Messi v nastavení odvrátil ostudu, stateční Íránci padli

21. 6. 2014 19:52
Argentina po špatném výkonu porazila Írán 1:0 brankou Lionela Messiho z nastaveného času.
Radost Lionela Messiho, zklamání Íránců.
Radost Lionela Messiho, zklamání Íránců. | Foto: Reuters

Praha - Den po překvapivé výhře Kostariky nad Itálií málem zažil světový šampionát ve fotbale další šok na úkor jednoho z největších favoritů turnaje.

Argentina po špatném výkonu porazila Írán nejtěsnějším rozdílem 1:0, když rozhodující branku dal až v nastaveném čase krásnou střelou čtyřnásobný držitel Zlatého míče Lionel Messi. Tým kouče Sabelly si díky dvěma těsným výhrám zajistil postup do osmifinále, kde doplnil Nizozemsko, Chile, Kolumbii a Kostariku.

Ani Írán ještě nemá dveře do play off zavřené. Asijský tým podal velice statečný výkon a bezradní Argentinci se po celý zápas nemohli prosadit. Naopak íránský útočník Reza neproměnil dvě nadějné příležitosti a hlavní rozhodčí pravděpodobně odpustil Argentině penaltu za faul Zabalety na Dejagaha.

Queiroz: Zápas rozhodli rozhodčí a Messi

"Zápas rozhodly dvě velké postavy. Rozhodčí a Messi. Oba muži měli na vývoj utkání zásadní vliv," uvedl po utkání trenér Íránu Carlos Queiroz.

"Už to s námi vypadalo bledě, ale s Messim na hřišti je všechno možné. Írán hrál velice dobře, bylo to těžké utkání," nechal se slyšet lodivod Argentiny Alejandro Sabella.

Ten zvolil rozestavení na tři útočníky, ani to ale jeho týmu nepovedlo dostat se do pohody. Argentinci působili mdlým dojmem a nedokázali se přes svědomitou obranu outsidera dostávat do střeleckých příležitosti.

Brankář Romero podržel Argentinu

Když už se Argentinci dostali k zakončení, což se v první půli povedlo jen jdnou Higuaínovi a jednou Agüerovi, zakročil spolehlivý brankář Íránu Haghighí. Nedařily se ani standardní situace, z nichž nedokázali přesně zakončit obránci Roja a Garay.

Írán mohl jít překvapivě do vedení pár minut před koncem první půle. Po rohu se dostal k zakončení Hosejní a hlavou mířil těsně nad Romerovu branku.

Po přestávce se argentinské zoufalství stupňovalo a velmi dobře fyzicky připravení Íránci začali významněji kousat. Po centru z pravé strany tvrdě hlavičkoval Reza Ghúčanedžhád, Romero reflexivně míč vyrazil.

Messi zajistil týmu obě výhry

Až po hodině hry se ke svému prvnímu zakončení dostal Messi, z podobné pozice, z jaké rozhodl zápas proti Bosně, však těsně minul. Poté mohl poslat outsidera do vedení vynikající Dejagah, jeho hlavičku vyškrábl těsně nad branku Romero.

Ten pár minut před koncem ještě podržel svůj tým po úniku Rezy a pak už přišla Messiho skvostná chvíle. Pár metrů za vápnem se uvolnil kličkou a jeho levačka vykouzlila parabolu, která zapadla přesně k tyči íránské branky. Největší hvězda Argentiny tak svému týmu zajistila obě dosavadní výhry.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina F:

Argentina - Írán 1:0 (0:0)

Branka: 90.+1 Messi. Rozhodčí: Mazič - Ristič, Djurdjevič (všichni Srb.). ŽK: Nekúnam, Šodžáí (oba Ír.). Diváci: 57.698.

Argentina: Romero - Zabaleta, F. Fernández, Garay, Rojo - Gago, Mascherano, Di María (90. Biglia) - Messi, Higuaín (77. Palacio), Agüero (77. Lavezzi). Trenér: Sabella.

Írán: A. Haghíghí - Montazerí, Hosejní, Sadeghí, Púládí - Tajmúríján, Nekúnam - Šodžáí (76. Hajdárí), Hadžsáfí (88. R. Haghíghí), Dadžagá (85. Džahánbachš) - Ghúčanedžhád. Trenér: Queiroz.

1. Argentina 2 2 0 0 3:1 6
2. Nigérie 1 0 1 0 0:0 1
3. Írán 2 0 1 1 0:1 1
4. Bosna a Hercegovina 1 0 0 1 1:2 0