reklama

Messi překonal Müllerův střelecký rekord. Letos dal 86 gólů

Gerd Müller vs Lionel Messi Gerd Müller vs Lionel Messi autor: Filip Mědílek
Čeští fotbaloví odborníci hodnotí schopnosti dvou nejlepších kanonýrů, alespoň co se týče vstřelených branek během jednoho kalendářního roku.

Praha/Sevilla - Když v roce 1972 legendární německý goleador Gerd Müller nasázel v 60 soutěžních duelech 85 branek, měli fanoušci, hráči i odborníci jasno: nepřekonatelný rekord. Jenže...

To ještě neznali jméno jistého maličkého Argentince narozeného oficiálně v Rosariu – Lionela Messiho.

Aby také znali, když se tenhle v současnosti nezpochybnitelný fotbalový král narodil až v roce 1987.

O pětadvacet později se před ním poklonila i opěvovaná Müllerova statistika. "Messiáš" totiž zvládl letos během 65 zápasů pokořit gólmany soupeřů 86krát.

Messi zařídil rekordem výhru v Betisu

Rekord se mu podařilo vyrovnat a zároveň překonat v nedělním zápase 15. kola španělské BBVA Ligy, v němž Barcelona vyhrála na hřišti Betisu Sevilla 2:1 a oba góly Barcy zařídil právě Messi, který si tak připsal 85. a 86. letošní zásah.

Messi, který kvůli zranění kolena nedohrál středeční utkání Ligy mistrů s Benfikou Lisabon, nastoupil v Seville v základní sestavě a skóre duelu otevřel v 16. minutě umístěnou střelou k tyči po individuální akci. Rekordní branku přidal ve 25. minutě po kombinaci s Iniestou.

Betis pak už jen stačil ve 39. minutě snížit zásluhou Castra, ve druhém poločase totiž dvakrát nastřelil brankovou konstrukci.

Barcelona si tak udržela v čele tabulky šestibodový náskok před Atlétikem Madrid a náskok jedenácti bodů před obhájci titulu, Realem Madrid.

Oba hráči se nedají srovnávat

Vyvstává ale otázka: kdo z jedinečných kanonýrů, o kterých se budou učit generace příští ve školních lavicích, byl lepší? Odpověď se hledá skutečně těžko.

To ostatně potvrdí i následující řádky, na kterých naleznete názory čtyř oslovených fotbalových odborníků na slovo vzatých – Ladislava Vízka, Antonína Panenky, Jaromíra Bosáka a Radka Sňozíka.

Všichni čtyři se shodují na jednom: srovnávat oba střelce lze jen stěží. "I když jsou výškově skoro stejní, tak jinak jsou naprosto odlišní. Určitě by bylo zajímavé sledovat, co by dokázal Müller v roce 2012 a jak by hrál Messi v roce 1972. Já tohle srovnávání nemám vůbec rád, byl to de facto jiný sport, hrál se jiný fotbal, na jiných hřištích, s jinými míči, v jiných kopačkách," začíná své povídání Bosák, televizní komentátor a odborník na německý fotbal.

Poté ale přece jen své myšlenky dále rozvíjí. "Müller je něco podobného jako byl u nás Horst Siegl, typický hroťák do vápna, v Německu se o něm vtipkovalo, že nebyla partie těla, kterou by nedal branku, nebál se chodit do míst, kde to hodně bolí, prostě typický bourák," popsal kanonýra 70. let minulého století.

Messi je komplexnější fotbalista

"To Messi umí s míčem úplně všechno, je to komplexní fotbalista, podle mne je to jednoznačně nejlepší hráč všech dob. Ano, nevyhrál zatím titul mistra světa, byli tu Pelé nebo Maradona, ale ti neměli takhle konstantní výkonnost, on snad nemá slabého zápasu," rozplývá se nad argentinským štírkem Vízek, olympijský vítěz z roku 1980 a se 115 brankami člen Klubu ligových kanonýrů.

"Přes 80 branek za rok? Neskutečné. Vždyť on nás ostatní útočníky de facto svými výkony shazuje. Vezměte si, že u něj jsou nižší kurzy na to, že branku nedá, než na to, že ji dá. To je prostě postavené na hlavu, něco neuvěřitelného," doplňuje svá předešlá slova zajímavou myšlenkou vášnivý sázkař.

"Velký rozdíl mezi oběma je ten, že Messi dokáže spoustu branek i připravit, to Müller v sobě neměl, ale v tom, co dělal a co uměl, byl také geniální," vysvětluje hlavní rozdíl mezi oběma střeleckými rekordmany Antonín Panenka, autor slavného bělehradského dloubáčku, který proti Müllerovi i několikrát s československou reprezentací nastoupil.

Sňozík: Messi je nejlepší hráč historie

A co úvodní slovo pro změnu brankáře? Radek Sňozík, gólman Bohemians 1905, má jasno: "Messi je fotbalistou, který se narodí jednou za miliardu let. Vlastně nenarodí, on je z jiné galaxie a přiletěl na naši planetu rozdávat radost, těžko na něj hledat superlativa. Müller byl možná lehčí na hlídání, protože jste věděli, že si ho musíte všímat vlastně jen ve vápně, kdežto u Messiho musíte být na špičkách vlastně pořád, ale vážně se to dá těžko srovnávat."

Co říkají o obou mužích statistiky? Müller nastřádal v kalendářním roce za Bayern v lize, domácím poháru, evropských soutěžích a v německém nároďáku, celkem 85 branek v 60 zápasech. Za celou kariéru jich pak podle statistik 723 branek v 771 zápasech, z toho 405 ligových.

Argentinský přízrak má v pětadvaceti letech následující čísla: 427 zápasů, 312 branek.

"Jenže on je de facto na začátku své kariéry, má všechno před sebou, na podobné úrovni může hrát i deset let. Úplně mě mrazí při pomyšlení na to, čeho všeho může ještě dosáhnout," říká s neskrývaným obdivem Sňozík.

Messi musí jednou v kanonádě přestat

Dobrá. Oba kanonýři hráli či hrají v jiné době, Bayern i Barcelona dominují s jiným stylem fotbalu (Bayern na začátku 70. let minulého století vyhrát třikrát v řadě předchůdce Ligy mistrů – PMEZ), dají se ale oba muži srovnat, alespoň co se zakončení týče?

"To, co Messi předvádí, není možné, on prostě musí jednou začít dávat gólů tolik, co ostatní. Jeho předností je klid v zakončení. Většině útočníků se nahrne tváří v tvář gólmanovi krev do hlavy, on to řeší rutinérsky, našel si obrovský klid v koncovce, nejančí," vysvětluje Vízek.

"Je to jako na playstationu, vždy vybere to optimální řešení, které prostě nikdo jiný ani nevidí, umí zakončovat všemi různými způsoby. Když chytáte proti Messimu, nemá vůbec smysl si dělat nějaké poznámky, je to zbytečné. Vy si nakročíte napřed a on prostě zakončí jinak a stejně vám ten gól dá. Mně je mnohdy těch brankářů, co chytají proti Barceloně, až líto. Si nesáhnou na míč, dostanou bůra a přitom s těmi góly nemohli nic dělat," usmívá se Sňozík.

...Anebo ne?

"Messi při zakončení nemusí přemýšlet, je to ryzí, dokonalý automatizmus, proto to na pohled může vypadat jednoduše. Jeho počítač v hlavě je prostě dokonalý. Ale Müller měl vynikající výběr místa, intuici, věděl, jak se postavit do teče, dorážky, takže i on byl v tom, co dělal, dokonalý. Také neměl čas přemýšlet, když se k němu míč odrazil, kam to dá, jak to dá, ale musel to mít zautomatizované," doplňuje oba Bosák, s jehož slovy souhlasí i Panenka.

"Oba jsou jako střelci bezkonkurenční, v tom, co dělali nebo v případě Messiho dělají, jsou světovou špičkou, extratřídou," povídá autor zlaté penalty z evropského šampionátu v roce 1976.

"Víte, oba v sobě mají něco, co se nenaučíte. Kdyby ano, dokáže to patnáct z dvaceti fotbalistů. Je to stejné jako v případě Ibrahimoviče, který je sice jako člověk na zabití, ale jako hráč geniální. Jsou to prostě ti vyvolení, bohem políbení, mají ten X factor, jak se říká," přidává další argument Bosák.

Rekordy nemohou být v lepších rukou

Stejně jako se všichni čtyři odborníci shodují v tom, že se doba obou kanonýrů nedá srovnávat, že je Messi komplexnější fotbalista než Müller, jsou za jedno v otázce, zda jsou nové rekordy (góly v jedné sezóně i v jednom kalendářním roce – více v naší galerii) ve správných rukou.

"Bavíme se tu o více jak 80 brankách v jednom roce, u nás dá mančaft za sezónu třeba třicet branek. Je to něco neskutečného. Jak jsem řekl na začátku, rekordy jsou od toho, aby se překonávaly, a Messiho jméno u takových čísel určitě ostudu nedělá, naopak. A já mu to moc přeji, svět má nového hrdinu a tak to má být," zakončuje své povídání Bosák.

"O tom, že je rekord ve správných rukou není pochyb. Já měl průměr 11 až 14 branek za rok, oni oba dali přes 80, to je neskutečné. Oba jsou jedineční a Messi si své postavení rozhodně zaslouží," přidává se Panenka.

Argentinec může zaútočit i na stovku

"Rekordy budou ve správných rukou a stejně jako se říkalo u Müllera, že jej už nikdo nepřekoná, bude se to říkat i nyní. A já vám mohu říct jedno – Messiho skutečně už nikdo nepřekoná, nikdy. Já už jsem starý a nikdo jemu podobný už se nenarodí," dodává s úsměvem Vízek.

"Není pochyb o tom, že rekordy mu sluší, Messi si zaslouží všechny svoje úspěchy. Jak jsem řekl, ten kluk se snad ani na zemi nenarodil, ale odněkud přiletěl. Tolik branek, co dal, to u nás nevstřelí ani dva ligové týmy dohromady. A navíc mu ještě nějaké zápasy do konce roku zbývají, klidně se může zbláznit a atakovat stovku. A když ne letos, tak příští rok, u něj není nic nemožné," doplňuje zbylý trojlístek na kvartet Sňozík.

reklama