Messi rozmetal Ajax, Basilej šokovala Čechovu Chelsea

18. 9. 2013 22:15
Barcelona porazila v 1. kole základní skupiny Ligy mistrů Ajax Amsterdam 4:0.
Lionel Messi potvrdil hned v 1. kole letošní Ligy mistrů svou extratřídu, když Ajax popravil hattrickem | Video: Sport

Praha - Přestože v minulé sezoně Barcelona na titul v Lize mistrů nedosáhla, zkraje nové sezony vstoupila do milionářské soutěže suverénně. V 1. kole porazila Ajax jednoznačně 4:0, když hned otři branky se postaral Lionel Messi.

Naopak úvodní utkání se absolutně nepovedlo Chelsea, která prohrála doma na Stamford Bridge s Basilejí 1:2. Švýcarský klub si tak po skalpu Manchesteru United připsal další historický zářez na pažbu.

Na Camp Nou úřadoval Messi

Na vyprodaném Camp Nou se potkaly dva týmy, které spojuje stejné herní pojetí díky jménu legendy světového fotbalu Johana Cruijffa, a po celých devadesát minut hry to bylo znát.

Více technických dovedností ale předvedla domácí Barcelona, která začala naplňovat roli favorita ve 22. minutě, když zbytečný faul na hranici vápna potrestal parádním přímákem Messi. Hosté sice kontrovali akcí Bojan-Duarte, k většímu ohrožení domácí branky se ale v první půli nedostali.

Argentinec završil hattrick

Po změně stran začali hrát fotbalisté Ajaxu odvážněji, ale paradoxně za to byli potrestáni dalším gólem, jak jinak z kopačky Messiho, který završil učebnicově rozehrané akci 4 na 3. Když se v 69. minutě prosadil hlavou důrazný Piqué, bylo o osudu zápasu rozhodnuto.

Skóre upravil do finální podoby čtvrt hodiny před koncem hattrickem Messi také proto, že na druhé straně hned po rozehrání neproměnil pokutový kop Sigthórsson.

Basilej zaskočila Mourinha a spol...

Jestliže Ajaxu se překvapení na úkor favorita nepodařilo, hráčům švýcarské Basileje ano. Na hřišti Chelsea sice hosté zásluhou přesné střely na hranici vápna z kopačky Oscara ve 45. minutě prohrávali, jenže ve druhé půli výsledek zcela otočili.

Nejprve se trefil v 71. minutě Sallah a o deset minut později pak hlavou značně znechutil Josému Mourinhovi obnovenou premiéru na lavičce Chelsea v evropských pohárech kapitán hostí Streller.

...Švýcaři na ostrovní týmy umí

Jistě není bez zajímavosti, že zatímco české kluby na ostrovní týmy neumí a v posledních 23 zápasech je nedokázaly porazit, Basilej se pomalu stává katem týmů z Premier League.

Před dvěma lety totiž díky remíze 3:3 na Old Trafford a následné domácí výhře 2:1 postoupili Švýcaři poprvé v klubové historii do play off Ligy mistrů. Právě na úkor Manchesteru United.

Arsenal nezaváhal

Arsenal si v Marseille zajistil triumf až ve druhém poločase. V 65. minutě otevřel skóre forvard Walcott, sedm minut před koncem potvrdil svou střeleckou formu z úvodu sezony Ramsey. V nastavení už jen snížil z penalty Jordan Ayew. "Kanonýři" ani v desátém zápase na hřištích francouzských soupeřů neprohráli a pošesté za sebou zvítězili.

Druhý český hráč v dnešním programu Tomáš Jun nastoupil v základní sestavě Austrie Vídeň, ale domácí porážce 0:1 s Portem nezabránil. Rakouský debutant v hlavní fázi LM sice s portugalským týmem udržel bezbrankový poločas, ale po změně stran rozhodl Lucho González. Jun šel ze hry v 68. minutě.

Finalista minulého ročníku Dortmund prohrál v Neapoli 1:2. V 29. minutě otevřel skóre domácí Higuaín, letní argentinská ofenzivní posila z Realu Madrid. Pro Borussii bylo hůř v nastavení prvního poločasu, kdy brankář Weidenfeller dostal červenou kartu za hru rukou mimo pokutové území. Už předtím byl za protesty vykázán na tribunu trenér hostů Jürgen Klopp. Oslabeného soupeře pak po změně stran "dorazil" druhým zásahem Insigne, na konci snížil vlastní brankou domácí Zuňiga.

1. kolo základní části fotbalové Ligy mistrů:

Skupina E:

Schalke - Steaua Bukurešť 3:0 (0:0)
Branky: 67. Uchida, 78. Boateng, 85. Draxler. Rozhodčí: Cakir (Tur.). Diváci: 49.358.

Chelsea - Basilej 1:2 (1:0)
Branky: 45. Oscar - 71. Salah, 81. Streller. Rozhodčí: Orsato (It.). Diváci: 40.358.

1. Schalke 04 1 1 0 0 3:0 3
2. Basilej 1 1 0 0 2:1 3
3. Chelsea 1 0 0 1 1:2 0
4. Steaua Bukurešť 1 0 0 1 0:3 0

Skupina F:

Marseille - Arsenal 1:2 (0:0)
Branky: 90.+3 J. Ayew z pen. - 65. Walcott, 83. Ramsey. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.). Diváci: 38.380.

Neapol - Dortmund 2:1 (1:0)
Branka: 29. Higuaín, 69. Insigne - 87. vlastní Zuňiga. Rozhodčí: Proenca (Portug.). ČK: 45.+1 Weidenfeller (Dortmund). Diváci: 55.766.

1. Arsenal 1 1 0 0 2:1 3
Neapol 1 1 0 0 2:1 3
3. Dortmund 1 0 0 1 1:2 0
Marseille 1 0 0 1 1:2 0

Skupina G:

Austria Vídeň - Porto 0:1 (0:0)
Branka: 55. L. González. Rozhodčí: Thomson (Skot.). Diváci: 37.500.

Atlético Madrid - Zenit Petrohrad 3:1 (1:0)
Branky: 40. Miranda, 64. Arda Turan, 80. Baptistao - 58. Hulk. Rozhodčí: Collum (Skot.). Diváci: 33.855.

1. Atlético Madrid 1 1 0 0 3:1 3
2. FC Porto 1 1 0 0 1:0 3
3. Austria Vídeň 1 0 0 1 0:1 0
4. Petrohrad 1 0 0 1 1:3 0

Skupina H:

AC Milán - Celtic Glasgow 2:0 (0:0)
Branky: 82. Zapata, 86. Muntari. Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 54.623.

FC Barcelona - Ajax Amsterodam 4:0 (1:0)
Branky: 22., 55. a 75. Messi, 69. Piqué. Rozhodčí: Oddvar Moen (Nor.). Diváci: 79.412.

1. FC Barcelona 1 1 0 0 4:0 3
2. AC Milán 1 1 0 0 2:0 3
3. Celtic Glasgow 1 0 0 1 0:2 0
4. Ajax Amsterodam 1 0 0 1 0:4 0