reklama

Komise tvrdě trestá. Pelta: Pilný a Jech už neexistují. Škoda že není trest smrti

Rozhodčí Marek Pilný a Jiří Jech Rozhodčí Marek Pilný a Jiří Jech autor: ČTK
Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR vyřadila z listiny pro profesionální soutěže Marka Pilného a Jiřího Jecha, kteří se podíleli na řízení středečního ligového duelu mezi Příbramí a Slavií Praha pod vlivem alkoholu. Oba přijdou o licenci pro sudího a jejich proviněním se bude zabývat disciplinární komise.

Praha - Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR vyřadila z listiny pro profesionální soutěže Marka Pilného a Jiřího Jecha, kteří se podíleli na řízení středečního ligového duelu mezi Příbramí a Slavií Praha pod vlivem alkoholu. Oba přijdou o licenci pro sudího a jejich proviněním se bude zabývat disciplinární komise.

Čtvrtý rozhodčí Pilný byl od začátku utkání viditelně opilý. U postranní čáry těžko držel rovnováhu, padal, chvíli běhal s lajnovým rozhodčím a napodoboval jeho pohyby. Už po deseti minutách ho musel začít hlídat bodyguard, během poločasové přestávky Pilný odešel do kabin a už se nevrátil. Pod vlivem alkoholu byl i brankový sudí Jech.

"Zažil jsem toho ve fotbale hodně, ale tohle překonalo všechno. Mám povahu řešit vše diplomatickou cestou s klidnou hlavou, ale v tomhle případě je škoda, že nemáme trest smrti, ale jen doživotí. Protože ohrozit produkt českého fotbalu nemá obdoby. Něco takového je absolutně nemyslitelné," řekl novinářům předseda FAČR Miroslav Pelta.

Pelta: Pilný a Jech již neexistují, ostatní se musí modlit

Podle slov Miroslava Tulingera se rozhodčí opili až v Příbrami. Kromě zmíněných dvou pánů nebyl žádnému rozhodčímu naměřen alkohol v krvi. Marek Pilný měl dechovou zkoušku pozitivní, ale přesné hodnoty odmítl předseda svazu Miroslav Pelta specifikovat. "Jedná se o interní záležitost," uvedl.

Ostatním rozhodčím, kteří byli zápasu přítomni, byla do konce sezony pozastavena činnost, protože neudělali dostatek pro to, aby Pilnému s Jechem v pití alkoholu zabránili. Konkrétně se jedná o Emanuela Marka, Petra Caletku, Ondřeje Pechance a Pavla Vlasjuka. "Ti dva už neexistují (Pilný a Jech). Ostatní se musí modlit, aby se dostali příští rok na listinu," řekl Pelta.

"Malý pivo na žízeň je věc jiná"

"Jestli si dá někdo malý pivo na žízeň, to je věc jiná. Ale oni nebyli podnapilí, ale vyloženě opilí. V žádném případě není možné brát na lehkou váhu. My teď řešíme osamostatnění ligy a jednáme se sponzory. Tohle jsou věci, které mají nedozírné následky a velké škody," nebral si servítky předseda svazu.

Dnešního zasedání rozhodčích se Marek Pilný vůbec nezúčastnil a Jiří Jech se vůbec nesnažil obhájit. "Pan Jech se nijak neobhajoval, protože ví, že by to bylo kontraproduktivní. Jen se omluvil, že způsobil škodu českému fotbalu a přijme jakýkoli trest," okomentoval situaci Pelta.

Jak je možné, že delegáti vpustili rozhodčí v podnapilém stavu do utkání, vysvětlil Miroslav Tulinger následovně. "Delegáti mají právo zamezit rozhodčímu vstupu do utkání, ale před zápasem nic nesignalizovalo, že by byli v nepoužitelném stavu. Rozhodčí Pilný prý v kabině necítil žádné účinky, ale teprve až když vyšel ven, tak to na něj zapůsobilo," vysvětlil předseda komise rozhodčích.

Delegáti budou mít alkoholtestery

Po této aféře by měli mít delegáti k dispozici alkoholtestery a v případě podezření rozhodčí zkontrolovat. "Vznikla situace, kterou jsme nikdy neřešili, a tak musíme připravit legislativu, abychom tomu předešli. V žádném případě neuvažuji, že by kontrola rozhodčích měla být pokaždé povinností. To by bylo nedůstojné. Neměl bych z toho dobrý pocit," řekl Pelta.

"Dozvěděl jsem se to doma od jednoho novináře ještě před zápasem. Nejdřív jsem si myslel, mě nějak zkouší a dělá si legraci, ale pak se začaly objevovat další věci. Mluvil jsem pak s ředitelem ligy a dalšími lidmi a upozornil jsem je, aby se důsledně věnovali řešení toho problému," okomentoval Pelta, jak se o celém problému dozvěděl. 

"I když jsem to věděl před zápasem, nebylo mojí povinností sudího Pilného odvolávat ze zápasu. Situace měla nějaký vývoj a podle toho jsme se zařídili. Dnes je již o trestech a budoucnosti těch lidí rozhodnuto a vzali jsme to smrtelně vážně," pokračoval předseda svazu. 

"Nesmíme být bandou alkoholiků"

Situace bude dále pokračovat u disciplinární komise. "V poslední době se nakupilo spoustu sporných momentů a špatných rozhodnutí rozhodčích, ale to je věc jiná. To se může stát. Tady jde o morální selhání a opovržení produktem. Rozhodčím vytváříme výborné podmínky. Berou 25 tisíc za zápas, což je normální měsíční příjem. Mysleli jsme, že jsme už to dostali na nějakou úroveň. Nechceme všechno zničit a degradovat kvůli dvěma jednotlivcům. Je před námi taková Sametová revoluce. V létě dojde ke změně v komisi rozhodčích a obměníme mezinárodní rozhodčí," vyjádřil se Pelta.

"Jeden z důvodů samostatné ligy je, aby získala důvěru veřejnosti. To nejsou peníze, ale aby jí lidé věřili. Vychováváme tisíce dětí, a ti musí mít nějaké idoly. Máme podporu státu, vlády a prezidenta. Nemůžeme si dovolit, abychom se dostali do izolace, že by se i politická garnitura nás štítila. Nesmíme být bandou bláznů a alkoholiků. Ten, kdo se dopustí nějakého omylu nebo selhání, musí z kola ven." doplnil Pelta.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy


reklama