybět, protože se termínově kryje s islandskou expedicí.

Dnes bylo v Praze zveřejněno 27 jmen, "která přicházejí do úvahy pro turnaj," jak to naformuloval Jaroslav Kolář, mluvčí týmu. Jsou tedy na něm hráči, kteří by měli odjet na soustředění do Rakouska + "Islanďani" Krejčí s Kadeřábkem. A na seznamu nechybí ani Matěj Vydra.

Jenže finální nominace na turnaj se bude na UEFA posílat až 7. června. To je klíčové datum, kdy zjistíme, kdo se v českém dresu turnaje skutečně zúčastní. Pak už lze provádět změny jen při zranění, které potvrdí lékař.

Absence Vydry by byla pro český tým o tolik citelnější, že má na celé soupisce jen dva klasické útočníky. Jeho a Václava Kadlece. A právě Kadlec (spolu se stoperem Kalasem) nesmějí hrát v prvním utkání turnaje proti Dánsku. To kvůli starému disciplinárnímu trestu.

"Kdo tam nastoupí? Určitě nějaký útočník. Já pevně věřím, že bude k dispozici Matěj Vydra. A pak tu máme třeba Honzu Klimenta z Jihlavy, který se poslední dobou v lize prosazoval na podhrotu i jako útočník. Hodně jsme ho teď sledovali," říká Jakub Dovalil.

Kliment přitom za "21" zatím nikdy nehrál. Je to vyloženě nominace z nouze, protože další alternativa na hrot, kterou je Michal Krmenčík, je zraněný.

Skalák je po operaci

Navíc visí otazník nad dalším ofenzivním esem Jiřím Skalákem. "Absolvoval artroskopickou operaci kolena, snad bude v pořádku, ten by nám hodně chyběl, na jaře měl výtečnou formu," podotýká Dovalil.

S Vydrou a Kalasem, kteří na jaře hráli anglickou Championship za Watford, resp. Middlesbrough, se ještě pojí problém spočívající v tom, že naposledy hráli zápasy na začátku května.

"Vydra předtím hrál 10 měsíců, dovolenou si teď zaslouží. Já myslím, že v tom nebude problém," říká Jaromír Šeterle.

Širší nominace hráčů pro ME "21"

Post Jméno a příjmení Klub Počet startů Branky
Brankáři Tomáš Koubek Hradec Králové 13 0
Jiří Pavlenka Ostrava 5 0
Michal Reichl Olomouc 1 0
Obránci Jan Baránek Plzeň 6 0
Jakub Brabec Sparta Praha 10 0
Tomáš Holeš Hradec Králové 9 0
Jakub Jugas Brno 8 0
Roman Polom Dukla Praha 5 0
Matěj Hanousek Dukla Praha 11 1
Matěj Hybš Jihlava 8 0
Tomáš Kalas Middlesbrough 19 0
Pavel Kadeřábek Sparta Praha 4 0
Záložníci Martin Frýdek Liberec 7 0
David Houska Olomouc 12 0
Ladislav Takács Teplice 4 1
Lukáš Masopust Jablonec 7 0
Robert Hrubý Slavia 2 0
Ondřej Petrák Norimberk 9 1
Tomáš Přikryl Dukla 9 1
Michal Trávník Slovácko 6 1
Jaromír Zmrhal Slavia Praha 15 1
Jan Kliment Jihlava 0 0
Ladislav Krejčí Sparta Praha 6 0
Adam Jánoš Jihlava 8 0
Útočníci Václav Kadlec Sparta 13 7
Jiří Skalák Mladá Boleslav 14 1
Matěj Vydra Watford 4 0
reklama