Mizérie Sparty trvá i v Evropě. Z Kodaně veze porážku

1. 10. 2009 20:56
FC Kodaň - Sparta Praha 1:0
Sparta tentokrát na body nedosáhla
Sparta tentokrát na body nedosáhla | Foto: Ludvík Hradilek

Kodaň (od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz) - Fotbalisté pražské Sparty ve čtvrtečním zápase Evropské ligy prohráli na půdě Kodaně 0:1. Jejich výkon? Nic moc.

Pokud zamýšlel letenský celek zapomenout na nepodařené ligové výsledky, v Dánsku se mu to tedy nepovedlo. Naopak, před nadcházejícím derby se Slavií až na pár momentů nebyl schopný cokoliv vymyslet a zase nedal gól.

Zatímco sparťanský lodivod trochu překvapil nasazením Prudnikova místo Wilfrieda, domácí kouč poslal podle očekávání do zápasu jen Pospěcha a Sionka nechal na lavičce.

Do útoku pak nasadil Senegalce N'Doyeho a Brazilce Santina. Měli provětrávat hostující defenzivu, kterou tak norský trenér Stale Solbakken před zápasem chválil. Těžko říct, zda se o tom Řepka a spol. doslechli, na trávníku však rozhodně nepředváděli jistý výkon.

Čtěte více: Sparta je v Evropě lepší. Díky soupeřům, tvrdí Vacek

Ani neuběhlo moc minut a mohli si oddechnout, že rozhodčí při útoku Kodaně odpískali ofsajd. O chvíli později to byl znovu N'Doye a tentokráte se už o postavení mimo hru nejednalo. Obránci na poslední chvíli hrozící nebezpečí zažehnali.

I dál to byli fotbalisté v bílém, kdo udával tempo. Postupně však jejich tlak uvadl a i hosté se začali osmělovat. Zvlášť v jedenácté minutě, kdy Sparta pořádně zahrozila.

Holenda si naběhl z levé strany k hranici vápna a vyslal na gólmana Wilanda slušnou ránu, jenž ji však vytěsnil na roh.

Po šancích Sparty skórovala Kodaň

Tvrdou pumelici a její zneškodnění neviděli někteří sparťanští příznivci. V podstatě už od samého začátku totiž diskutovali s asi pěti pořadateli. Když pak došlo na pěsti, přiběhlo několik dalších mužů v oranžových vestách a dokonce hořela i jedna světlice.

Situace na tribuně se pak uklidnila a více to jiskřilo na hřišti.V osmnácté minutě zahrávali domácí dva rohy a vypracovali si slušnou možnost.

V záklonu hlavičkoval nad břevno Santin. O několik vteřin později zase Sparta zahrávala standardní situaci, i Prudnikov hlavou minul tři tyče.

Šance hostů pokračovali - nejprve šli fotbalisté v rudých dresech dva na jednoho obránce, ovšem Vacek nenašel ve vápně úplně volného Prudnikova. Po následném rohu pak hlavičku Řepky zneškodnil domácí brankář.

Jenže gól padl na druhé straně. V 25. minutě se vůbec nepovedl odkop Hubníkovi, míč rychle přiletěl k unikajícímu N'Doyemu, jemuž stopeři nestačili a bez šance byl i  vyběhnuvší Blažek - 1:0.

Kodaň to povzbudilo a dál si pohrávala se sparťanskou obranou. Hráči v rudých dresech naopak ukazovali jednu nepřesnost za druhou a horko těžko si vyměnili míč.

Dlouhé minuty bez jakékoliv šance

Ačkoliv si dánský mistr vypracoval ještě několik možností, do konce první půle se skóre nezměnilo. I tak ale měl trenér Jozef Chovanec o čem přemýšlet.

Po přestávce zkusil na hřiště poslat Střeštíka za nevýrazného Žofčáka, krátce poté se na trávníku objevil i Wilfried. Ale to se míjelo účinkem. I po těchto střídáních hosté tahali za kratší konec a na trávníku se toho moc nedělo.

Až v sedmdesáté minutě hosté něco vymysleli. Kušnír poslal centr do vápna, ten byl přizvednutý obráncem, a tak Wilfried, jenž naběhl do brankáře, přistižen v ofsajdu.

O chvíli později byl na vlastní polovině sražen Hušek, rozhodčí Kaasik si však ničeho nevšiml a hrálo se dál. Až když hosté protestovali a zvláště slyšet byl Řepka, běžel se sudí podívat, co se stalo a jen tak tak, že nedal kapitánovi žlutou kartu.

Spartu to ovšem nikterak nenakoplo. Její marnost posléze potvrdila ostrá výměna názorů mezi Wilfriedem a Prudnikovem, kteří se v útoku nemohli potkat.

Čtěte více: Hubník: Sparta má problém. A tím problémem je útok

Přesto se hosté v závěrečné desetiminutovce k určitému tlaku nadechli. Kalouda se v 84. minutě dostal do úniku, na rozdíl od senegalského forvarda se však zamotal s míčem a brankáře neohrozil. Po rohovém kopu pak letenský tým nebyl schopný vystřelit.

Drama přišlo s devadesátou minutou. Ještě před vypršením základní hrací doby střílel Ailton jen těsně vedle Blažkovy tyče.

Chvíli poté na druhé straně mohl šokovat Kodaň Prudnikov, leč nezakončil a po něm Wilfried hlavičkoval jen do náruče Wilanda. Asi největší šanci pak měl v samém závěru mladý Kadlec, leč v samostatném úniku selhal.