Messi pláče, Copu América ovládli poprvé v historii Chilané

5. 7. 2015 1:03
Ve finále šampionátu v Santiagu porazil domácí výběr Argentinu na penalty 4:1, v normální hrací době ani v prodloužení branka nepadla.
Radost Chilanů.
Radost Chilanů. | Foto: Reuters

Santiago de Chile - Fotbalovými mistry Jižní Ameriky jsou poprvé v historii Chilané. Ve finále šampionátu v Santiagu porazil domácí výběr Argentinu na penalty 4:1, v normální hrací době ani v prodloužení branka nepadla.

Lionel Messi tak po loňském prohraném finále MS s Německem ani tentokrát první trofej se seniorskou reprezentací Argentiny nezískal. Vyhlášený střelec Barcelony se na turnaji trefil jen jednou.

Argentina byla ve finále favoritem, neboť z 85 vzájemných zápasů prohrála jen šest a na jihoamerickém mistrovství ještě Chile nikdy nepodlehla. Nakonec ale musí na patnáctou kontinentální trofej čekat dál, naposledy ji získala v roce 1993.

Úvodní minuty patřily chilskému výběru, avšak argentinská obrana odolala a v 21. minutě mohl padnout gól na druhé straně. Po Messiho centru hlavičkoval Agüero, ale brankář Bravo na čáře reflexivně zasáhl.

Po půlhodině hry přišli hosté o zraněného útočníka Di Maríu a jeho náhradník Lavezzi mohl v nastavení první půle skórovat, jenže střelu z nadějné pozice nasměroval přímo do rukavic chilského gólmana.

Po změně stran byl často vidět domácí záložník Vidal, ale jeho technické finesy ani dravý průnik v 77. minutě ke gólu nevedly, Sánchezův volej zase krátce nato proletěl vedle argentinské branky. Na druhé straně mohl z posledního útoku rozhodnout Higuaín, ale ani on neuspěl.

Stav 0:0 nezměnilo ani prodloužení, i když ve 105. minutě šel po Mascheranově chybě sám na argentinskou branku Sánchez, a souboj neporažených týmů musely rozhodnout penalty.

Z argentinské trojice ale proměnil jen Messi, Higuaín pak branku vysoko přestřelil a Banegův pokus chytil Bravo. Sánchez pak ve čtvrté sérii zajistil Chile historický triumf lehkou střelou k opačné tyči, než kam se vrhl Romero.

Copa América, fotbalové mistrovství Jižní Ameriky v Chile - finále:

Chile - Argentina 0:0 po prodl., pen. 4:1

Penalty proměnili: Fernández, Vidal, Aránguiz, Sánchez - Messi. Neproměnili: Higuaín, Banega (oba Arg.). Rozhodčí: Roldán - Guzmán, De la Cruz (všichni Kol.). ŽK: Silva, Medel, Diaz, Aránguiz - Rojo, Mascherano, Banega. Diváci: 45.693.

Chile: Bravo - Isla, Silva, Medel, Beausejour - Aránguiz, Diaz, Vidal - Valdivia (75. Fernández) - Sánchez, Vargas (95. Henríquez). Trenér: Sampaoli.

Argentina: Romero - Zabaleta, Otamendi, Demichelis, Rojo - Pastore (81. Banega), Mascherano, Biglia - Messi, Agüero (74. Higuaín), Di María (29. Lavezzi). Trenér: Martino.