Real Madrid - FC Barcelona 0:2 (0:0)
Lionel Messi
Lionel Messi | Foto: Reuters

Praha - Nejlepší fotbalista planety Lionel Messi znovu zářil ve velmi oslnivém světle.

Útočník Barcelony pokořil dvěma góly v semifinále Ligy mistrů Real Madrid a vydobyl svému týmu před domácí odvetou velmi dobrou pozici.

Obě branky nasázel argentinský kanonýr v době, kdy hrál ´bílý balet´ o deseti. Poněkud přísnou červenou kartu obdržel po hodině hry Pepe za tvrdý souboj s Alvésem.

Real opět proti Barce. Trenéři vykopali válečnou sekeru
Neuerovy čáry nestačily. United vezou z Schalke výhru

Pro oba španělské giganty to byl v této sezoně již čtvrtý vzájemný duel a podle toho také hra ve velké většině zápasu poločasu vypadala. Taktické šachy svázané taktikou, opatrností a sázkou na jistotu. Většinou se hra odbývala okolo půlicí čáry, a natěšení diváci začínali chápat, že jakákoliv vzrušující akce bude velký bonus.

Tu první měl na svědomí střelec hostů Villa, který se z pravého křídla dostal s míčem až na úroveň velkého vápna, odkud svou přízemní ránu zakroutil jen o pár decimetrů vedle tyče Casillasovy brány.

Další nebezpečnou střelou se v polovině první půle prezentoval Xavi a na konci úvodní části prověřil na opačné straně Valdese Ronaldo. Jeho pumelici vyrazil gólman Katalánců jen před sebe, ale Özilovi dorážka nevyšla. Stejně se však už předtím dostal do ofsajdové pozice.

Emoce gradovaly, Messi se dočkal

Po přestávce se už z útrob stadionu nevrátil náhradní brankář Barcelony Pinto, jehož německý rozhodčí Stark vyloučil za nesportovní strkanici. Červená karta však neměla spatřit světlo světa v ten večer naposledy.

Do druhého poločasu se domácí trenér Mourinho snažil hru oživit nasazením Adebayora. Ovšem zvýšené snaze učinil přítrž souboj Pepeho s Alvésem, do něhož šel defenzivní štít Realu o poznání tvrději, a rozhodčí Stark vytáhl rudý karton podruhé.

Jeho vyloučení však rozpoutalo velkou dávku emocí a klidný tradičně nezůstal ani kouč Mourinho. Lodivod Realu tak putoval z lavičky do hlediště, odkud musel útrpně pozorovat počínající zkázu.

Klíčem k ní bylo vystřídání Pedra Afelallayem. Nový muž na hřišti se v 76. minutě prohnal okolo vrávorajícího Marcela a prudkým centrem na malé vápno vybídnul k otevření skóre naběhnutého Messiho.

O jedenáct minut později zazářil barcelonský šikula podruhé. Téměř čtyřicet metrů dlouhým slalomem se vyhnul všem nástrahám madridské defenzivy a do protipohybu vybíhajícího Casillase zvýšil na konečných 2:0.

Úvodní semifinálové utkání fotbalové Ligy mistrů:

76. a 87. Messi. Rozhodčí: Stark - Salver, Picker (všichni Něm.). ŽK: Arbeloa, Ramos, Adebayor - Alvés, Mascherano. ČK: 61. Pepe - 45. Pinto. Diváci: 71.657.

Real: Casillas - Arbeloa, Ramos, Albiol, Marcelo - Diarra, Pepe, Xabi Alonso - Özil (46. Adebayor), Ronaldo, Di María. Trenér: Mourinho.
Barcelona: Valdés - Alvés, Mascherano, Piqué, Puyol - Xavi, Busquets, Keita - Villa (90. Sergi Roberto), Messi, Pedro (71. Afellay). Trenér: Guardiola.