Messi zase úřadoval, na Müllerův rekord mu chybí už jen gól

2. 12. 2012 0:00
Lionel Messi vstřelil Bilbau, čtvrtečnímu soupeři Sparty v Evropské lize, dva góly a už jen jeden zásah mu chybí k vyrovnání střeleckého rekordu Gerda Müllera z roku 1974 | Foto: Reuters

Barcelona - Fotbalisté Bilbaa utrpěli před čtvrtečním domácím utkáním Evropské ligy se Spartou ve španělské lize debakl 1:5 s Barcelonou.

Lídr soutěže vyhrál již třináctý z úvodních čtrnácti duelů a vede tabulku o šest bodů.

Druhé Atlético Madrid, které se představí ve čtvrtek v EL v Plzni, totiž prohrálo derby s Realem 0:2.

Barcelona se dostala do vedení nad Bilbaem ve 21. minutě, kdy se z dorážky trefil stoper Piqué, další branku přidal hned tři minuty nato nejlepší ligový střelec Lionel Messi.

Barca zažívá nejlepší úvod v historii

Těsně před půlí zvýšil Adriano a v 57. minutě upravil už na 4:0 Fábregas.

V 65. minutě sice snížil Ibai Gómez, jenže krátce poté přidal další gól Messi.

Argentinec tak zaznamenal už 84. branku v kalendářním roce a na dostižení absolutního rekordmana Němce Gerda Müllera mu chybí již jen jeden zásah.

Barcelona startem pod novým trenérem Titem Vilanovou dnes dovršila vůbec nejúspěšnější úvod sezony v historii španělské ligy.

Předčila bilanci Realu Madrid, který měl po 14. kole v sezoně 1991/92 dvanáct výher a dvě remízy, protože body za remízu ztratila jen jednou.

Trenér Bilbaa Marcelo Bielsa nasadil sestavu: Iraizoz - Ramalho (74. San José), Ekiza, Amorebieta, Aurtenetxe - De Marcos, Iturraspe, Ander - Susaeta (64. Toquero), Aduriz (46. Llorente), Ibai Gómez.

Atlético prodloužilo čekání na výhru

Atlético vstupovalo do očekávaného městského derby s osmibodovým náskokem na třetí Real a s ambicí změnit obvyklý scénář vzájemných duelů.

Úřadující vítěz Evropské ligy totiž čeká na výhru nad "Bílým baletem" už od roku 1999 celkem 23 utkání, v posledních osmi duelech dokonce prohrál.

Svěřenci trenéra Josého Mourinha ale konec série nepřipustili. Do vedení se dostali už v 16. minutě, kdy brankáře Courtoise prostřelil z přímého kopu Ronaldo.

Portugalský útočník o padesát minut později nahrál Özilovi na druhou branku, o další trefy ho připravily tyč a břevno.

Trenér Atlétika Diego Simeone nasadil sestavu: Courtois - Juanfran, Miranda, Cata Díaz, Godín - Koke (73. Adrián López), Mario Suárez, Gabi (73. Tiago), Turan (77. Raúl García) - Falcao, Diego Costa.

Getafe - Málaga 1:0 (56. Lopo), Valencie - San Sebastian 2:5 (2. a 73. Soldado - 44. De la Bella, 57. Mikel González, 64. Irfán, 83. Agirretxe, 90.+1 Vela z pen.), FC Barcelona - Bilbao 5:1 (24. a 70. Messi, 21. Piqué, 45. Adriano, 57. Fábregas - 65. Ibai Gómez), Real Madrid - Atlético Madrid 2:0 (16. Ronaldo, 66. Özil).

1. FC Barcelona 14 13 1 0 48:16 40
2. Atlético Madrid 14 11 1 2 29:13 34
3. Real Madrid 14 9 2 3 34:10 29
4. Málaga 14 6 4 4 19:10 22
5. Betis Sevilla 13 7 1 5 20:22 22
6. Getafe 14 7 1 6 17:19 22
7. San Sebastian 14 6 2 6 21:18 20
8. Levante 13 6 2 5 15:20 20