reklama

Mistr přímo v Lize mistrů? Češi potřebují kolaps Turecka

Plzeňští letos znovu zabojují o Ligu mistrů Plzeňští letos znovu zabojují o Ligu mistrů autor: CPA Eduard Erben
O co budou hrát české fotbalové kluby v nadcházející sezoně evropských pohárů?

Praha - Zajíci se počítají až po honu, říká známé české přísloví. Ve fotbalovém světě to znamená, že úspěchy z předchozího ligového ročníku se hodnotí až po výkonech v evropských pohárech v sezoně následující.

Češi budou mít po šesti letech v Evropě znovu pět účastníků, z toho dva v kvalifikaci Ligy mistrů. Cílem bude tuhle solidní pozici udržet, ale 12. příčka v žebříčku zajišťující přímou účast mistrovského celku v milionářské soutěži není tak daleko.

Co je k tomu potřeba? Počínat si letos v pohárech lépe než Turecko či Švýcarsko. A to poměrně výrazně. Češi musí získat o téměř tři koeficientní body více než některá z těchto zemí. To se za posledních pět sezon, které se do národního žebříčku počítají, v jediném ročníku nikdy nepodařilo.

Ale nereálné to také není. Musí se však sejít mimořádně skvělý rok jako třeba v sezoně 2012/13, kdy především Sparta a Plzeň posbíraly v Evropské lize 8,5 bodu. A k tomu ideálně velký kolaps Turků, jako když před pěti lety vytěžili jen 4,6 bodu. Jenže pět zástupců v pohárech znamená, že se veškerý získaný koeficient dané země dělí pěti.

Pořadí Země Koeficient Počet týmů
11. Švýcarsko 28,475 5
12. Turecko 28,000 5
13. Česko 25,625 5
14. Řecko 24,300 5
15. Rumunsko 23,133 4
16. Rakousko 21,300 5

Z této matematiky je jasné, že hlavním úkolem pro české týmy bude udržet se mezi nejlepšími patnácti zeměmi v Evropě, aby stále disponovaly dvěma místy v kvalifikaci Champions League. Na v této chvíli šestnácté Rakousko mají Češi solidní náskok přes čtyři body. I tak by to chtělo minimálně dva zástupce v základních skupinách.

Pole position do pohárů si vybojovala Plzeň, která jde do mistrovské kvalifikace Ligy mistrů a vzhledem k předchozím bohatým létům disponuje takovým klubovým koeficientem (41,8), jakým se v tuhle chvíli nemůže pochlubit například ani Celtic Glasgow (39), Besiktas (36,5) či Monako (31,5). Ve třetím i případném čtvrtém předkole tak budou Viktoriáni nasazeni.

Ale ani tak to nebude žádná procházka. V třetím předkole by mohlo přijít švédské Malmö, které přešlo loni přes Spartu až do hlavní fáze Ligy mistrů, v play off zase případně nevyzpytatelný běloruský Borisov nebo kyperský APOEL, který si před čtyřmi lety zahrál čtvrtfinále Champions League.

Sparta má jako kvalifikant nemistrovské větve mnohem složitější úlohu. O nasazení v předkolech milionářské soutěže si může nechat jen zdát. Hned na úvod může dostat ukrajinský Šachtar či nizozemský Ajax (ale také CSKA, Bruggy či Monako). Pokud by tohle Letenští přežili, v play off by museli zdolávat soupeře kalibru Manchesteru United či Valencie. V případě vyřazení se však Pražané (stejně tak Plzeňští) mohou poprat o Evropskou ligu.

Nasazený Liberec klidně proti Rapidu Vídeň

V ní budou o základní skupinu bojovat Liberec, Jablonec a Mladá Boleslav. Zatímco první dva jmenovaní jdou do předkola třetího, Středočeši si zahrají už o kolo dříve. Tím, že poslední místenku ze Synot ligy získali právě oni, zařídili, že i ve druhém předkole bude český celek nasazený a může vybírat ze soupeřů z Malty, Černé Hory či Maďarska. Příbram by kvůli nízkému koeficientu takové štěstí neměla.

Pokud Boleslav potvrdí roli favorita, dál už bude nenasazená stejně jako Jablonec. To už by se rýsovali zvučnější protivníci. Například Alkmaar nebo Borussia Dortmund.

Nejlépe na tom bude letos jinak trápící se Liberec. Výhra v poháru mu vynesla účast ve třetím předkole. Díky senzační jízdě Evropskou ligou v sezoně 2013/14 má slušný koeficient, který by stačil na nasazení i v případném play off.

Jenže ani to nezaručuje úspěch, Severočechy by klidně mohl vyřadit třeba West Ham či Rapid Vídeň. Češi tak budou k úspěšné pohárové sezoně potřebovat i pořádnou porci štěstí.

reklama